Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

15min.lt: daliai alkoholio vartotojų svaigalų skyrius liks uždarytas ir po rugsėjo 1-osios

Publikuota: 2016 rugpjūčio 30 Kategorija: Aktualijos, Iš'spaudos

 Irmanto Gelūno, 15min.lt, nuotr. Irmanto Gelūno, 15min.lt, nuotr.

Rugsėjo 1-ąją alkoholio prekybos centruose negaus niekas, mat pirmąją mokslo metų dieną juo draudžiama prekiauti. Dalis ištroškusiųjų be svaigiųjų gėrimų liks ir penktadienį, rugsėjo 2-ąją, jeigu į prekybos centrus ateis be asmens dokumentų.

Naują tvarką palaiminę socialdemokratai: asmens dokumento nereikės

Artėjant rugsėjo pradžiai, kai didieji prekybos tinklai prašys asmens dokumentų iš absoliučiai visų alkoholį perkančių klientų, valdantieji plaunasi rankas.

Socialdemokratai, dar prieš atsiritant potencialių rinkėjų pykčio bangai, suskubo pareikšti, kad ne valdžia kalta. Matyt, pamiršo, kad prie naujos tvarkos rankas prikišo ir Sveikatos apsaugos ministerija, vadovaujama socialdemokratų ministro.

Parama portalui “Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

„Socialdemokratų partijos valdyba, reaguodama į gyventojų susirūpinimą dėl prekybos įmonių susitarimo reikalauti asmens dokumentų iš alkoholinius gėrimus perkančių asmenų, primena, kad dabartinė Vyriausybė, kitos valdžios institucijos jokiais įstatymais ar kitais teisės aktais nereglamentavo šio žingsnio. Asmens dokumentų reikalavimas prekybos centruose nėra privalomas“, – pranešime žiniasklaidai rašo Socialdemokratų partija.

Tiesa, prekybos tinklai neprivalo reikalauti asmens dokumentų, tačiau tokią tvarką jie sugalvojo savanoriškai, neva siekdami sumažinti alkoholio vartojimą šalyje. Tačiau tiesa yra ir ta, kad memorandumą pasirašė ir Sveikatos apsaugos ministerija, kurios ministro portfelis priklauso socialdemokratams, kurie dabar bando nusiplauti rankas.

Asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų net iš asmenų, kurie yra akivaizdžiai vyresni nei 18-os, reikalaus „Maxima LT“, „Palink“, „Rimi Lietuva“, „Norfos mažmena“, „Prisma LT“, „Aljansas aibė“ darbuotojai. Rinkos naujokas „Lidl“ prie iniciatyvos neprisidėjo.

Turi teisę reikalauti dokumento

Nors memorandumas neturi teisinės galios, kaip 15min aiškino Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas, prašyti parodyti asmens dokumentą prekybos tinklai turėjo visada.

„Įstatyme aiškiai pasakyta, kad prekybininkai turi teisę reikalauti dokumento. Tai reiškia, kad tai yra numatyta įstatymu. Ten nenumatyta, kad tai turi būti jaunas žmogus. Mūsų nuostata neprieštarauja įstatymui, ji yra papildoma, tokia kontrolės priemonė“, – aiškino jis.

Kai birželio pabaigoje buvo pasirašytas toks memorandumas, skelbta, kad kasininkės ne tik prašys asmens dokumentų, bet ir suvedinės asmens duomenis į kasos aparatą, kad jis galėtų tiksliai nustatyti pirkėjo amžių. Po pasipiktinimo bangos, panašu, kad prekybos tinklai yra linkę tokio reikalavimo atsisakyti.

Pavyzdžiui, „Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė sakė, kad kasininkai asmens duomenų į kasos aparatą nesuvedinės.

„Mūsų tinklo parduotuvėse pirkėjų gimimo datos nebus nei įvedamos, nei tuo labiau kaupiamos. Kasininkas tiesiog paprašys parodyti dokumentą, kad galėtų įsitikinti, ar alkoholį perkantis asmuo yra sulaukęs 18 metų“, – sakė jis.

Asmens dokumentą privalės parodyti visi alkoholio pirkėjai net ir tuo atveju, jeigu jie yra akivaizdžiai vyresni nei 18-os metų.

„Parodyti dokumentą kiekvieną kartą perkant alkoholį prašysime ir garbaus amžiaus senjorų, ir nuolatinių pirkėjų, kuriuos kasininkai pažįsta iš matymo. Tikime, kad tokiu būdu bus išvengta žmogiškosios klaidos faktoriaus, kai kasininkas turėdavo prisiimti atsakomybę nuspręsti, ar pirkėjas yra pilnametis.

Suprantame, kad senjorams gali atrodyti keista, kai kasininkas prašys dokumento net ir matydamas, kad asmuo yra garbaus amžiaus. Vis dėlto tikime, kad didžioji dalis pirkėjų šiuos pokyčius priims kaip būtinus, norint sumažinti alkoholio prieinamumą nepilnamečiams“, – sakė B.Čaikauskaitė.

Tuo metu L.Vilimas pabrėžė, kad alkoholio pirkėjai neturėtų nustebti, jeigu gimimo data vis tik bus įvedama į kasos aparatą.

„Kiekvienas prekybininkas pagal savo technines galimybes pasirinks būdą, kaip tikrinimą įgyvendinti. Svarbiausia, ką reikia pabrėžti, kad jokie asmens duomenys nebus niekur saugomi, niekur nenaudojami. Gimimo data nėra asmenį identifikuojanti informacija. Data nebus matoma jokiame čekyje ir nebus su asmeniu susieta“, – sakė L.Vilimas.

Jurgita Lapienytė, 15min.lt

4 skaitytojų komentarai
Anevas 2016 rugpjūčio 30d., 18:2378.61.117.233
Kas ,dar juokingiau sugalvoti galėjo?Pvz jei noriu nusipirkti “brendžiuko”,turiu turėti asmens dokumentą,karbauskio ir skvernelio leidimą suparašais,na ir iš policijos leidimą kaip ginl
kui?

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 15 Thumb down 2

Atsakyti

111 2016 rugpjūčio 30d., 19:2378.61.10.135
Nusigrybavo valdžia, nešiotis senjorui asmens pažymejimą ir rodyti kasininkei, kad gal kada ir prireiks nusipirkti, juokinga. Dar to neteko girdeti.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 13 Thumb down 2

Atsakyti

pasaka 2016 rugpjūčio 31d., 09:2978.61.172.74
neilgai tai truks,kol i teismą kas nepaduos,už žmogaus teisių pažeidimą,ypač senjorų,tai ir vaistinės turės prašyti parduodamos vaistus,kur yra alkoholio koncentrato,

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 0

Atsakyti

... 2016 rugpjūčio 31d., 20:57212.52.52.86
šis prekybininkų triukas neturi jokio įstatyminio reglamentavimo.
Ir dabar kasininkės privalo reikalauti dokumento iš įtartinai jaunai atrodančių. Kodėl jų problemos turi būti perkeliamos man? Be to pagal ASMENS DUOMENŲ TEISINĖS APSAUGOS ĮSTATYMĄ draudžiamas šitoks asmens kodo reikalavimas, nes duomenų subjekto sutikimo asmens kodą galima naudoti tik apibrėžtais atvejais. Nėra jokių garantijų, kad suvesti asmens duomenys (asmens kodas) nebus kaupiamas ir kažkur toliau panaudotas – gi šito niekas nekontroliuoja

Laimei LIDL neprisijungė prie šio absurdo ir imitacinės iniciatyvos.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 10 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą