Gegužės 21-23 d. Mažosios Lietuvos regiono saugomose teritorijose daugiau nei 40 savanorių iš Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos vykdė įvairias veiklas, susijusias su regiono saugomų teritorijų rekreacinių, turistinių ir gamtinių objektų būklės gerinimu, praneša Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija.
Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas
Šis skirtingų šalių savanorių vizitas Mažosios Lietuvos regione buvo tarptautinio SB MANTA projekto dalis, kurio pagrindinis tikslas – sukurti naujus tvaraus turizmo objektus ir veiklas turistams, įtraukiant juos į Pietų Baltijos regiono gamtos ir kultūros paveldo vertybių tvarkymą.
Savanoriai ir juos lydintys asmenys iš SB MANTA projekto partnerių organizacijų vizito Mažojoje Lietuvoje metu vykdė įvairias veiklas Rambyno, Nemuno deltos ir Pajūrio regioniniuose parkuose.
Pirmąją susitikimo dieną Rambyno regioniniame parke buvo vykdomi „Natura 2000“ (Europos Sąjungos mastu saugomų gamtinių buveinių tinklo) teritorijoje esančios pelkės švarinimo darbai. Pagal iš anksto numatytą teritorijos tvarkymo planą pelkėje šiemet buvo šalinama sumedėjusi augmenija. Vizito metu projekto savanoriai padėjo nupjautą augmeniją išgabenti iš pelkės.
Taip pat Rambyno regioniniame parke projekto dalyviai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su vietos gamtine aplinka, išmėginti plaukiojimą baidarėmis bei daugiau sužinoti apie Rambyno regioninio parko lankomus objektus. Vizito Rambyno regioniniame parke metu projekto dalyviai susipažino ir su krašto etnografine kultūra – parko lankytojų centre muzikinį pasirodymą svečiams surengė etnografinės muzikos kolektyvas „Kamana“.
Antrąją vizito dieną projekto dalyviai persikėlė į Nemuno deltos regioninį parką. Čia savanoriai padėjo atnaujinti medinį Aukštumalos pažintinį pėsčiųjų taką ir link jo vedantį miško takelį. Vizito Nemuno deltos regioniniame parke metu projekto dalyviai taip pat buvo supažindinti ir su parko unikalia gamta bei vaišinami veiklos vietoje keptais tradiciniais Mažosios Lietuvos „vofeliais“.
Pajūrio regioniniame parke projekto dalyviai buvo sutikti koncertu. Parko lankytojų centre vykusio koncerto metu svečiai klausėsi autorinės grupės „Poezijos medžiotojai“ kūrybos bei atlikėjo Karolio Rupkaus atliekamų dainų.
Paskutinę vizito dieną savanoriai iš skirtingų šalių vykdė gamtotvarkos darbus Pajūrio regioniniame parke esančioje „Natura 2000“ teritorijoje Pilkosiose kopose. Veiklos metu, siekiant apsaugoti unikalias pajūrio kopas nuo nykimo ir apaugimo mišku, kopose buvo raunamos jaunos pušų atžalos.
Paskutiniąją vizito dieną Pajūrio regioninio parko lankytojų centre vyko ir bendras aptarimas, kuriame projekto partneriai aptarė vizito Lietuvoje veiklas bei projekto vystymo svarbiausius klausimus. SB MANTA projekto etapo Lietuvoje veiklose dalyvavo ir giminingo tarptautinio projekto „VaBene“ atstovai iš Vatų jūros (dan. Vadehavet) nacionalinio parko (Danija).
Interreg VI-A Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos finansuojamu bendru projektu SB MANTA siekiama, kad už gamtos ir kultūros paveldo tvarkymą atsakingos institucijos patvirtintų parengtą specialų modelį ir taip išplėstų bei patobulintų jo tvarkymo problemų sprendimus.
Bendra SB MANTA projekto, kuris įgyvendinamas nuo 2024 m. liepos 1 d. iki 2027 m. birželio 30 d., vertė yra 1 660 925,30 Eur. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.
mlietuva.lrv.lt inf.