Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Upėse žuvims ima stigti deguonies

Publikuota: 2022 liepos 04 Kategorija: Aktualijos, Rajone

www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Nustatyta, kad Šilutės rajone žuvys gaišo dėl deguonies trūkumo.

Aplinkos apsaugos departamentui savaitgalį pranešta, kad Šilutės rajone, Leitės polderyje, matomos nugaišusios žuvys. Aplinkosaugininkai, gavę pranešimą, iš karto nuvyko į įvykio vietą ir paėmė vandens mėginius deguonies kiekiui nustatyti. Tyrimų rezultatai rodo, kad deguonies kiekis vandens telkiniuose kritiškai žemas.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Savaitgalį paimti mėginiai Leitės polderyje ir Leitės upėje, taip pat Veižo upėje ir Veižo vasaros polderiuose. Nustatyta, kad deguonies kiekis vandenyje vietomis siekė nuo 0,6 mg/l iki 1,2 mg/l.

Pastebėtina, kad kai deguonies kiekis vandenyje nukrinta žemiau negu 2 mg/l, žuvų organizme prasideda negrįžtami procesai. Kai deguonies kiekis nukrinta žemiau negu 1 mg/l, žuvys gaišta.

Sekmadienį vakare gauta pranešimų, kad pastebėtos nugaišusios žuvys Gėgės upėje.

Šiandienos duomenimis, Gėgės upėje, ties Plaškių kaimu, deguonies kiekis vandens telkiniuose vietomis buvo 0,4 mg/l, arčiau Nemuno žiočių deguonies kiekis siekė 4,7 mg/l. Atlikus tyrimus Nemune – 7,2 mg/l.

Vietose, kur pastebimas daugiausia negyvų žuvų, deguonies kiekis žemiau kritinės normos – nuo 1,5 mg/l , o gilesniuose vandenyse mažiau nei 1 mg/l.

Aplinkosaugininkai tęsia darbus, stebi vandens telkinius.

„Kuo aukštesnė vandens temperatūra, tuo mažiau deguonies jame ištirpsta. Be to, pakilus vandens temperatūrai, prasideda intensyvi augalų vegetacija, pagreitėja puvimo procesai, todėl vanduo dar greičiau praranda deguonį. Dėl šios priežasties tokiuose vandens telkiniuose žuvys ima dusti“, – sako Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas Ramūnas Strukčinskas.

Aplinkosaugininkas atkreipia dėmesį, kad seklesni vandenys įšyla greičiau ir žuvims nebėra kur slėptis. Be to, kylančiai vandens temperatūrai jautresni žuvų jaunikliai – suaugusios žuvys yra judresnės ir stipresnės.

„Nereikia pamiršti, kad vandens augalijai ir gyvūnijai pražūtinga ir tarša. Pavyzdžiui, kai nuotekos neišvalomos iki reikiamų koncentracijų, vandenyje susidaro azoto ir ypač fosforo junginių perteklius, ir tada prasideda intensyvus vandens žydėjimas. Dumbliai ne tik naudoja deguonį – jie greitai žūsta, taigi ima pūti ir sunaudoja dar daugiau deguonies“, – aiškina R. Strukčinskas.

Dar vienas patarimas, priduria aplinkosaugininkas, nušienautų pakrantėse meldų nepalikti pūti vandenyje – reikėtų juos išgriebti į krantą.

aad.lrv.lt inf.

1 skaitytojų komentaras
Gamta 2022 liepos 7d., 10:0478.56.167.142

Deguonies trūkumas atsirado ne per vieną dieną, reikėjo deguonį matuoti anksčiau ir imtis priemonių pvz. isgaudyti žuvį ir perkelti į kitus vandens telkinius, leisti mėgėjams gaudyti žuvį nemokamai . Paprasčiausia Šilutės aplinkosauga nesugeba imtis prevencinių priemonių sumažinti žuvų kritimą vandens telkiniuose. Reikėtų teisėsaugos institucijoms atlikti tyrimą ir išsiaiškinti kaltus dėl šio įvykio.

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą