Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Vaistinė raitinytė grįžo į Rambyno regioninį parką

Publikuota: 2017 liepos 11 Kategorija: Gyvenimas, Įvairenybės

www.vstt.lt nuotr.www.vstt.lt nuotr.

Paskutinį kartą vaistinė raitinytė (Gratiola officinalis) Lietuvoje buvo stebėta 2009 metais vienintelėje augavietėje Rambyno regioniniame parke.

„Nuo to laiko iki pat šios vasaros šio augalo jo buvusioje augavietėje nerasdavome, nors buvo ieškoma ne tik buvusioje augavietėje, bet ir potencialiai galimose augimo vietose. Dėl nepastovaus hidrologinio režimo, sausų vasarų Rambyno regioninio parko specialistai manė, kad vaistinė raitinytė išnyko. Pasirodo, kad augalai daug labiau prisitaikę prie nepalankių, mūsų manymų, gyvenimo sąlygų. Šią vasarą tikrinant galimas augavietes buvo rasta didelė – kelių dešimčių individų populiacija“, – sakė Rambyno regioninio parko direkcijos vyr. specialistas Drąsutis Brazauskas.

Parama portalui “Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Vaistinė raitinytė – gyslotinių šeimos augalų rūšis. Lietuvoje ši rūšis labai reta, ji įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą. Tai daugiametės žolės su šliaužiančiais šakniastiebiais. Stiebelis apaugęs smulkiais žvyniškais lapeliais. Augalėlio aukštis gali būti nuo 15 iki 40 cm aukščio. Lapai priešiniai. Žydi nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Balti žiedeliai mezga kiaušinio formos dėžutę. Augalėlis mėgsta augti pievose ar upių krantuose. Visos šio augalo dalys turi nuodingų glikozidų, kurie gali sukelti viduriavimą.

Glikozidas – organinis junginys. Gryni glikozidai yra bespalviai, kristaliniai ar amorfiniai kartaus skonio junginiai, tirpstantys vandenyje.

Augalų sultyse jų randama įvairios sudėties ir įvairiais kiekiais. Glikozidai veikia širdies kraujagysles, žadina apetitą, laisvina vidurius, lengvina atsikosėjimą, mažina sklerozę, skatina šlapimo išsiskyrimą, naikina mikrobus.

Medicinoje ypač svarbią reikšmę turi širdį veikiantys glikozidai. Glikozidų kaupimu pasižymi bervidinių, bastutinių, lelijinių, erškėtiniu šeimų atstovai. Vieni glikozidai nuodingi, kiti – ne. Naudojami medicinoje.

www.vstt.lt inf.

1 skaitytojų komentaras
Re 2017 liepos 11d., 13:3984.15.188.150

Ale ar ne sūsnos, stato “Maximą”, o autobusü parkp kaip nėra taip nėra…. metų Laurinaičio pažadas apie Lidlą Šilutėje tik blėsta…. čia buvo tik pažadas. Jau juo nebegalima tikėti.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 3

Atsakyti

Rašyti komentarą