Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Stemplėse: gręžinio pašventinimo pagirios

Publikuota: 2013 birželio 25 Kategorija: Aktualijos, Iš'spaudos

ve.lt nuotr.ve.lt nuotr.

„Chevron“ skalūnų dujų rasti nesitiki, bet rajono gyventojai vis tiek kalba apie sužlugdytus verslus, rašo portalas 15min.lt str. „Skalūnų paieškos Šilutės rajono Stemplių kaime: „Chevron“ jų rasti nesitiki, bet rajono gyventojai vis tiek kalba apie sužlugdytus verslus“.

Šilutės rajono Stemplių kaime „Chevron“ bendrovė ieškos ir naftos, ir skalūnų dujų. Dėl to sunerimo vietiniai gyventojai – jie tvirtina, kad jiems niekas niekada nesakė, kad čia gali būti išgaunamos ir dujos.

Tačiau jei „Chevron“ skalūnų ras, greičiausiai juos ir išgaus. Tiesa, pati bendrovė tikina, kad Stemplėse greičiausiai ras naftos.

„Kai tik pamačiau vakaro žinias, visą naktį nemiegojau“, – tikina Stemplių bendruomenės buhalterė Genė Sabaliauskienė.

Ji, kaip ir dalis kitų bendruomenės atstovų, aiškina, kad apie skalūnų paieškas sužinojo tik iš televizijos, anksčiau esą kalbėta tik apie naftos išgavimą.

Skalūnų žvalgybai leidimą jau turi

Stemplių kaime birželio 11 dieną pradėtas gręžti gręžinys „Šilalė-5”. Tai – bendrovės „LL investicijos“ projektas. Dalis akcijų priklauso su „Minijos nafta“ susijusiai bendrovei, likę 50 proc. – „Chevron“.

Vertikalus gręžinys bus gręžiamas iki maždaug 2000 m gylyje glūdinčių kambro uolienų, kur tikimasi rasti naftos.

„LL Investicijoms“ licencija išduota jau seniai. Ji leidžia žvalgytis ir išgauti naftą ir dujas. Vadinasi, leidimą ieškoti skalūnų dujų „Chevron“, dalinai valdanti „LL investicijas, jau turi.

Tačiau „Šilalė-5“ vargu, ar taps pirmuoju gręžiniu, pumpuojančiu skalūnų dujas. „Chevron Exploration & Production Lietuva“ vadovas Gilbertas Ankenbaueris patikino, kad didžiausi šansai čia yra išgauti naftos.

Vertikalus gręžinys bus gręžiamas iki maždaug 2000 m gylyje glūdinčių kambro uolienų, kur tikimasi rasti naftos. Tačiau bus imami ir aukščiau esančių uolienų mėginiai. Gali būti, kad „LL investicijoms“ pavyks rasti ir skalūnų dujų.

Jeigu bus rasta skalūnų, iki juos išgaunant reikės atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Tačiau, jei bus rasta tik naftos, „LL investicijų“ direktoriaus pavaduotojo Igno Vaičeliūno teigimu, papildomų leidimų nereikės – įmonė galės pradėti naftos gavybą.

„Šitam plote yra padarytas poveikio aplinkai vertinimas naftos žvalgybai ir gavybai. Ne visam licenciniam plotui – tik Šilutės“, – sakė Ignas Vaičeliūnas.

Tačiau skalūnai nėra šio gręžinio tikslas.

„Pagrindinis tikslas – pasiekti kambro uolieną. Bet kadangi gręžinys yra brangus ir yra einama per viršuje esančius perspektyvius netradiciniams angliavandeniliams sluoksnius, tai jie taip pat bus tiriami.

Kokie angliavandenilių ištekliai tūno po žeme, jis net neprognozavo – skaičiai esą dažnai tiesiog nepasitvirtina.

„Ponia Stancikienė Seimo aplinkos apsaugos komitete labai supyko, kai pasakiau – va, tamsus kambarys, jame kažkas yra. Imk lazdą, tris kartus bakstelk ir pasakyk, kas yra“, – pasak „LL investicijų atstovo, sunku nustatyti, kokie dujų ar naftos ištekliai glūdi po žeme.

Šis gręžinys bus baigtas maždaug po 40 dienų. Tuomet bus pradėtos tirti uolienos, mėginiai vežami į Norvegijos ir Lenkijos laboratorijas.

Stemplių gyventojus kankina nemiga

„Tai, kad čia bus skalūninės dujos gręžiamos, mus visus labai neramina. Man tą patį vakarą (kai per komercinę televiziją buvo parodytas reportažas, kad Stemplėse bus ieškoma ir skalūnų dujų – red.) žmonės skambino, sulaukiau gal 10-20 skambučių – klausė visi, kas bus. Sakau, kad nieko nežinau – mums sakė, kad bus išgaunama tik nafta“, – žurnalistams sakė Stemplių seniūnaitis Vytautas Alminauskis.

Jis teigia, kad vietovės žmonės naftos gavybai neprieštarauja, tuo metu skalūnai – jau visai kitas klausimas, kurio „LL investicijos“ esą niekada su žmonėmis neaptarė.

Bendruomenės žmonėms neramu, kad skalūnų dujų gavyba užterštų vandenį, žemę. „Yra pas mus ir ekologinių ūkių. Aš ir pati tokį turiu. Man tai yra labai aktualu, kad tas ūkis nežlugtų“, – sakė bendruomenės buhalterė Genė Sabaliauskienė.

Pasak jos, jei bus išgaunamos skalūnų dujos, ekologiniai ūkiai neatitiks reikalavimų ir tiesiog žlugs. Stemplių kaime yra trys ekologiniai ūkiai.

„Aš šimtu procentu nežinau (kad ekologiniai ūkiai turės užsidaryti – red.), bet kiek iš informacijos žinau, iš žinių, kad jeigu skalūninės dujos išgaunamos, ekologiniai ūkiai negalės čia egzistuoti“, – sakė G. Sabaliauskienė.

„Mes nesame kategoriškai prieš. Mes norime tikslios informacijos iš jų, bendravimo“, – sakė bendruomenės pirmininkė Ramunė Kungienė.

„Chevron“ vengia žodžio „skalūnai“

„Chevron Lietuva“ vadovas Gilbertas Ankenbaueris, žurnalistams pasakodamas apie gręžinį Stemplių kaime, vengė kalbėti apie skalūnus. Iš šio gręžinio jis tikisi naftos.

„Licencija, kurią turime Lietuvoje, suteikia mums teisę ir atsakomybę žvalgytis ir išgauti naftą ir dujas“, – sakė bendrovės atstovas.

Tai reiškia, kad „LL investicijos“ taip pat gali žvalgytis ir skalūnų dujų. Tiesa, G. Ankenbaueris vengė kalbėti apie skalūnus

„Mes manome, kad šiame gręžinyje didžiausia tikimybė yra rasti naftos. Mes ir ieškome naftos. Man atrodo, kad susitikimuose su vietine bendruomene mes labai aiškiai pareiškėme, kad mūsų ketinimas visada buvo ieškoti naftos. Nežinau, kodėl pasikeitė informacija ir sklinda gandai, kad mes ieškome skalūnų dujų. Tai nėra mūsų tikslas“, – sakė G.Ankenbaueris.

Kompanija atliko Lietuvos ir šalies kaimynių geologinius tyrimus. Mokslininkai nustatė, kad didžiausia galimybė čia yra rasti būtent naftos.

Jo teigimu, „Chevron“ į šį gręžinį jau investavo milijonus. Visų pirma, nusipirkdama 50 proc. „LL investicijų“ akcijų pernai spalį: „Tai yra labai rizikinga investicija. Niekada nežinome, ar ką nors rasime.”

15min.lt

6 skaitytojų komentarai
Bugis 2013 birželio 26d., 09:2480.6.255.37

Skaitau ir nesuprantu, kas melagiai verslinykai ar sovietiniai vadovėliai, kuriuose buvo aiškinama kaip gaunama nafta. Kiek žinau iš mokyklos laikų tai jei yra naftos tai pirmiau reikia surinkti dujas susikaupusias nuo naftos ploto, po to galima pumpuoti naftą.

Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 1

Atsakyti

Bugis 2013 birželio 26d., 09:2980.6.255.37

Ir dar, tai kokio penio tas platformas stato jei nesitiki nieko. Gi viskas kainuoja , ar neturi kur pinigų dėti, galėtu man duoti nes neturiu savų namų.

Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 1

Atsakyti

Lenkija 2013 birželio 26d., 12:2181.7.78.91
čia gaspromo darbai, gaspromo melas? 2013 birželio 26d., 12:4081.7.78.91
Pagalvokit kodel sitos Šalys visiškai ar dalinai uždraudusios arba sustabdžiusios skalūninių dujų gavybą:
Prancūzija, Bulgarija, Rumunija, Pietų Afrikos respublika, Vokietija, Čekija, Ispanija, Šveicarija, Austrija, Italija, Šiaurės Airija, Airija, Jungtinė Karalystė, Olandija, Australija,Naujoji Zelandija, Kanada, JAV
List of Bans Worldwide
1) Chevron virš 25 metų (1964-1990) ištisai pylė į gamtą didžiulius kiekius nuodingų naftos gavybos atliekų Ekvadore, darydama tai sąmoningai, taip sutaupydama 3$ naftos bareliui. Ekvadoro teismas 2011 vasarį priteisė sumokėti $18mlrd.
Chevron’s Toxic Legacy in Ecuador

Pagal wikipedia šaltinį 8,6mlrd… TAČIAU CHEVRON ATSISAKĖ MOKĖTI, pavadinęs viską prievartavimu.
Environmental damage in Ecuador

Pagal BBC 2012.11.07 straipsnį $19mlrd., pradinė suma 8,6mlrd buvo padidinta po to kai Chevron nepripažino savo kaltės bei viešai neatsiprašė.
Argentina ‘freezes Chevron assets’ over Ecuador damage
Chevron’o žodžiais Ekvadoro teisininkai turi siekti JAV teismo patvirtinimo.

Perspėjimas LT, kas bus jei reiks bylinėtis su Chevron – tai vyks JAV teismuose…

Citata iš Chevrono lobisto, interviu su Newsweek metu, Vašingtone 2008m
“Mes negalime leisti kad mažos šalys taip grasintų didelėms kompanijoms”
“We can’t let little countries screw around with big companies like this.”
Lietuva taip pat yra “little country”

2) Mokesčių vengimas. Nuo 1970 iki 2000 Chevron išvengė 3,25 mlrd USD mokesčių, pasinaudodama trečia įmone Indonezijoje.
Tax evasion

3) Richmond, California išleidžiamas nevalytas atliekų vanduo ir apie tai nepranešama, paskirta 450.000usd bauda
Pollution in Richmond, California

4) Informacijos nuslėpimas nuo vyriausybės Bangladeše ir nacionalinio parko gaisras
Destruction of natural forest in Bangladesh
Chevronas vykdydamas seisminę žvalgybą, nuslėpė apie pažeidimus aplinkinių gyventojų pastatams, taip pažeisdamas susitarimą (leidimo sąlygas ?). Žvalgybos metu nacionaliniame parke kilo gaisras.

5) Naftos išsiliejimas Brazilijoje 2011 lapkritį – reikalaujama 10,6mljrdUSD žalos atlyginimo
Oil spill off the coast of Rio de Janeiro

6) Nuo 2011m Chevron išleido 15mln USD lobizmui Washingtone
Political contributions
Kiek kitose šalyse – neaišku

7) 1998m apie 100 bendruomenės protestuotojų užėmė Chevron naftos platformą, protestuodami prieš chevron veiklos metodus, žalą gamtai ir žmonėms. Teigiama, kad chevron pasamdė valstybės saugumo darbuotojus ir juos nuosavais sraigtasparniais nugabeno į platformą, kad jėga išvaikytų protestuotojus. Keturi protestuotojai buvo pašauti, du mirtinai. Vėliau saugumiečiai nusiaubė protestuotojų gyvenvietės, šaudė gyventojus, padeginėjo namus. Šioje baudžiamojoje ekspedicijoje vėl buvo naudojamas chevron transportas.
JAV tesimai visiškai išteisino Chevron.

Bowoto v. Chevron Corp.

Apie sąskaitą, kuria prašoma apmokėti už 23 karių “darbą” operacijos metu, kurią chevron apmokėjo
NIGERIA: Chevron Paid Troops After Alleged Killing

Šio taikaus protesto dalyvio pasakojimas apie tai ko jie reikalavo ir bandė derėtis “”We went there for peaceful demonstration because of the activities of Chevron in our area.” – “community the people presented their demands: clean drinking water, electricity, environmental reparations, employment and scholarships for youths and rebuilding the eroding riverbanks.” Atsakymas buvo sraigtasparnis su kariais……
“Drilling and Killing: Chevron and Nigeria’s Oil Dictatorship.”

Ta pati istorija iš grynai JAV šaltinio Chevron atstovo patvirtinimas (interviu su Democracy NOW! metu), kad Chevron iškvietė karius ir savo sraigtasparniais nugabeno juos į vietą:
Drilling and Killing: Chevron and Nigeria’s Oil Dictatorship, A One-Hour Documentary
Drilling and Killing

http://grynas.delfi.lt/aplinka/skalunus-siluteje-zvalgysianti-chevron-musu-prioritetas-nafta.d?id=61708219#ixzz2XJkeV85D

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 5 Thumb down 3

Atsakyti

Algimantas Končius 2013 liepos 5d., 08:3178.58.44.140
Mums sakė tą, sakė aną, o kur popierius tą patvirtinantis ? Atėjo, pasakė, popierių į dantis, pasirašyk ką sakai ir prisiek savo šeima ir turtu kad tik taip ir bus ką pasakiau, asmens duomenys ir parašas su liūdininkais , ar notaru. O dabar bobutė bobutei pasakė, šakėm ant vandens parašė ir jie patikėjo. Ne tik ekologiniai ūkiai taps beverčiai, bet ir namai. Kas juos pirks, nereikės nė užteršimo, užtenka žinios kad ten buvo išgaunamos skalūninės dujos.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 5 Thumb down 1

Atsakyti

Nesureikšm. 2013 liepos 5d., 15:1188.119.253.65

Nu ir pilstai: iš tuščio į kiaurą. Jei nėra problemos – tai kam reikia ją sugalvoti, suerzinti žmonęs, sukelti nepasitikėjimą…
Dėl esamų gręžinių, rodos, problemų nebuvo. Tai kodėl dėl šito turėtų būti? Ir kodėl dabar reikia namus parduoti (pats pripažįsti, kad taršos nebus)? – juk juose gyvename. Ne visi spekuliuoja nekilnojamu turtu – gal iš čia ir tas nepasitenkinimas, pyktis.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 6

Atsakyti

Rašyti komentarą