Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Kodėl Saulė Lietuvoje nusidažė raudonai?

Publikuota: 2017 spalio 18 Kategorija: Gyvenimas, Įvairenybės

www.meteo.lt inf.www.meteo.lt inf.

Lietuvos gyventojai pro langą šįryt galėjo išvysti itin retą gamtos reiškinį – raudoną saulę.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (toliau – LHMT) vyresnioji meteorologė Viktorija Mačiulytė aiškina, kad raudonas saulės diskas danguje, kurį matėme šiandien, yra Sacharos dulkių ir gaisrų Iberijos (Pirėnų) pusiasalyje padarinys.

Saulės diskas tampa raudonu, nes aerozolio dalelės, esančios aukštesniuose atmosferos sluoksniuose, sugeria trumpąsias šviesos spektro bangas, todėl žemės paviršių pasiekia ilgesnės bangos, kurioms yra būdinga raudona spalva.

Kodėl iki Lietuvos atkeliauja gaisrų dūmai iš pietų Europos ir smėlio dalelės iš Sacharos dykumos? Meteorologė Viktorija Mačiulytė teigia, kad smėlio dalelių ir dūmų judėjimą nulėmė aukštesnių atmosferos sluoksnių cirkuliacija.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

„Šiuo metu virš Balkanų yra aukštesnio slėgio sritis, kuri lemia šių aerozolio dalelių pernešimą iš pietų į šiaurę,“ – aiškina vyresnioji meteorologė.

Anot Izoldos Marcinonienės, LHMT Meteorologinių prognozių skyriaus vyriausiosios specialistės, Portugalijos gaisrų dūmai bei Sacharos dulkės pateko į pernašą, kuri nukreipta į šiaurės rytus, t. y. Skandinavijos ir Baltijos šalių link.

„Vakar virš Estijos dulkių koncentracija buvo didžiausia, bet šiandien ir mums dulkių kliuvo, tik ne toks kiekis,“ – papildo Izolda Marcinonienė

Dulkių ir dūmų mišinys nutįso ne tik virš Lietuvos, bet ir virš kitų Europos šalių: Olandijos, Šiaurės Vokietijos, Lenkijos, Ukrainos, taip pat Pietų Anglijos.

Katastrofiškus miškų gaisrus Portugalijoje ir Ispanijos dalyje įsiplieksti paskatino ypač sausas pavasaris ir vasara, išdžiovinę vietos augaliją. Prie siaučiančių gaisrų prisidėjo ir smarkūs vėjai.

www.meteo.lt inf.

Rašyti komentarą