Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Požeminiai konteineriai – ne šakoms ir ne sofoms

Publikuota: 2011 rugpjūčio 12 Kategorija: Aktualijos, Šilutėje

Media-3 nuotr.Media-3 nuotr.

Jau beveik mėnuo, kai Šilutėje pastatyti ir pradėti eksploatuoti modernūs požeminiai šiukšlių konteineriai. Norėdama sutaupyti vietą mieste ir patobulinti miesto estetinį vaizdą, tokių konteinerių įrengimą inicijavo miesto savivaldybė. Tačiau šilutiškiai ne visada moka naudotis naujaisiais konteineriais.

„Per mėnesį pastebėjome, kad gyventojai dažnai maišus su šiukšlėmis palieka šalia konteinerių – gali būti, kad tiesiog sutrinka pamatę neįprastos formos konteinerius ir nežino, kur mesti šiukšles. Taip pat gali būti, kad gyventojai prie konteinerių palieka labdarai skirtus rūbus ir maisto produktus. Kita problema – konteineriai užstatomi gyventojų automobiliais, todėl šiukšliavežiai negali prie jų privažiuoti ir juos ištuštinti“, – pagrindines konteinerių eksploatavimo problemas vardija Šilutės seniūnijos seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas.

Pasak jo, automobilių statymo problemą planuojama išspręsti pastatant specialius kelių ženklus. O labdarai skirtus rūbus ar kitus daiktus, gyventojai raginami pristatyti į specialias įstaigas.

Visi požeminiai konteineriai buvo paženklinti lentelėmis, su instrukcijomis, kokias šiukšles derėtų mesti į juos, kad gyventojams nekiltų nesusipratimų ar klausimų.

Šakos, sofos ir vaistai – nėra buitinės atliekos

Požeminiai konteineriai yra skirti buitinėms atliekoms. Tai reiškia, tokioms atliekoms, kurios susidaro mūsų kasdienėje buityje.

Visų pirma reikėtų atskirti ir į bendruosius konteinerius nemesti rūšiavimui tinkamų atliekų – stiklo, plastiko, popieriaus ir kartono, metalo – šias medžiagas būtina rūšiuoti, nes jos lengvai atgimsta naujam gyvenimui – yra perdirbamos.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad į požeminius konteinerius draudžiama pilti pavojingas atliekas, statybines ir kitas stambiąsias atliekas.

Pavojingoms atliekoms priskiriamos naftos produktais ir sunkiaisiais metalais užteršta tara, cheminių medžiagų atliekos, medicininės atliekos. Į bendruosius konteinerius nederėtų mesti ir panaudotų galvaninių elementų, akumuliatorių, pasenusių vaistų, buitinės chemijos produktų ir lakų, dažų ar skiediklių atliekų, gyvsidabriu užterštų produktų (pavyzdžiui, sudužusio gyvsidabrinio termometro). Jei patektų į sąvartynus, šios medžiagos pradėtų irti ir visas nuodingąsias medžiagas paskleistų į orą, o mums tektų jomis kvėpuoti.

Į požeminius komunalinių atliekų konteinerius nederėtų pilti ir statybinių ar griovimo atliekų. Kaip ir stambiosios šiukšlės – pasenusi buitinė technika, nebereikalingi baldai, santechnikos įranga – jos tiesiog netelpa į konteinerius. Pagal jau įprastą Šilutėje tvarką, stambiosios, statybinės ir pavojingosios atliekos gyventojų paliekamos prie bendrųjų konteinerių, atliekas tvarkančios bendrovės surenkamos kiekvieną pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį apvažiavimo būdu.

Pastebima, kad gyventojai dažnai į bendruosius konteinerius meta ir žaliąsias atliekas – tai soduose ir daržuose susidariusios atliekos. Tačiau joms taip pat ne vieta prie komunalinių atliekų. Žaliąsias atliekas geriausia būtų kompostuoti.

Konteinerius derėtų tausoti

Iš viso visame Šilutės mieste įrengta 17 požeminių konteinerių aikštelių – Gluosnių, Melioratorių, M.Jankaus ir V.Kudirkos, Cintjoniškių, Žalgirio, Dariaus ir Girėno, Stoties, Katalikų bažnyčios, Knygnešių ir P.Jakšto gatvėse. Tokių konteinerių dalies korpuso nesimato – jis paslėptas po žeme, o antžeminė jo dalis – estetiška, gruntuota, dekoruota smulkiais akmenukais. Kadangi visos šiukšlės kaupiamos po žeme, nuo šių konteinerių nesklinda kvapas. Maža to, tokie konteineriai gali būti rakinami, todėl nei laukiniai gyvūnai, nei asocialūs asmenys negali išbarstyti, išrankioti šiukšlių.

