Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Saugomų teritorijų lankytojų centrai dirbs ir savaitgaliais

Publikuota: 2023 gegužės 31 Kategorija: Gyvenimas, Pranešimai

vstt.lrv.lt nuotr.vstt.lrv.lt nuotr.

Visą vasaros sezoną saugomų teritorijų lankytojų centrai dirbs savaitgaliais. Lankytojams bus patogu atvykti į nacionalinio ar regioninio parko lankytojų centrą, susipažinti su vertybėmis ir maršrutais bei vėliau keliauti į gamtą. Aplinkos ministerijai skyrus papildomą finansavimą, šį sezoną valstybinių parkų lankytojų centrai dirbs ne tik šeštadieniais, bet ir sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Kas lankėsi užsienio nacionaliniuose parkuose, tas supranta, kad pažintį su vertingiausia ir unikaliausia šalies gamta, reiktų pradėti nuo lankytojų centro (angl. „visitor center”). Ta graži idėja – lankytojų centre interaktyviai pristatyti saugomos teritorijos kraštovaizdį, biologinę įvairovę, keliavimo maršrutus – atkeliavo ir į mūsų kraštą.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, kuri kuruoja nacionalinių ir regioninių parkų direkcijų veiklą, direktorė Agnė Jasinavičiūtė akcentavo, kad Lietuvoje yra 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų. Šiai dienai beveik visi jie turi lankytojų centrus su įdomiomis ekspozicijomis. Lankytojų centrai taip pat įrengti valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose bei Žuvinto biosferos rezervate. Šiuo metu saugomose teritorijose veikia 38 lankytojų centrai, o rudenį dar planuojama atverti naujausią Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centrą.

Kiekvieno nacionalinio ar regioninio parko lankytojų centro ekspozicija turi pagrindinę temą, atskleidžiančią saugomos teritorijos savitumą. Pavyzdžiui, Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų centro tema „Žemaitijos žemės slėpiniai” atskleidžia unikalias Platelių ežero ir jo apylinkių gamtines bei kultūrines vertybes. Sartų regioninio parko LC tema „Unikalus Sartų ežeras” kalba apie ilgiausią kranto liniją turintį ežerą. Krekenavos regioninio parko LC tema „Nevėžio senvagių įvairovė” pasakoja apie šios upės meandras ir biologinę įvairovę.

Garso įrašai su paukščių balsais, filmai apie saugomas teritorijas, herbariumai, galimybė pamatyti retas rūšis, reljefiniai regioninio ar nacionalinio parko maketai, interaktyvūs žaidimai, smegduobių ar kalvų geologiniai pjūviai, archeologinis paveldas – visa tai ir dar daugiau pamatysite moderniose lankytojų centrų ekspozicijose.

Lankytojų centrai atskleidžia vertybes, kurių pagrindu buvo įsteigtas nacionalinis ar regioninis parkas. Lankytojų centrų tikslas – įdomiai ir patraukliai lankytojams pristatyti parko unikalumą, svarbą bei išskirtinumą, kas ir kodėl valstybiniame parke saugoma. Lankytojų centruose galima susidėlioti maršrutus, pasikonsultuoti su saugomų teritorijų specialistu, o paskui savarankiškai keliauti į gamtą, atrandant mūsų krašto gamtos lobius.

Jei norite rasti informaciją apie visus regioninius ir nacionalinius parkus, draustinius ir rezervatus, verta aplankyti Nacionalinį saugomų teritorijų lankytojų centrą, įsikūrusį Vilniuje (Antakalnio g. 25). Šis lankytojų centras dar vadinamas „vartais į saugomas teritorijas“.

Saugomų teritorijų lankytojų centrai jau dirbs visą vasarą ir iki rugsėjo 30 dienos. Laukiame smalsiųju lankytojų, ir ypač tų, kurie pasiryžę keliauti darnoje su gamta – pėsčiomis, dviračiais, baidarėmis.

Spaudos konferencijoje, kurios tema buvo šios vasaros naujienos saugomose teritorijose, dalyvavo ir Aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jis džiaugėsi, kad nuo šiol atostogaujantys Lietuvoje savaitgaliais drąsiai galės aplankyti ir saugomų teritorijų lankytojų centrus, kurie įrengti interaktyviai, sukaupta visa informacija įspūdingoms gamtinėms teritorijoms pažinti. Aplinkos ministerija skyrė 430 tūkstančių eurų, kad lankytojų centrai iki spalio mėnesio, kol tęsiasi gerų orų ir atostogų sezonas, dirbtų. Aplinkos ministras žadėjo, kad tos vietovės, kurios sulauks daugiausiai žmonių, galbūt jų darbas savaitgaliais bus pratęstas ir šaltuoju sezonu.

vstt.lrv.lt inf.

Rašyti komentarą