Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Trys priešnuodžiai eismo nelaimėms žiemą

Publikuota: 2010 lapkričio 26 Kategorija: Gyvenimas, Įvairenybės

autofans.lt nuotr.autofans.lt nuotr.

Per vasarą vairuotojai pamiršta, ką reiškia valdyti automobilį besikeičiančiomis oro sąlygomis, kai neaišku, ar asfalto paviršius blizga nuo lietaus, ar ant jo jau susidarė klastingi plikledžio plotai.

Šaltojo sezono pradžioje įvyksta daugybė eismo nelaimių. Kelių policijos tarnybos duomenimis, pernai lapkritį buvo užregistruoti net 356 eismo įvykiai, o vairuotojams pripratus prie slidžių kelių, 2010 sausį buvo užregistruotos tik 226 nelaimės kelyje.

O smulkių avarijų, kuriose nukenčia tik automobiliai, kiekiu gali įsitikinti patys vairuotojai – spustelėjus pirmiesiems šalčiams miestų sankryžas užkemša susidūrusios transporto priemonės.

Leidžiamas greitis ne visada saugus

Specialistai perspėja, kad yra trys pagrindiniai vairavimo šaltuoju metų laiku principai: saugus greitis, taisyklingas automobilio valdymas ir atsakingas mašinos paruošimas žiemai. “Važiuoti taip, kad nepaslystumėte yra žymiai lengviau, negu suvaldyti jau slystantį automobilį”, – tvirtino vairavimo mokytojas, „Teisės.lt“ vairavimo mokyklos Kaune vadovas  Paulius Jankūnas ir paaiškino kiekvieną iš šių principų.

Saugus greitis ne visada yra toks, koks nurodytas ant greičio ribojimo ženklų. Sningant, naktį nebūtina užmiestyje važiuoti leidžiamu 90 km/h greičiu, jei nebegalite pakankamai aiškiai matyti kelio, o esant plikledžiui net mieste leidžiamas 50 km/h greitis realiai gali būti nebesaugus. Pasak P. Jankūno, esant plikledžiui asfaltuotos gatvės yra pačios slidžiausios. “Itin dažnai eismo nelaimės įvyksta, kai danga yra apledejusi tik atskirose atkarpose. Tokios netikėtos plikledžio “salelės” dažnai atsiranda ant tiltų, kai ant šaltos konstrukcijos užšąla garuojantis vanduo”, – aiškino specialistas. Grėsmingiau atrodanti suplūkto sniego danga nėra tokia pavojinga, kol dėl intensyvaus eismo arba nuolat tirpstančio ir užšąlančio paviršiaus ji nenuslidinama.

Kai stabdžiai nepadeda

Netikėtai įvažiavęs į slidžios dangos atkarpą vairuotojas turi nepamesti galvos ir elgtis kuo ramiau – jokiu būdu staigiai nesukti vairo bei visa jėga nespausti stabdžių pedalo, nes tai gali išprovokuoti automobilio slydimą ir mašina taps nevaldoma.

Kad netektų staigiai stabdyti reikia nepamiršti, jog stabdymo kelias ant slidžios dangos net kelis kartus ilgesnis nei sausu oru, o jei automobilyje yra stabdžių antiblokavimo sistema (ABS) stabdymo kelias dar pailgės. Apskritai, vairuotojo elgesys su stabdžio pedalu žiemą labiausiai įtakoja automobilio valdymą. “Daug avarijų būtų galima išvengti, jei vairuotojai sugebėtų įveikti nenumaldomą norą užgulti stabdžių pedalą”, – aiškino P.Jankūnas.

Kontroliuojamas slydimas

Ekstremalioje situacijoje instinktyviai norisi stabdyti automobilį, bet stipriai nuspaudus stabdį įvyks priešingai – slystantis automobilis sustos toliau. Pasak specialisto, jei ėmė slysti priekiniais ratais varomas automobilis, reikia ne tik atleisti stabdį, bet ir išminti sankabos pedalą, nes įjungta pavara blokutų priekinius, vairuojamus ratus. Sankabos išminti nereikia, jei varomi galiniai ratai.

Jeigu automobilis ėmė slysti į šoną, teks padirbėti vairu. Tokioje situacijoje reikia elgtis priešingai nei liepia instinktai ir suktelėti vairą į slydimo pusę. Automobilis gali imti slysti į kitą pusę, bet to nereikia išsigąsti – tada vėl vairą patariama švelniai suktelėti į slydimo pusę. Per keletą tokių ciklų automobilį suvaldysite. Jei automobilis varomas priekiniais ratais, slydimą greičiau sustabdysite lengvai spustelėję akceleratorių, kad vairuojamieji ratai atgautų sukibimą su keliu. Galiniais ratais varomam automobiliui pakaks akceleratorių atleisti.

Teoriškai, labai paprasta suvaldyti slystantį automobilį, bet geriausia atėjus žiemai šiuos manevrus išbandyti uždaroje aikštelėje arba kreiptis pagalbos į vairavimo instruktorių, nes pavojaus akivaizdoje praktikuotis bus vėlu.

Žieminis “apavas”

Patikimiausia užbėgti nelaimei už akių, tai pasirūpinti automobilio technine būkle. Didelę reikšmę automobilio stabilumui turi pakabos ir vairo mechanizmo detalių susidėvėjimas. Bet svarbiausia – geros žieminės padangos. Ar jos bus dygliuotos, ar be dyglių, tai asmeninis kiekvieno vairuotojo pasirinkimas, bet svarbu, kad jos nebūtų pasenusios.

Sukietėjusios, sutrūkinėjusios ar vos kelis milimetrus protektoriaus turinčios padangos prastai sukimba su slidžia danga, o jei joms daugiau nei 10 metų, netgi pačios brangiausios yra nebetinkamos naudoti. Labai svarbu tinkamas ir vienodas oro slėgis visose padangose, nes ir nedidelis skirtumas stabdant gali sukelti automobilio slystelėjimą. O važinėti žiemą vasarinėmis padangomis apskritai yra beprotybė.

technologijos.lt

1 skaitytojų komentaras
admin 2010 lapkričio 26d., 13:0784.15.179.100

Savo nuomonę parašykite čia, arba junkitės prie skaitytojų forumo – forum.silutesetazinios.lt

Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą