Kokia bus vasara, dažniausiai galima tik spėlioti, sako sinoptikai. Ir čia pat priduria, kad nevertėtų tikėti visokiais įmantriais pasakymais, jog šalta žiema lemia karštą vasarą ar atvirkščiai.
Jeigu toks ryšys tikrai egzistuotų, tuomet galėtumėme iš anksto sudaryti patikimas sezonines prognozes, teigiama Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pranešime. Vis dėlto Lietuvoje orų kaita didelė, todėl per vasarą pasitaiko ne vienas šiltesnių ir vėsesnių orų laikotarpis.
Ilgalaikės prognozės šiuo metu rodo, jog mūsų regione vasara turėtų būti bent jau truputį šiltesnė ir sausesnė nei vidutiniškai būdavo 1991–2020 m. laikotarpiu. Vis dėlto tokie skaičiavimai kone kasmet rodo panašiai, nes iš dalies remiasi daugiametėmis tendencijomis.
Štai iš praėjusių dešimties vasarų (2016–2025 m.) Lietuvoje net 7 buvo šiltesnės, vos 2 – šaltesnės nei vidutiniškai, o 1 – artima normai (vidutinė vasaros oro temperatūra Lietuvoje siekia 17,3 °C). Taigi, net ir statistiškai yra didesnė tikimybė, jog šiemet vasara gali būti bent truputį šiltesnė nei vidutiniškai. Kita vertus, tą patį buvo galima pasakyti ir prieš metus. Vis dėlto 2025 metais ji pasitaikė truputį vėsesnė už 1991–2020 m. vidurkį.
Planuojantiems atostogas Lietuvoje primenama, jog vidutiniškai šilčiausias ir maudynėms tinkamiausias laikotarpis yra liepos antroji ir rugpjūčio pirmoji pusė. Pasirinkus atostogauti šiuo laikotarpiu tikimybė „nudegti“ (t. y. jog bus labai vėsūs orai) yra pati mažiausia.
Be to, kiekvieną vasarą nepavyksta išvengti smarkių bei lokalių liūčių, kai vos per keletą valandų viename didesnio miesto (arba rajono) gale iškrenta pusė ar netgi daugiau mėnesio normos, o kitame – toliau tęsiasi sausringas laikotarpis. Be kita ko, per vasarą pasitaiko kelios audringesnės dienos, kuomet fiksuojamas ne tik smarkus lietus, intensyvesnės perkūnijos, kruša, bet ir škvalas. Skaičiuojama, kad įvairios stichijos Lietuvoje pridaro vis daugiau nuostolių, tad linkima jų nepatirti bei pasidžiaugti tuo atveju, jei žadėtos stichijos ir vėl aplenkė jūsų namus. Visiems linkima smagios vasaros.
Paveikslėlyje pateikta ne sezoninė vasaros prognozė, o internetinis juokelis, kurio esmė labai paprasta – saulėta ir labai šilta vasara kasmet užtikrintai būna tik Pietų Europos regione, o kitur – jau kaip pasiseka.
LHMT inf.










