Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Pertvarkos mokyklose. Ir vėl buldozeriu?

Publikuota: 2016 vasario 09 Kategorija: Aktualijos, Politikų tribūna

Sandra Tamašauskienė.Sandra Tamašauskienė.

Įdomiai prasidėjo šie metai Šilutėje.
Nuo šių metų pradžios visiems Lietuvos mokytojams pakilo atlyginimai. Net 6 eurais. Ugdymo įstaigų vadovams – 10 eurų.
Ta ar kita proga mūsų rajono meras pasidovanojo 6-tą sekretorę – ryšiams su užsieniu, mums tai tekainuos apie 12 000 eurų per metus. Gal ir nekainuos, jei į Komunikacijos skyriaus sekretorės E.Šukytės vietą nepriims naujo darbuotojo. Gal. Bet Savivaldybės tarybos posėdyje meras net ir labai spaudžiamas nepatvirtino. „Spręsim!- tepasakė.
Tačiau.

Didžioji dalis mūsų rajono mokytojų vos tik prasidėjus metams taip pat sužino, kad atlyginimas sumažėja. Vidutiniškai apie 30 eurų. Taip pat nuo sausio 1-osios. Kaip čia taip: visiems kyla atlyginimas, o mums krinta?
Ogi taip: nors 1 mokiniui skiriamos lėšos per dvejus metus (2014-2015) beveik nepakito, susidarė 118 000 Eur skola už 2015 metus.
Taip netikėta!
Formuojant 2016 metų biudžetą, 19 mokyklų (skyrių) lėšų poreikis neatitiko pagal mokinio krepšelio metodiką skiriamų lėšų. Kad toks mokyklų skaičius išgyventų, buvo perskirstytos kitų mokyklų lėšos. Vieno mėnesio 70 proc. lėšų visose mokyklose trūksta darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo mokesčiams. Taigi jau šių metų gruodį mokytojai gali negauti atlyginimo ar dalies atlyginimo.
Dėl tos pačios priežasties – mokinio krepšelio deficito – dar trijų mokyklų – Pašyšių, Gardamo ir Traksėdžių – bendruomenėms pranešama: mokyklos reorganizuojamos, paliekant tik pradines klases.
Inkaklių daugiafunkciniame centre dviem ten dirbančioms mokytojoms teko vienas direktorius, t.y. tik apie 20 000 Eur per metus iš deficitinio mokinio krepšelio. Reikėjo įdarbinti gerą žmogų iš Inkaklių kilusiam tuometiniam merui. Daugiau to nebus, meras pasikeitė, direktoriaus lauk, pradinę mokyklą – prie Švėkšnos gimnazijos.
Tikėtina, kad reorganizavus minėtas mokyklas per metus būtų sutaupoma apie 300 000 Eurų. Šiais metais tai gal ir ne, nes reikėtų išmokėti pedagogams išeitines išmokas. Konkretūs paskaičiavimai dėl etatų, skiriamų ir sutaupomų lėšų bus teikiami vėliau. Kažkur jau girdėta! Ai, reorganizuojant – sujungiant – Šilutės PSPC ir ligoninę, kol nesustabdė teismas.
Taktika: stumti buldozeriu. Kam tos detalės!
Bet reorganizavus mokyklas lėšų vis tiek nepakanka.
Skubiai sudaroma mokyklų vadovų komisija, išsiaiškinti ne kas išlaidavo 2014-2015 mokslo metais, bet kaip lopyti skylę VISIEMS. Tik kas sukontroliuos, kas paisė tų išvadų, o kas ne? Juk kontroliuoti tai nėra kam. O iš valdžios kuluarų pasipila vieši ir nevieši kaltinimai ir apkalbos: tas taupė, tas netaupė, vieni mokytojai geri, kiti – tegu susiranda darbo patys, kad tokie jau geri.
Kam to reikia? Supriešinti pedagoginę ir nepedagoginę (kokie godūs tie mokytojai: Maksimos pardavėja uždirba mažiau ir nedejuoja) bendruomenę. Patikrinta taktika: nukreipti dėmesį nuo problemos priežasčių – dūminė uždanga, siekiant paslėpti ankstesnės valdžios neveiklumą ar nekompetenciją. Ar rinkiminius triukus. O gal viską iš karto. Rinkiminiai pažadai neuždaryti mokyklų! O, jūs dar nematėte supykusio mero, jeigu drįstate priminti rinkiminius pažadus! O juk ankstesnė valdžia – tai ta pati dabartinė valdžia.
O dabar apie „detales“: mokinius, jų tėvus ir mokytojus bei kitus mokyklų darbuotojus.
„Mokyklų tinklo kūrimo tikslas ir esminės nuostatos: sudaryti sąlygas plėtoti geros kokybės privalomąjį ir visuotinį švietimą; didinti jo prieinamumą už protingą valstybei ir savivaldybėms pakeliamą kainą“ (iš Šilutės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2012-2015 metų bendrojo plano).
UGDYMAS ne taupymas privalo būti prioritetas net mūsų rajono valdžiai. Kodėl reorganizuojamų mokyklų mokiniams, jų tėvams, mokytojams ir kitiems darbuotojams turėtų rūpėti rajono skolos, o ne jų pačių gerovė, juk jie išsirinko valdžią – ji ir turi rūpintis skolomis, kurių prisikaupė per jų pačių valdymo (tiktų pasakyti – pjautynių – metus).
Dar noriu kalbėti apie PAGARBĄ ir SAUGUMĄ.
Susitikime su Traksėdžių bendruomenės nariais išgirdau, kad tėvai apie mokyklos uždarymą sužinojo iš savo vaikų. Su jais nekalbėta, nesitarta, kaip ir su mokyklos vadove bei mokytojais (jokių protokolų nėra). „Kur mokysis mūsų vaikai?“ – klausė pikti ir sutrikę žmonės. Nežinau, ar taip pat buvo pasielgta ir su kitų reorganizuojamų mokyklų bendruomenėmis, bet žinau, kad taip negalima. Negalima taip elgtis su žmonėmis: kaip su mumis senais elgsis tie užaugę mokiniai, kuriems leidžiama suprasti – nereikalingi jūs mums, mes sprendžiam didesnes problemas jūsų ugdymui valstybės skirto krepšelio sąskaita. Ir vėl pažadai: nutiesim takelį, rekonstruosim M. Jankaus mokyklą, kurioje daugeliui jūsų teks mokytis, pavėžėsim autobusiuku. 60 mokinių…
„Tik neigi, o ką pasiūlysi, kad tokia gudri?“
Ir pasiūlyti šioje beviltiškoje situacijoje yra sunku. Reorganizacija neišvengiama dėl mažėjančio mokinių skaičiaus, jau seniai per brangu mokyti pustuštes mokinių klases prigrūstų klasių sąskaita (pvz., 2015 metais vienam Pašyšių mokyklos mokiniui skirti 2592 Eurai, vidutiniškai 10 mokinių klasėje, o Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos mokiniui – 1256 Eurai, klasėje apie 25 mokinius).
Tad pirmiausiai siūlau, ne, reikalauju taupyti pradėti nuo savęs: „suveržti“ administravimo išlaidas, mokinių mažėja, turi mažėti ir valdininkų;
išdiskutuoti NESKUBANT apie geriausią ugdymo įstaigą reorganizuojamų mokyklų mokiniams; sudaryti galimybę mokytis ne tik šalia esančiose mokyklose, bet ir miesto mokyklose jau iš anksto suderinus su pasirinktų mokyklų vadovais, norintiems mokytis vaikams suteikiant galimybę pasirinkti ugdymo kokybę;
užtikrinti pavėžėjimą ne tik į pamokas, bet ir po pamokų, bet ir lankantiems neformaliojo ugdymo užsiėmimus po pamokų;
visomis galimybėmis padėti rasti darbą mokytojams, norintiems ir galintiems dirbti, tai ne itin malonu, bet įmanoma;
kontroliuoti, kaip sudaromi komplektai, ar nėra pustuščių klasių, „prirašytų“ mokinių;
kontroliuoti, kaip laikomasi susitarimų taupyti, pasiūlytų mokyklų vadovų komisijos;
„nedangstyti“, pasinaudojant įtaka, patinkančių mokyklų;
Traksėdžių mokyklos šiemet nereorganizuoti, kol nėra sudarytos sąlygos mokiniams mokytis mieste (pėsčiųjų ir dviračių takelis, autobusas 60 vaikų, sutvarkyta M. Jankaus mokykla), o mokytojai turės daugiau laiko ir galimybių susirasti darbą.
Juk liaudies išmintis sako: skubos darbą velnias veja. Arba stabdo. Teismas.