Savivaldybės atstovai prašo gyventojų tausoti naujuosius konteinerius ir mesti į juos tik tas atliekas, kurioms jie skirti. Taip pat prašo neužstatyti konteinerių automobiliais, uždaryti dangčius ir nepalikti buitinių atliekų maišų šalia konteinerių.

Media-3 informacija

7 skaitytojų komentarai
Joo 2011 rugpjūčio 12d., 20:0578.59.39.35

Mokesčius renka už visas atliekas , už rūšavimą ir antrines žaliavas neprimoka, todėl visa tai kas nerikalinga drąsiai kraunu į konteinerį, antraip savivaldybė neįvykdys atliekų surinkimo plano. Juk plano neįvykdžiusi savivaldybė man įmokėto mokesčio tikrai negrąžins, nes nėra numatyta.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 19

Atsakyti

fuuu 2011 rugpjūčio 13d., 08:0188.118.77.116
to jooo

tai kam dar i konteineri nesi, mesk tiesiog pro langa, nes uz nuejima iki konteinerio savivaldybe irgi nemoka….

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 2

Atsakyti

Jonas J. 2011 rugpjūčio 16d., 08:57195.182.76.59

Labas rytas.
Pasikartosiu, kad esama sistema nėra tobula, bet dabar esmė tokia: mokame už komunalinių atliekų sutvarkymą pagal ankstesnių metų vidutinį šiukšlių kiekį (pagal svorį) konteineriuose; o kas išvežama iš antrinių žaliavų (išrūšiuotų) konteinerių – tas į kainą neskaičiuojama. Jeigu į buitinius konteinerius mesime viską, tai ir bendras į savartyną išveštų šiukšlių svoris bus didesnis (pvz., kiek sveria keraminė kriauklė ar senas TV, o ir juos sugebame sumesti į konteinerius). Tikrai yra ką veikti šioje srityje administracijai, bet mūsų visų sąmoningumas yra vienas iš svarbiausių veiksnių. Dėkui fuuu už tinkamą komentarą, nes panašu, jog ir pavasario talkų nereikia, ir akcijos dėl Šyšos nereikalingos, nes už jas niekas nemoka. O aš tikiuosi, kad ateis laikas, kai gyventojai skambins ir piktinsis ne tik vasarą smirdinčiais neišplautais bendraisiais konteineriai, bet ir tada, kai antrinės žaliavos nebetilps į joms skirtus rūšiavimo konteinerius; dabar gi dažniausiai sumetame žaliavas į benduosius – ir vėl didesnis svoris, ir vėl sena daina…
Geros dienos.

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 1

Atsakyti

Joo 2011 rugpjūčio 16d., 20:0278.59.39.35

Tai va ponas Jonai J .kai visi mokame “agulniai” nuo galvos ir turimų kvadratų nematau jokio reikalo taupyti, ar rūšiuoti. Net mane skatina tai, kad tas konteineris visuomet būtų pilnas ir savivaldybė vykdytų planą, nes man be galo malonu, kad dėl valdžios bepročių taip sparčiai auga kalnai prie Klaipėdos.. Bet jei būtų skaičiuojama(kaip iš dalies buvo daroma anksčiau)tų atliekų ženkliai sumažėtų:skatintų rūšiuoti, nes daug ką galima perdirbti, augalines atliekas sukompostuoti, ir pan. Be to už surinktas žaliavas turėtų būti apmokama, nes tų žaliavų gavėjai gauna naudos. Žodžiu ne visi mokesčiai turi būti sukraunama atliekų turėtojams.

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 1

Atsakyti

Jonas J. 2011 rugpjūčio 17d., 10:48195.182.76.59

Labas. Galiu pasakyti, kad Jūsų nerūšiutas atlietas Dumpių savartyne išrenka, rūšiuoja ir sėkmingai parduoda, nors dėl tokio suvokimo ir krovimo į bendrą konteinerį, už tas šiukšles jau sumokėta. Jie uždirba du kartus. O Savivaldybė jokio plano neturi, bet moka pagal nuvežtų šiukšlių svorį. Kaip ir sakiau – sistema ne tobula, bet kolkas visi tik anonimiškai moka kritikuoti, bet aš kviečiu ateiti ir sugalvoti geresnį būdą. Pasižadu: paruošiu Savivaldybės tarybos sprendimo projektą ir siūlysiu pakeisti esamą sistemą, jeigu bus geresnė (kuo didesniai daliai šilutiškių, o ne kuriai nors grupei).
Beje, jeigu galima uždirbti – tai ko nerūšiuojate namie ir neparduodat? Mano namuose stovi 4 skirtingų atliekų dėžės, ir viskas be problemų išskirstoma. Ir dar – dalis minimų problemų turi būti sprendžiama valstybės mastu, savivaldybė negali viena pakeisti antrinių žaliavų surinkimo sistemos.
Iki susitikimo (jeigu yra norinčių). Sėkmės.

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 0

Atsakyti

Andrius (kitas) 2011 rugpjūčio 17d., 18:3695.169.42.16

Lietuvoje šiukšlių rušiavimas skatinimas tik apeliuojant į sąžinė. Nėra sudarytos jokios salygos ryšiuoti. Gyvenu anapus Baltijos ir galiu pasidalinti patirtimi. Vienoje vietoje stovi aštuoni devyni konteineriai, tik vienas iš jų skirtas maisto atlėkom, kiti popieriui, kartonui, plastikui, stiklas kartu su metalu. Individualių namų gyventojams šiukšliu vežėjau nemokamai duoda plastikinius maišus, kad tik rušiuotu. Yra net spec popieriniai maišeliai buitinėm atlėkom (maisto likučiai). Kiekvienoje parduotuveje yra taros supirkimo automatai, už butelį ir skardines moka po kroną. Nuo šalies kurso būtų 43 – 38cnt. Už bambali duoda 1 Lt. Aišku ta suma yra įskaičiuota ir informuojama ant prekės kainos. Buitinę techniką, nebereikalingą, gali priduoti į savartyną arba nuvežti už buitine technika prekiaujančios parduotuvės, ten sustatyti spec konteineriai. Kitas dalykas, rūšiavimo konteineriai reguliariai išvežami, nėra perpildyti kaip Šilutėje ir išvežami neaišku kas kiek. Jei pas mus už bambalį duotu po litą, kaž ar kas mėtytu. Lietuvoje savartynai stambinami, o už Baltijos atvirkščiai, smulkinami. Įsivaizduoti reikėtu, kad kiekviena seniunyje turi po savartyną, jie nedidukai, yra daug sutaupoma ant degalų, beto ir darbas labai efektyvus, operatyviai šiukšlevežės apvažiuoja seniniunijos (komunos) teritoriją. Iš savartynukų rušiuotos atlėkos iškeliauja į perdirbimą. Savartynuose rušiuojamos medžiagos į atskirus konteinerius taip: popierius, kartonas, mediena, impregnuota mediena, plastikas, stiklas, buitinė technika ir elektronika, panaudoti tepalai ir tepalų fitrai, indai su dažais ar dažų likučiais. Žmogus iš principo yra tinginys ir valdžia (valstybės mastu) turėtu išmastyti, ką padaryti, kad žmogus rušiuotu, ji turi padaryti idealias salygas, patogias salygas. Labai norėčiau nemesti automobilio panaudotus tepalus į bendrą konteinerį, bet …

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 0

Joo 2011 rugpjūčio 18d., 09:2378.59.39.35

Taip ponas Jonai J.sutinku su jumis, bet… Jūs gi esate Savivaldybės atstovas. Ir ne bet koks, bet visų Šilutės ir rajono gyventojų išrinktų atstovų samdomas darbuotojas, be to, palyginti gerai apmokamas. Taigi atsifutbolinti, kad tai vyriausybės reikalas nederėtų. Jūs matydamas kad sistema bloga, iš esmės privalėtumėte sėdėti vyriausybėje ir nuolat įrodinėti kad ją reikia keisti. Lengviausias darbas, nieko nedaryti, apeliuoti į gyventojų sąžinę, ir laukti kol viskas išsispręs savaime. Aš nors ir niekaip nesu susijęs su tomis šiukšlėmis, bet savo aštriais komentarais siekiu išprovokuoti nors kad būtų mąstoma šiais klausimais. Andrius čia minėjo kad už bambalį moka litą, lietuviams užtektų ketvirtadalio, ir visas plastikas garantuotai atsidurtų paruošų supirkimo punkte. tas pats ir su malakulatūra, skudurais , elektronika. Sakykit ar už tris centus apsimoka rinkti bambalius, 6 centus makulatūrą, už dyką tepalus, vaistus, padangas ar pan? Galiausiai net nėra kas bent šilutėje tai supirktų. Be to, gyventojui gautos pajamos už surinktas antrines žaliavas turėtų padengti bent šiukšlių išvežimo kaštus. Niekur neteko girdėti kad kas nors būtų skatinams už šiukšlių susidarymo mažinimą. Visur, netgi per prievartą diegiami vienkartiniai indai, prekės pakuojamos kaip svogūnai.

Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą