Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Aukštaičiai šilutiškius pasitiko ne tik aukštaitiškomis vaišėmis

Publikuota: 2010 rugpjūčio 28 Kategorija: Gyvenimas, Įvairenybės

F. Bajoraičio bibliotekos nuotr.F. Bajoraičio bibliotekos nuotr.

Tradiciškai kasmet „darboholikais“ dažnai vadinami F.Bajoraičio viešosios bibliotekos bibliotekininkai visi drauge išsiruošia į studijinę vasaros kelionę. Save parodyti ir kitus pamatyti. Tačiau vėlgi – ne tik pramogauti, bet ir gera nuveikti.

Šįmet išvykta maršrutu Šilutė – Bauskė – Rundalė (Latvija) – Biržai – Šilutė. Rundalėje ir Bauskėje (Latvija)  dalyvauta edukacinėse pamokose, Biržuose surengta seminarinė diena ir literatūriniai skaitymai.

Aktyvų poilsį su darbu puikiai suderinę  bibliotekininkai nutiesė ir naujos partnerstės idėjų: šįmetinėje  vaikų knygos mugėje dalyvaus ne tik Bauskės bibliotekininkai, bet ir muziejininkai, kuriems pažintį su Šilutės muziejaus kolektyvu šįmet padėjo užmegzti F. Bajoraičio viešosios bibliotekos specialistai.

Bauskėje

Nuo 1976 metų šilutiškiai bičiuliaujasi su svetingais Lietuvos – Latvijos pasienio gyventojais – Bauskės bibliotekininkais ir jau trejetą metų šią draugystę praturtina Bauskės muziejininkai. Latviai patys pirmieji iš Baltijos valstybių modernizavo savo bibliotekas JAV milijardierių Bilo ir Melindos Geitsų pasaulio bibliotekų programos lėšomis, Latvijos bibliotekų įstatyme yra įteisinta valstybinė bibliotekų akreditacija, kuri leido iš esmės modernizuoti visų, net pačių mažiausių kaimo bibliotekų patalpas ir sukurti šiuolaikišką komfortą paslaugų vartotojams.

Tik kitąmet  Lietuvoje bus vykdomas projekto „Bibliotekos pažangai“  reklaminių renginių ciklas „Draugiškas internetas“. Latvijoje tokių mokomųjų renginių banga jau nuvilnijo prieš gerus metus. Bauskės centrinės bibliotekos direktorė Baiba Tormanė  sakė, kad visos paslaugos vartotojams, netgi tos, kurios reikalauja materialinių resursų (pavyzdžiui dokumentų kopijavimas), vartotojams yra nemokamos , nes jas dotuoja savivaldybė. Taip sukuriamos lygiavertės sąlygos bibliotekų paslaugomis naudotis visiems vartotojams, nepriklausomai nuo jų socialinės padėties.

Latvijos bibliotekų skaitytojai noriai naudojasi bibliotekų paslaugomis.

Bauskės bibliotekoje įregistruota 33% visų miesto gyventojų, vidutiniškai kasmet skaitymui namuose išduodama per 1,5 milijono dokumentų , biblioteką aplanko apie 340 tūkst. lankytojų per metus. Dirba 18 bibliotekininkų ir visi jie turi aukštąjį pasirengimą darbui. Vidutinis statistinis Latvijos bibliotekininko atlyginimas siekia 1800 Lt.

Bauskiečiai praktikuoja naujovę. Esant naujų knygų stygiui mokomąją ir po 1 egzempliorių turimą literatūrą išduoda skaitymui namuose vienai nakčiai arba savaitgaliui, kai biblioteka skaitytojų neaptarnauja. Naujovių paieška stiprina abipusiai naudingus bibliotekos, bibliotekininko ir vartotojo komunikacinius ryšius.

Atsisveikindami su svetinga Bauske, šilutiškiai apsilankė Bauskės muziejuje, kur dalyvavo edukacinėje programoje „Interaktyvus pasivaikščiojimas po Bauskę“.

Aukštaitija

Jeigu jūs apsilankysite didžiausiame Lietuvos etnografiniame regione Aukštaitijoje ir pabendrausite su aludarių krašto žmonėmis, ilgam atmintyje įsirėš ne tik aukštaičių svetingumas. Mintijama, kad linksmą šio krašto žmogaus būdą lėmė vaizdinga gamta, tarmių, gyvensenos ir etnokultūrinio paveldo marguma, įkūnijusi trijų didelių etninių darinių – Sėlos, Nalšios ir Žiemgalos palikimą. O gal aukštaičių atlapaširdiškumą, gebėjimą svečią pasitikti jau nuo kiemo vartų suformavo kontrastingų kalvų ir lygumų reljefo grožis, ežerų sietyvų egzotika kiekvieną kaimą pavertusi mažu atskiru pasauliu? Šilutiškiai bibliotekininkai tuo netruko įsitikinti svetingai sutikti Biržų rajono Nemunėlio Radviliškio miestelyje. Vietos bibliotekininkė Lyvija Šmatienė ir kaimelio bendruomenė šilutiškius jų nakvynės vietoje pasitiko  iš toli nosį kutenančios verdamos aukštaitiškos bulvienės kvapais, garuojančia kava ir specialiai šilutiškiams iškeptų bandelių pintine. Tokio išskirtinio svetingumo nesitikėję pamariškiai nesutriko: kaip mat katile užkaista mažlietuvių krašto šiupinienė netruko pasklisti ore  kartu su rūkytos rusniškių žuvies kvapais ir draugiškai konkuravo su aukštaitiška bulviene. Bičiuliški tostai, šokių rateliai,  šilutiškio bibliotekininko Ričardo Murausko gitaros garsai su užvedamomis Pamario krašto dainomis kvietė į ratelį ir ragino drauge sulaukti pirmųjų gaidžių… Kitaip ir negalėjo būti, nes dviejų etnoregionų bibliotekininkų ir Lietuvos didikų Radvilų įkurto Nemunėlio Radviliškio bendruomenės žmonių bičiulystė mezgėsi vėlgi tarp dviejų miestelio simbolių: evangelikų reformatų bažnyčios , pastatytos 1890 metais ir klasicizmo bruožų turinčios Švč. Mergelės Marijos katalikų bažnyčios.