Sandra Tamašauskienė,
Šilutės rajono savivaldybės tarybos narė

17 skaitytojų komentarų
lapasmas 2016 vasario 9d., 09:0978.61.103.241

nesikandžiok, vistiek nebūsi geresnė už dabartinį merą

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 26 Thumb down 29

Atsakyti

R.G.K. 2016 vasario 9d., 10:4978.57.238.32
Sandra -šaunuolė!!!!
Sakot, NEBUS geresnė už dabartinį merą????? Esu įsitikinusi, kad YRA geresnė. Tiesa bailiams nepatinka, tad pykti nėra ko ☺

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 37 Thumb down 25

Atsakyti

Emilis 2016 vasario 9d., 11:17195.182.76.59
Ačiū Tarybos narei Sandrai už pagarbą ir solidarumą. Mane sužavėjo vienos Traksėdžių mokyklos mokinio mamos pasiūlymas: jei šią mokyklą priskiriate prie miesto mokyklų, tai dalinkimės perpildytų miesto klasių mokiniais. Genialu. Primenamas priėmimo į mokyklas teritorinis principas, kurį patvirtino Taryba. Bet jo nesilaikoma.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 38 Thumb down 9

Atsakyti

:( 2016 vasario 9d., 11:3788.119.253.65
Ne sekretorės problema kankina savivaldybę. O akivaizdus blaškymasis, prioritetų nebuvimas, ar nesugebėjimas juos įvardi. Iš esmės tikslo(ų) nebuvimas.
Kažin koks valdžios neveiksnumas.
Na nusipirko valdžią, na pasipinigavo kažin kiek ir ką ? Kas toliau? Dar koks vienas kitas pasipinigavimas (per kokias nors statybas pavyzdžiui) ir viskas?…
Natūralu , kad nusivylimas neveiklia valdžia atsiranda. Jis tiesiog tvyro ore. Ir pedagoginė visuomenė (ir ne tik ji) tai taip pat jaučia. Nors, kai pagalvoji, tai ši visuomenės dalis , kaip niekas kitas galėjo ir turėjo suprasti kas vyksta. Turėjo suprasti, kad vienų papyraginimas kitų sąskaita negali būti ilgalaikis…
Bet gal taip buvo patogiau. Truputi nematyti, truputi negirdėti, truputi netaupyti, truputi neskaičiuoti…
O kai dosniai pažadus ir miglą į akis pūtęs (ę) ponai gavę (nusipirkę) valdžią vasalams (jų supratimu) bando nurodyti jų vertą vietą – atsiranda piktinimasis ,,demokratijos” vaisiais.
Gal ir gerai, kad nors dabar.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 31 Thumb down 9

Atsakyti

kas 2016 vasario 9d., 11:55193.219.185.24

o kas buvo valdžioje, kai buvo naikinamos kitos mokyklos? Taip reikia kažką keisti, o gal Traksėdžių poniai Tamašauskienei nereikia liesti, nes ten dirba A.Gečo žmona, juk kitaip niekur negalima: ar vieni , ar kiti -ranka turi plauti ranką

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 16 Thumb down 28

Atsakyti

et... 2016 vasario 9d., 14:1678.61.173.159
o siaube, koks trumparegiškumas. Tai kažkoks nuskriausto vaiko sindromas. Turbūt Gečienė turės likti be darbo, nes visur visi tik ir matys politiką Gečą. Baisu…

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 18 Thumb down 8

Atsakyti

:) 2016 vasario 9d., 14:1388.119.253.65
Atrodo labai paprasta. Jei didžiosios miesto mokyklos išties perkrautos dalį mokinių reikia perkelti į mažesnę Šilutės miesto mokyklą Traksėdžiuose :)

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 28 Thumb down 4

Atsakyti

mers 2016 vasario 9d., 14:495.20.106.5
Gerb. Šilutės gyventojai, ar pradedat suprasti, kad miestas kurio devizas buvo- kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą…- tapo “miestas- kur Laurinaitis kuria sau gyvenimą ir net vanduo tapo jam pavaldus”. Išvada: kaip iš senolių lobyno- “altorius apšiktas, kiaulė jau bažnyčioje”…

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 30 Thumb down 8

Atsakyti

chm... 2016 vasario 9d., 15:5378.61.173.159
Juk pats PONAS MERAS yra buvęs mokytoju. Keista, kad būtent jis ir vairuoja tą buldozerį. o gal PONAS MERAS galvoja, kad jis atėjo visiems laikams (kaip kažkada kitas tautos vadas). Ir kaip tada žiūrėti žmonėms į akis? Peršasi išvada, kad Šilutės ponija labai jau iš viršaus žiūri į žmogų. O kultūros tikrai reikėtų pasimokyti,nes dabar arogancija tiesiog per kraštus liejasi,

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 37 Thumb down 5

Atsakyti

Vietinis 2016 vasario 10d., 08:2684.15.182.136
Na va mokytoja rasineliu prirasiusi ir tikisi politiniu dividentu….
Jus tik pagalvokit koks genialus siulymas silutes moksleivius siusti i jungtines klases….
O kiek traksediskiu veza vaikus i silute?
Tai kur tas bendruomeniskumas ir saugojimas savo mokyklos?

