Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Apgauti valstybę bus sunkiau

Publikuota: 2012 liepos 18 Kategorija: Aktualijos, Savivaldybėje

A. Šimelionis: 'Yra paramos gavėjų, kurie patys atsisako pašalpų, kai perspėji, kad pas juos ateis komisija'. (Oresto Lidžiaus nuotr.)A. Šimelionis: 'Yra paramos gavėjų, kurie patys atsisako pašalpų, kai perspėji, kad pas juos ateis komisija'. (Oresto Lidžiaus nuotr.)

Valstybės išlaikytinių – pašalpų gavėjų Šilutės rajone laukia nauji išbandymai: artinasi diena, kai jiems nebeužteks pažymų savo biednystei įrodyti: bus atidžiau tikrinamas jų turtas, šeimyninė padėtis ir darbinė veikla, taip pat jau svarstoma apie galimybę prailginti jiems visuomenei naudingų darbų už gaunamas socialines pašalpas valandas.

.

Apgauti valstybę – vis dar garbės reikalas

Šia taisykle Lietuvoje, neišskiriant pamario krašto, sėkmingai vadovaujasi ne tik vadinamosios šešėlinės ekonomikos specialistai, bet ir dalis socialinių pašalpų gavėjų. Tokius įprasta vadinti nelegaliais paramos gavėjais.

Vieša paslaptis, kad dalis valstybės išlaikytinių gyvena kartu fiktyviai išsituokę arba susidėję, bet oficialiai to nedeklaruoja, kad gautų paramą pinigais arba kompensacijomis už komunalines paslaugas, kiti – tariami bedarbiai, tarpstantys iš nelegalaus darbo, taip pat nepraleidžia galimybės dar labiau pasilengvinti savo gyvenimą valstybės, tiksliau, mokančiųjų mokesčius valstybei sąskaita, ir pan. Neretai tokios šeimos gyvena puikiai įrengtuose butuose ir turi automobilius, kartais net po du ar tris.

Kad tokių esama ir Šilutėje, galima įsitikinti kone kiekvienos darbo dienos rytą, kai į seniūnijos kiemą tuntais susirenka valstybės šelpiami šilutiškiai atidirbti už gaunamas pašalpas. Būna dienų, kai seniūnijos kieme tampa ankšta ne tik nuo atvykusiųjų atiduoti duoklės valstybei visuomenei naudingu darbu, bet ir nuo jų mašinų, kurias, patikėkit, kai kuriais atvejais nebūtų gėda vairuoti net ir vidutines oficialias pajamas gaunančiam žmogui…

Socialinės paramos gavėjų Šilutės rajone šiuo metu – tūkstančiai. Kiekvieną mėnesį jiems išmokama per 1,2 mln. litų pašalpų. Jau nekalbant apie jiems taikomas kompensacijas už komunalines paslaugas.

Taupo milijonus

Projekte „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo įgyvendinimo pilotinėse savivaldybėse“, kuriuo siekiama racionalesnio socialinės paramos lėšų panaudojimo, nuo šių metų pradžios dalyvaujančių penkių Lietuvos savivaldybių patirtis rodo, kad pradėjus atidžiau tikrinti paramos gavėjus, tokių skaičius jose per pirmąjį pusmetį sumažėjo maždaug dešimtadaliu, o išlaidos piniginei paramai ir kompensacijoms – apie 14 proc.

Pavyzdžiui, Raseinių savivaldybei tokiu būdu jau pavyko sutaupyti apie 1mln. Lt, Šilalės r. savivaldybei – 1,2 mln. Lt, o Akmenei – net 1,4 mln. Lt.

Šilutė dar tik pradeda

Šilutės r. savivaldybė nesiryžo dalyvauti prieš tai minėtame projekte. Tačiau, kaip teigia savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, buvęs Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, ir čia paramos gavėjai jau pradedami sijoti per sąžiningumo rėtį.

„Mūsų socialiniai darbuotojai jau ne tik tvarko paramos gavėjų dokumentus, bet ir domisi jų darbine veikla, aiškinasi, ar socialinę paramą gaunantys vienišiai iš tikrųjų yra vieniši, – teigė A. Šimelionis. – Jau sulaukėme ir pirmųjų rezultatų: seniūnijose po kelis paramos gavėjus patys atsisakė pašalpų, kai buvo perspėti, kad pas juos ateis komisija“.

Dabar seniūnijose tam tikslui kuriamos vietinės komisijos. Kilus įtarimų, kad paramos gavėjas piktnaudžiauja valstybės gerumu, jos gali kreiptis į Valstybinę mokesčių ar Darbo inspekcijas. Tačiau, anot A. Šimelionio, savivaldybėje dar šį rudenį bus svarstoma galimybė dar labiau sugriežtinti socialinės paramos teikimą, kiek leidžia dabar galiojantys įstatymai. Nebent Respublikos valdžia anksčiau nenuspręstų, kad naujasis piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas, suteikiantis savivaldybėms daugiau instrumentų griežčiau ir atsakingiau skirstyti socialinę piniginę paramą, kuris dabar taikomas tik penkiose taip vadinamose pilotinėse savivaldybėse, turi galioti visoje Lietuvoje.

Daugiau darbo valandų

Šilutės rajone gyvenantys socialinės paramos pinigais gavėjai už pašalpas turi padirbėti visuomenės naudai 4 pusdienius (po 4 val.) per mėnesį. Atsisakiusieji visuomenei naudingų darbų šelpiami ne pinigais, bet maisto ir kitomis prekėmis, kurių įsigyti pašalpų gavėjai gali tik tose prekybos įstaigose, su kuriomis savivaldybė yra sudariusi sutartis.

Manydama, kad 16 darbo valandų per mėnesį – per menkas atlygis valstybei už socialines pašalpas, Šilutės savivaldybės vadovybė jau svarsto apie galimybę prailginti pašalpų gavėjams visuomenei naudingų darbų valandas. Iš rajono seniūnijų vadovų laukiama pasiūlymų.

Sprendimo projektas dėl visuomenei naudingų darbų už socialinę paramą pinigais laiko prailginimo savivaldybės tarybą turėtų pasiekti rugsėjo mėnesį.

Ne į temą

Šilutės parke kažkam ir žibintai užkliūva…

Oresto Lidžiaus nuotr.

8 skaitytojų komentarai
šilutiškis 2012 liepos 18d., 15:2678.61.237.27
Pastebi A.Šimelionis,kad paramą neteisėtai kažkas,kažkas gauna,utelėti žmonės nepatinka?O pats su padagogės ir tarnautojo alga išlaiko namą automobilius,ne su visuomeniniu transportu į darbą važinėja?tiems utelėms gal kažko nedadavė,kam jie pasiskusti gali?(Parūpo valstybė)

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 20 Thumb down 7

Atsakyti

nešilutiškis 2012 liepos 18d., 17:125.20.105.0
Žmonės turi po dvi mašinas, dirba darbą, ir dar sugeba gauti kompensacijas, o paskui juokiasi į akis žiūrėdami – pažiūrėk, kaip aš blogai gyvenu.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 24 Thumb down 3

Atsakyti

Nepartinis 2012 liepos 18d., 17:4678.59.63.123
Nusprendė kad utėlės per gerai gyvena. Mat dabar Šimelionis persikraustė į kitą kabinetą kur utėlių nėra.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 18 Thumb down 9

Atsakyti

šilutiškis 2012 liepos 18d., 20:1578.61.237.27
Na kur jau dabar su utėlėm viename kabinete,čia gal nuo tų erkių,kur kruopose buvo?dabar “mužiko blusai jaučio ragai išdygo” ir persikraustė į kitą kabinetą?

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 6 Thumb down 6

Atsakyti

stebėtojas 2012 liepos 18d., 20:0178.61.235.47
Žinoma, su mašina atvažiavęs savo gaus (ne pašalpos pavidalu). Prispaus skurdžius. Gal gatvėse saugiau bus, kai alkani šlaistysis? O mokesčiai už šilumą, neatitinkantys gaunamas pajamas, kalba apie nenormalų gyvenimą. Gal oriai gyventi gali tik seimo nariai, valdžios žmonės?

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 15 Thumb down 4

Atsakyti

Andrius (kitas) 2012 liepos 18d., 20:2681.191.90.149
Sutikite, savo pažystamu rate, ar bent kaiminystėje ne vienas turite pažystamų “susitvarkiusių” nedarbingumus, pašalpas, už vaikus, vaikų maitinimą, nors dirba nelagaliai. Paprastai tokie tipai paima maksimumą.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 24 Thumb down 2

Atsakyti

cha 2012 liepos 19d., 09:2482.135.209.215
Tiek metų pradirbęs soc.skyriuje, o kalba vėjus…Bus daugiau darbo valandų..aga, jau dabar seniūnijos darbuotojams galvas skaudą, kai reikia sugalvoti tuos nelemtus viešuosius darbus. Galėtų sniegą kasti, lapus grėbti, bet įrankių tai NĖRA. Ateini atidirbti, gauni tik šiukšlių maišelį, parenki šiukšles ir namo…Nėr to darbo arba įrankių neturi, ir tas darbo valandų didinimas nieko neišspręs…

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 19 Thumb down 2

Atsakyti

as 2012 liepos 20d., 18:0978.61.215.130

prie automobiliu prisikabino jiems ten tikrai su galvom negerai

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 3

Atsakyti

Rašyti komentarą