Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Išsaugoti meldinę nendrinukę

Publikuota: 2017 balandžio 03 Kategorija: Gyvenimas, Įvairenybės

 Meldinė nendrinukė. (Žymanto Morkvėno nuotr.) Meldinė nendrinukė. (Žymanto Morkvėno nuotr.)

Lietuvoje prasidėjo naujas ambicingas projektas, skirtas rečiausio Europos giesmininko apsaugai.

Penktadienį aplinkosauginė organizacija „Baltijos aplinkos forumas” Nemuno deltos ūkininkams pristatė naują ambicingą projektą, skirtą globaliai nykstančios meldinės nendrinukės apsaugai. Per septynerius projekto įgyvendinimo metus 20 000 ha teritorijoje vyks buveinių atkūrimo darbai, pirmą kartą pasaulyje bus atlikta meldinių nendrinukių translokacija, o pamaryje iškils biomasės perdirbimo cechas.

„Naujasis Europos Sąjungos „LIFE” programos finansuojamas projektas tęsia daugiau nei prieš šešerius metus Lietuvoje pradėtus darbus, kuriais siekiama išsaugoti rečiausią Europos giesmininką – meldinę nendrinukę. Nors pastaraisiais metais mūsų šalyje stebėjome nežymų šių sparnuočių gausėjimą, tačiau pasaulinė populiacija toliau grėsmingai mažėja. Turime toliau drauge su gamtininkais, ūkininkais, vietos žmonėmis ir tarptautine bendruomene stengtis padėti meldinėms nendrinukėms, išbandyti visas įmanomas gamtosaugos priemones, kol dar ne per vėlu“, – sakė „Baltijos aplinkos forumo“ direktorius Žymantas Morkvėnas.

Parama portalui “Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Pagrindinė šių paukščių nykimo priežastis – dėl intensyvaus ūkininkavimo, žemės paskirties keitimo, šlapynių sausinimo ar žemės apleidimo mažėjanti jų gyvenamoji aplinka – atviros žemapelkės ir užliejamos pievos. Projekto metu bus praplėstos buveinių, kuriose meldinė nendrinukė peri, teritorijos. Buveinių atkūrimas vyks ir vietose, kur meldinės nendrinukės iki šiol nebuvo pastebėtos. Taip siekiama kurti buveinių tinklą, sujungiantį tarsi dėlionės detalės pabirusias ir viena nuo kitos nutolusias izoliuotas meldinių nendrinukių populiacijas. Taip pat bus taikomi inovatyvūs buveinių atkūrimo būdai, numatomos ilgalaikės strategijos tolimesniam tarptautinio buveinių tinklo formavimui.

Kita didelė problema – nedidelės izoliuotos populiacijos net ir puikiausios būklės buveinėse nebepajėgia natūraliai atsikurti. Projekto metu mokslininkai išbandys, ko gero, vienintelį tokių populiacijų gelbėjimo planą – translokaciją. Meldinių nendrinukių jaunikliai iš didžiausios pasaulyje meldinių nendrinukių populiacijos Baltarusijoje bus perkelti į nykstančią populiaciją Žuvinto biosferos rezervate. Jei šis metodas bus sėkmingas, mokslininkai neatmeta galimybės jį ateityje taikyti ir kitose šalyse.

Pamaryje, kur peri didžiausia meldinių nendrinukių populiacija Lietuvoje, bus įrengtas biomasės perdirbimo cechas. Pasak Žymanto Morkvėno, jis turėtų bent iš dalies išspręsti meldinei nendrinukei svarbiose teritorijose nušienautos žolės išvežimo ir utilizavimo problemą. Iš pašarui netinkančios biomasės bus gaminamas finansinę naudą kuriantis produktas – granulės.

www.bef.lt inf.

2 skaitytojų komentarai
liberalas 2017 balandžio 4d., 12:04188.69.209.248

tai Jūs, BAF,apsispreskit, intensyvus ūkininkavimas ar žemės apleidimas mažina meldines nendrinukes? O mano nuomone nei viena nei kita, jos nyksta jau pastovų laikotarpį jau 20 metų. Ir ūkininkavimo intensyvumas tuo metu kito, nuo apleistų plotų iki daugkartinių šienavimų. Priežastis ne Lietuvoje, o kažkur žiemavietėse ar migracijose. Jei Afrikoje džiūsta ežerai, ar užversti šiukšlėmis, jei ten nevaržoai valgomos, tai dėsninga kad meldinumės nyko ir nyks. Visa kita tai piaras ir ES pinigai.

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 1

Atsakyti

Hmz 2017 balandžio 4d., 17:4078.61.137.106

Skirkit visiškai apleistus plotus nuo intensyvaus ūkininkavimo. Meldinei nendrinukei yra bent keletas ūkininkavimo schemų ir jos parenkamos priklausomai nuo teritorijos ypatybių. Nykimas susijęs su tipiškų buveinių praradimu perimvietėse. Žiemavietės taip pat tyrinėjamos, tačiau aiškių duomenų, kad ten yra problemu kaip Europoje, nėra

Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 1

Atsakyti

Rašyti komentarą