Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Šilutei griuvėsiai tinka…

Publikuota: 2011 liepos 26 Kategorija: Aktualijos, Šilutėje

Liudo Mockaus nuotr.Liudo Mockaus nuotr.

Šių metų Lietuvos kultūros sostinėje – Šilutėje akis bado nykstantis kultūros paveldas.

Pastaruoju metu šilutiškiams ir miesto svečiams į akis labiausiai krinta laiko ir žmonių baigiamas suniokoti XIX amžiaus pabaigos medinis H. Šojaus dvaro kluonas, pro kurį kaip tik suka Šyšos upės pakrante, ant apsauginio pylimo, baigiamas tiesti naujasis dviračių ir pėsčiųjų takas.

Iš to kluono, tiesą sakant, ne kažin kas ir belikę – tik koks ketvirtadalis sienojų su kiauru stogu. Visa kita jau seniai pavirto į šiukšlyną, kurį nuo prašalaičių dar „saugo“ savivaldybei daug tūkstančių kainavusios tvoros fragmentai.

Per pastaruosius 20 metų valstybės saugomą H. Šojaus dvaro kluoną du kartus naikino gaisrai, jos medines konstrukcijas ardė Šilutės gyventojai. Savo griaunamąją galią rodė ir gamta. Pastarąjį kartą – praeitą žiemą, antrąją Šv. Kalėdų dieną, kai neatlaikiusi sniego svorio, įgriuvo didesnioji šio valstybės saugomo pastato dalis.

Šių metų sausį Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis padalinys H. Šojaus dvaro komplekso savininkei Šilutės r. savivaldybei davė nurodymą parengti kluono išardymo projektą ir, pasitelkus ekspertus, priimti sprendimą, ar šį statinį atkurti nuo pamatų, ar vis dėlto pamėginti pridurti trūkstamą jo dalį prie išlikusių sienojų.

Šiuo metu savivaldybė jau yra paskelbusi konkursą kluono išardymo projektui parengti, šio statinio liekanoms nugriauti ir teritorijai sutvarkyti. Oficialiai nepatvirtintomis žiniomis, vien tiktai valstybės saugomo objekto išardymo projekto parengimas savivaldybei gali atsieiti apie 20 tūkst. litų, o už likusius darbus, manoma, rangovas gali užsiprašyti ir dukart didesnės pinigų sumos. Kluono ardymo darbus tikimasi pradėti dar šį rudenį.

Vertingos šio statinio dalys ir fragmentai turės būti saugomi, kol atsiras galimybė jį atstatyti.

Šilutės r. savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė prieš kurį laiką sakė, kad H. Šojaus dvaro kluono atstatymo projektas buvo parengtas daugiau kaip prieš dvejus metus. Tačiau jis taip ir likęs neįgyvendintas, nes per visą tą laiką neva neatsirado galimybės gauti finansinės paramos iš europinių fondų.

3 skaitytojų komentarai
anonimas 2011 liepos 27d., 07:3582.135.221.179
Jeigu norite ka nors suzlugdyti ar uzvilkinti,istaskyti kruvas musu pinigu, tai reikia pavesti savivaldybei o dar jei kvadas salia tai nesekme garantuota . Savivaldybe turi toki stabdi kaip benetis gali uzvilkinti bet koki projekta.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 2

Atsakyti

apklausa 2011 liepos 29d., 20:2578.61.31.33
kas uz darzines atstatyma spaudzia zalia
kas uz darzines sulyginima su zeme spaudzia raudona

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 3 Thumb down 5

Atsakyti

KapT 2011 liepos 29d., 16:5278.61.91.11

P.Lidžiau,
ar ne pats, tamsta, esi Šilutės gražinimo draugijos pirmininkas. Ar tik skambiai pavadintais rašiniais tai darai – tai yra gražini. O iš esmės kaip ir Aleksejūnienė š… ant savo miesto. O ką pats realiai padarei, kad tas kluonas negriūtų – ar bent kreipeisi su raginimais ką nors skubiai daryti. Šilutėje ir daugiau tokios kultūrinės betvarkės yra, kur ta draugija galėtų ką nors nuveikti. Kapines tvarkyti gerai, bet tada ir vadinkitės – kapinių tvarkymo draugija – irgi labai geras ir reikalingas darbas.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 8

Atsakyti

Rašyti komentarą