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 14 Thumb down 11

Atsakyti

Rumunas 2016 vasario 10d., 10:3882.135.211.171
Gėdingi atlyginimai: čia mus aplenkė net Rumunija
Skaitykite daugiau:
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/gedingi-atlyginimai-cia-mus-aplenke-net-rumunija.d?id=70360890

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 10 Thumb down 0

Atsakyti

Mokinio tevas 2016 vasario 10d., 19:5978.61.115.238

Ponia mokytoja geriau rūpintųsi savo išleidžiamų abiturientų žinių kokybe, nes buvusių jos mokinių abitūros egzaminų rezultatai labai jau nekokie… Poniai Sandrai, kaip dirbančiai mokytojai (o gal jau pamiršo, savo tiesiogines pareigas) , dėl to turėtų būti gėda ir neramu… Ir beje, kodėl ponia mokytoja nesirūpina kitų profesijų darbuotojų algomis? Ar tik mokytojai tokie nuskriausti? O gal ji tik pergyvena dėl savo šeimos biudžeto? Liūdna, kai mokytoja pamiršta savo tiesioginį darbą ir įklipsta į politikavimą….Taigi, ponia mokytoja, apsispręskite pagaliau: ar norite kokybiškai mokyti mūsų vaikus, kad nebūtų ašarų per egzaminus, ar norite politikuojant rūpintis tik savo kišene?

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 15

Atsakyti

Sielvartaujančiam tėvui 2016 vasario 10d., 21:3578.61.10.227
Dramatiškasis Tėve, jeigu tikrai Jums rūpi ne politika, o mokytojos skriaudžiami ir ašarojantys, kaip teigiate, vaikai, siūlyčiau ateiti į mokyklą ir kelti, Jūsų manymu, esančią problemą. Tačiau šis itin dramatiškas tekstas ir pasirinktas problemos kėlimo būdas man signalizuoja apie Jūsų norą būtent politikuoti, o ne rūpintis mokiniais.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 9 Thumb down 8

Atsakyti

R.G.K. 2016 vasario 14d., 14:1378.57.238.32

Koks liūdnas mąstymas, kad egzamino rezultatas priklauso nuo mokytojo (-os).

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 1

Atsakyti

Gardamo bendruomenės narė 2016 vasario 10d., 20:2188.118.182.201
Džiaugiuosi, kad taryboje yra protingų žmonių, suprantančių realią mūsų visuomenės problemą – kaimų naikinimą. Vaikai – mūsų ateitis, bet jie niekam nesvarbūs, svarbiau pinigai…. Mokyklų uždarinėjimai, tai kaimo židinių naikinimas. Kur mes einame? Į pražūtį, į savęs susinaikinimą. ..Tikiuosi blaiviai mąstančių tarybos narių palaikymo.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 18 Thumb down 2

Atsakyti

Mokinio tevas 2016 vasario 11d., 00:5978.61.115.238
Tėvai ne “sielvartauja”, o rūpinasi savo vaikais ir jų ateitimi, jei Jums tai naujiena… Ir jei vaikas lanko gimnaziją, jis turi gauti kokybišką ir įdomų dėstymą, o ne atmestinį, tarpuose tarp tarybos posėdžių ir “išminties” dėstymo viešojoje erdvėje. O gimnazijoje, ačiū dievui, man lankytis nebeteks…Vaikai jau baigė ir sėkmingai studijuoja… Tik man kaip tėvui kyla klausimas, kodėl buvusios mokytojos Sandros, kaip puikios savo srities specialistės ir nešališkos asmenybės, jie net prisiminti nenori? Atsakymas galbūt liaudies išmintyje “koks darbas, toks ir uždarbis”…. Taigi, dar kartą siūlau poniai Sandrai apsispręsti ar ji mokytoja, ar politikė, nes atminty išlieka ne visi mokytojai… Bet gal poniai Sandrai tai nėra svarbu???

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 8 Thumb down 4

Atsakyti

? 2016 vasario 12d., 13:53188.69.211.128

Įdomu būtų sužinoti ar straipsnio autorė yra gavusi Gerb. Šukytės sutikimą, vartoti taip drąsiai jos vardą ir pavardę viešame straipsnyje…

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 4

Atsakyti

Rašyti komentarą