“Naktigonės” skaitymai poezijos slėnyje

Neatsitiktinai šilutiškiai bibliotekininkai į šią kelionę drauge vykti pakvietė bibliotekos bičiulį ir mecenatą, renginių vedėją ir pirmosios poezijos rinktinės „Naktigonė“ autorių Marijų Budraitį. Visą Vakarų Lietuvą kartu su biblioteka apkeliavęs ir praėjusiais metais Zarasų krašto knygmylius sužavėjęs Marijus „Naktigonės“ ir naujais savo posmais pakerėjo visko mačiusius aukštaičius… Poezijos slėnyje susirinko arti šimto vakaro ūkio ruošos darbus pabaigusių senbūvių, jaunimo, prigužėjo ir į svečius  iš pačių Biržų atvykusieji . Literatūriniai skaitymai užderėjo ypatinga publikos gausa. Dar nėra taip buvę, kad „Naktigonės“ autoriaus gerbėjai, atvykę kitos dienos rytą atsisveikinti,   norėtų įsigyti Marijaus poezijos knygelių. Biržų viešosios bibliotekos Nemunėlio Radviliškio filialo bibliotekininkės Lyvijos rūpesčiu, Marijaus eiles keitė jaunos aukštaičių krašto dainų atlikėjos Godos Kutraitės dainos ir gitaros muzika, gerą nuotaiką palaikė romantiškame slėnyje čiurlenančio Nemunėlio garsai ir ypatingai dėmesinga publika. Svetingi bendruomeniečiai Marijui įteikė įspūdingą  lauko gėlių glėbį , o F. Bajoraičio viešosios bibliotekos kolektyvui savadarbę pintinę, sklidiną aromatingų ir kvapnių bandelių…  O kur  dar garuojanti tik šilutiškiams virta aukštaitiška bulvienė ir didžiulis šampano butelys, iššautas svečių iš Pamario viešnagės garbei ? Iki šiol nepažinti ir nesutikti linksmuoliai aukštaičiai kartu su šilutiškiais šoko ratelį, vaišinosi Nijolės Budreckienės virta šiupiniene ir  besigailintys, kad netapo bibliotekininkais, nors vistiek svečiuosna Šilutės kraštan atvykti pažadėjo.

Biržų pilyje ir bibliotekoje

Kas jau kas, bet visos Lietuvos bibliotekininkai  tikrai turėtų pavydėti biržiečiams senosios istorinės pilies, kurioje įsikūrusi Biržų viešoji biblioteka. Nors pasak bibliotekos direktoriaus Vyganto Muralio, rajono politikai ir priėmę sprendimą statyti naują biblioteką, ši idėja įstrigo kartu su Lietuvą užgriuvusiu ekonominiu sunkmečiu. Centralizuota bibliotekų sistema jungia 26 filialus. Biblioteka įkurta 1930 metais kaip knygynas ir prieškariu (1939) jau veikė kaip valstybinė biblioteka.Įdiegta Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema (LIBIS), nemokama interneto prieiga, teikiamos mokamos ir nemokamos paslaugos vartotojams.

Šilutiškiai apsilankė ir Biržų krašto muziejuje „Sėla“, kuris įsikūręs įspūdinguose, tiesa dar laukiančiuose restauracijos, kunigaikščių Radvilų rūmuose, stebėjo edukacinę programą „Alaus kelias‘ ir mėgavosi aukštaičių krašto kultūros žmonių gebėjimais įspūdingai ir šventiškai priimti, užimti ir prašnekinti programos dalyvį.

Namolio…

Pasikrovę teigiamų emocijų, profesiškai praturtėję aukštaičių krašto bibliotekininkų darbo patirtimi ir save bei F. Bajoraičio viešosios bibliotekos įdomybes biržiečiams pristatę, beveik pusšimtis šilutiškių bibliotekininkų su dainomis ir gera nuotaika bildėjo namolio mintydami, kad pailsėjęs ir draugiškas bibliotekininkas tikra Dievo dovana bibliotekai ir joje besilankantiems knygininkams. Nors… Čia vertėtų daryti pauzę ir leisti pasisakyti pavyduoliams…

Šilutės r. savivaldybės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė

Rašyti komentarą