Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Per šventes sulauksime šilumos ir lijundros

Publikuota: 2011 gruodžio 22 Kategorija: Aktualijos, Orai

silutesetazinios.lt archyvo nuotr.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Šiandien, gruodžio 22 d., 7 val. 30 min., saulei įžengus į zodiakinį Ožiaragio ženklą įvyko žiemos saulėgrįža, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Visame šiaurės pusrutulyje žiemos saulėgrįža būna gruodžio 20–23 dienomis. Tai metų laikotarpis, kuomet Saulė būna žemiausiame savo taške virš horizonto. Kitaip tariant, tai ilgiausios nakties ir trumpiausios dienos laikotarpis.

Žiemos saulėgrįža – tai virsmas į naują būseną, kuomet gruodžio šaltyje sustingusiai ir apmirusiai gamtai pradėjus busti, prasideda naujas metų ciklas. Daugelyje kultūrų žiemos saulėgrįža yra siejama su Saulės atgimimu, jos sugrįžimu, naujo gyvenimo pradžia ir yra pažymima įvairiomis šventėmis bei apeigomis.

Gruodžio 22-oji šiemet ne tik žiemos saulėgrįžos data, bet ir astronominės žiemos pradžia, kai jau visai greitai pasitiksime didžiausias ir svarbiausias metų šventes. Neretai paskutinysis metų mėnuo labiausiai ir asocijuojasi su pastarosiomis šventėmis, tačiau jo pavadinimas turi kitokią kilmę ir reikšmę.

Gruodu vadinama šaltyje sustingusi, grumstuota žemė. Iš čia ir kilo gruodžio mėnesio pavadinimas. Gruodis yra dvyliktas metų mėnuo pagal Grigaliaus kalendorių, jį sudaro 31 diena.

Senojoje lietuvių kalboje gruodžio mėnuo turėjo kur kas daugiau pavadinimų, tokių kaip Sausinis, Vilkinis, Vilkolakis, Pustis, Ragas, Didysis Ragutis ir kt.

Kitose šalyse senovėje gruodžio mėnuo taip pat buvo vadinamas įvairiau nei šiuo metu. Štai škotams gruodis – Ilgų naktų mėnuo, airiams – Vilkų. Kitose Didžiosios Britanijos provincijose gruodis dar yra vadinamas Didžiuoju mėnesiu.

Na, o mūsų senoliai, įdėmiai stebėdavę gamtą ir joje vykstančius procesus, neretai orus spėdavo vien iš to. Savų pastebėjimų jie turi ir gruodžio mėnesiui.

Štai sakoma, jog, gruodžio šiluma – vėlyvo pavasario pranašas, o šaltas ir sausas gruodis ne tik šaltą pavasarį, bet ir karštą su perkūnijomis vasarą žada. Ar šie pastebėjimai pasitvirtins sužinosime, deja, tik atėjus pavasariui ar vasarai.

Artimiausią naktį debesuota su pragiedruliais. Be didelių kritulių. Naktį ir rytą vietomis rūkas, silpna lijundra, plikledis. Vėjas pietinių krypčių, 3–8 m/s. Žemiausia temperatūra 5–10, pajūryje 1–3 laipsnių šalčio.

Penktadienį dieną debesuota su pragiedruliais. Vakare kai kur vakariniuose rajonuose nedideli krituliai, vietomis silpna lijundra, plikledis. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 šilumos, pajūryje iki 3 šilumos.

Gruodžio 24-osios naktį daug kur krituliai, vyraus silpni. Vietomis lijundra, šlapio sniego apdraba. Plikledis. Temperatūra 1–6 laipsniai šalčio, pajūryje iki 3 šilumos. Dieną krituliai. Rytiniuose rajonuose vietomis lijundra, plikledis. Temperatūra nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 šilumos, pajūryje iki 6 šilumos.

Gruodžio 25-osios naktį daug kur, dieną vietoms trumpi krituliai. Dieną vakarų, pietvakarių vėjo gūsiai pajūryje sieks 15–17 m/s. Temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šilumos iki 3 šalčio, pajūryje iki 4 šilumos, dieną 1–6 laipsniai šilumos.

LHMT

Rašyti komentarą