Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Tarptautinio projekto dalyviai susitiko Degučiuose

Publikuota: 2011 spalio 25 Kategorija: Gyvenimas, Švietimas

Lietuvos, Turkijos, Ispanijos, Čekijos ir Slovėnijos mokytojai Degučiuose. (Degučių m-los nuotr.)Lietuvos, Turkijos, Ispanijos, Čekijos ir Slovėnijos mokytojai Degučiuose. (Degučių m-los nuotr.)

Degučių pagrindinė mokykla antri metai dalyvauja tarptautiniame Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekte “Building Future Through Culture” („ Ateities kūrimas puoselėjant kultūrą“), kurį finansuoja Europos Sąjungos komisija. Projektą vykdo penkios šalys – Lietuva, Turkija, Ispanija, Čekija ir Slovėnija.

Rugsėjo pabaigoje Degučių pagrindinėje mokykloje įvyko jau trečiasis projekte dalyvaujančių šalių susitikimas. Praėjusiais mokslo metais degutiškiai mokytojai ir mokiniai svečiavosi Ispanijoje ir Čekijoje.

Projekto tikslas – didinti mokinių supratimą apie jų šalies kultūrinį paveldą ir skatinti mokyklų, dalyvaujančių partnerystėje, tarpkultūrinį dialogą. Kiekvienas susitikimas yra skiriamas susipažinti su projekte dalyvaujančiomis šalimis, jų mokyklomis ir šalių kultūriniu paveldu.

Praėjusių metų lapkritį Ispanijoje, Badalonos mieste, vyko pirmasis visų šalių susitikimas ir projekto veiklos aptarimas. Balandžio mėnesį visos projekto šalys rinkosi Čekijoje, Nova Pakoje, kur buvo pristatomi šalių tradiciniai patiekalai, liaudies dainos ir šokiai. Šį rugsėjį 33 projekto dalyviai (14 mokytojų ir 19 mokinių) iš Turkijos, Ispanijos, Čekijos ir Slovėnijos sugūžėjo į Lietuvą.

Šilutės muziejuje. (Degučių m-los nuotr.)

Šilutės muziejuje. (Degučių m-los nuotr.)

Degučių pagrindinėje mokykloje įvykusio susitikimo tema buvo projekto šalių tradiciniai amatai ir rankdarbiai. Kiekvieną rytą visi projekto dalyviai rinkdavosi mokykloje, ten iki pietų vykdavo projekto veikla. Svečiai susipažino su Lietuvos švietimo sistema, mokykla ir jos bendruomene, klausėsi mokinių koncerto. Užsiėmimų metu mokykloje buvo sukurtas projekto himnas, vyko visų projekto šalių rankdarbių paroda, mokiniai pristatė skaidres ir video filmus apie kiekvienos projekto šalies tradicinius amatus ir rankdarbius, interviu su liaudies meistrais, dalyvavo edukaciniame užsiėmime apie veltinį.

Susitikimo metu projekto dalyviai ragavo tradicinių lietuviškų patiekalų, stebėjo parodomąjį šakočio kepimą, susipažino su Mažosios Lietuvos muzikos instrumentais, tautiniais rūbais, klausėsi „Verdainės“ ir „Pilutės“ folkloro ansamblių atliekamų šio krašto dainų, ir visi linksmai sukosi liaudies šokio sūkury.

Lietuvos kultūrinis paveldas svečiams buvo pristatytas ne tik mokykloje, bet ir išvykų po Lietuvą metu. Projekto dalyvių viešnagė Lietuvoje prasidėjo susipažįstant su Vilniaus senamiesčiu, jo didingais pastatais ir siauromis vingiuotomis gatvelėmis. Kitomis vizito dienomis projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Mažąja Lietuva. Nepakartojamą įspūdį svečiams paliko išvyka laivu iš Rusnės į Nidą. Kelionės metu jie degustavo rūkytą žuvį, žavėjosi Pamario krašto vandens platybėmis, Minijos kaimo sodybomis, Ventės rago ornitologijos stotimi, žvalgėsi po apylinkes, įlipę į Uostadvario švyturį. Nidoje susipažino su šiam kraštui būdinga architektūra, gintaro rūšimis, jo apdirbimo įranga ir technologija, klausėsi pasakojimų apie kurėnų statymo ir vėtrungių gamybos meną.

Projekto dalyviai Klaipėdoje. (Degučių m-los nuotr.)

Projekto dalyviai Klaipėdoje. (Degučių m-los nuotr.)

Visus be galo nustebino Mirusios, Baltoji ir Parnidžio kopos bei nuo jų atsiveriantis nepaprastas grožis. Svečiai negalėjo patikėti, kad Lietuvoje yra toks unikalus gamtos kampelis, visiškai nebūdingas tokiai šaliai. Kai kurie net pajuokavo, kad grįžus namo niekas nepatikės, jog jie Lietuvoje lankėsi, aplink tokie smėlynai, kaip dykumoje. Juodkrantėje projekto dalyviai kopė į Raganų kalną, susipažino su medžio skulptūrose įamžintais lietuviškų pasakų ir legendų herojais.

Plaukiant laivu atgal į Rusnę, kapitonas keleivius pavaišino paties virta tradicine Pamario krašto žuviene.

Pažintis su Mažąja Lietuva tęsėsi Klaipėdoje. Gidas, lyg XIX a. Memelio miesto gyventojas, apsirengęs tam laikmečiui būdingais rūbais, projekto dalyvius vedžiojo po senamiestį, įspūdingai pristatė miesto istoriją, išlikusius to meto pastatus, papasakojo svečiams apie Klaipėdos miesto vardo kilmę. Kiekviena senamiestyje aplankyta skulptūra ar įžymi vieta svečius įtraukė į gido sukurtą mažytį spektaklį, kuriame visi pasijuto tarsi būtų gyvenę to meto Klaipėdoje.

Svečiai turėjo progą pasigrožėti ir Šilutės miesto vaizdais, apsilankyti muziejuje, H. Šojaus dvare, buvusiame miesto kalėjime, pasiklausyti muziejaus direktorės R. Šikšnienės pasakojimų apie Šilutės praeitį ir čia gyvenusius iškilius žmones, pasižvalgyti po Degučių kaimo apylinkės ir aplankyti unikaliąją trikampę Degučių šv. Vincento Ferero bažnyčią.

Penkios susitikimo dienos prabėgo lyg viena akimirka. Mokytojams ir mokiniams, kurių šeimose gyveno vaikai iš projekto šalių, buvo sunku atsisveikinti su senais ir naujais draugais. Nekantriai laukiame kito susitikimo, kuris vyks pavasarį Slovėnijoje, Škofja Lokos mieste.

Vaida ŠARKAUSKIENĖ, Degučių pagrindinės mokyklos anglų k. mokytoja, projekto koordinatorė

Rašyti komentarą