Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Seime registruotas Partnerystės įstatymo projektas

Publikuota: 2021 gegužės 21 Kategorija: Aktualijos, Lietuvoje

15min.lt nuotr.15min.lt nuotr.

Kartu gyvenančių nesusituokusių asmenų apsaugą ir teises užtikrinti padėsiantis Partnerystės įstatymas įregistruotas Seime.

Projektu partnerystė apibrėžiama kaip oficialiai registruotas „dviejų asmenų bendro gyvenimo faktas, su tikslu sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius, grindžiamus pastoviais emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagalbos, pagarbos ir (ar) panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas“.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

„Lietuvoje gyvena apie 600 tūkst. nesusituokusių suaugusių žmonių, nemažai jų laukia, kada politikai realizuos lūkesčius, sukurtus prieš 20 metų, kuomet partnerystės institutas buvo numatytas LR civiliniame kodekse. Šiandien mes tęsiame darbą, pradėtą 2017 m., kai buvo pristatytas partnerystę reglamentuojantis projektas. Taigi dirbame nuosekliai. Mano nuostata aiški – visavertės visuomenės neturėsime, jeigu atskiras jos grupes stigmatizuosime. Tai netoliaregiška ir moraliai neatsakinga. Jokios naujos teisės, suteikiamos šiuo metu jų neturintiems asmenims, nesumažina likusių asmenų turimų teisių. Tikiu, kad šiems pokyčiams esame pasiruošę jau seniai ir tapsime 21-ąją Europos Sąjungos valstybe, reglamentavusia partnerystę“, – teigia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė pabrėžia: „Mes siekiame visų porų, taip pat ir LGBT, lygybės prieš įstatymą, orumo ir lygiateisiškumo. Dėl to drauge su partneriais imamės to, ką žadėjome, – ilgus dešimtmečius ignoruotų klausimų sprendimų, kad visi Lietuvos piliečiai būtų priimami, nepaisant, kas jie yra ir ką myli. Imamės lyderystės ir tikimės, kad Lietuva pagaliau prisijungs prie visų savo piliečių teises užtikrinančių šalių klubo, o partnerystės įstatymas ne tik įgyvendins svarbius teisinius pokyčius, bet ir parodys, jog Lietuvoje galime priimti įvairovę ir niekas nenusipelnė būti išstumtas į paraštes, tai pas mus jau tęsėsi jau gerokai per ilgai.“

Pasak Seimo nario, Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų atstovo Andriaus Navicko, Partnerystės įstatymas nėra Lietuvos išradimas – valstybėse, kurios nebuvo paliestos komunistinio totalitarizmo, tokie įstatymai atsirado prieš dešimtmečius.

„Tai įstatymas, atitinkantis vakarietiškus žmogaus teisių standartus ir leidžiantis mums būti tarp tokių valstybių kaip Vokietija, Prancūzija, Italija, Airija, Didžioji Britanija, o ne Rusija ar Baltarusija. Rūpestis visais žmonėmis, nepaisant jų tautybės, religinių įsitikinimų ar lytinės orientacijos, yra ženklas, jog baigėsi pokomunistinis, kovos su paveldėtais demonais, laikotarpis. Nors įstatymo projekte remtasi Vokietijos patirtimi, mes nieko aklai nekopijavome, bet ieškojome tokio varianto, kuris geriausiai tiktų Lietuvai čia ir dabar. Pavyko sutarti dėl nuosaikaus projekto, kuris visiškai nesikerta su Konstitucijos nuostatomis, nekeičia šeimos ar santuokos sampratų, bet paprasčiausiai suteikia galimybę saugiau, apibrėžčiau bei oriau gyventi ir toms poroms, kurios nenori ar negali prisiimti santuokinių įsipareigojimų“, – pažymi Andrius Navickas.

Partnerystės įstatymas reglamentuos nesusituokusių, tačiau bendrai gyvenančių asmenų turtinius ir neturtinius santykius. Juo sprendžiamos praktinės kartu gyvenančių partnerių problemos:

sukuriama galimybė pripažinti bendrą dalinę nuosavybę arba, esant poreikiui, nustatyti kitokį, abi puses tenkinantį bendros nuosavybės turto teisinį režimą;
leidžiama paveldėti be papildomų mokesčių;
sukuriami tam tikri asmeninio pobūdžio partnerio įsipareigojimai, t. y. pagarba, lojalumas, partnerio išlaikymo pareiga partnerystės nutraukimo atveju;
leidžiama pasirinkti partnerio arba naudoti bendrą pavardę;
galimybė įgalioti veikti vienas kito vardu ir interesais;
galimybė atstovauti partneriui sveikatos priežiūros srityje;
teisė gauti su partnerio sveikata susijusią informaciją;
galimybė neliudyti vienam prieš kitą teisme ir kt.

Įstatymą projektą teikia:
Viktorija Čmilytė-Nielsen,
Aušrinė Armonaitė,
Gabrielius Landsbergis,
Ingrida Šimonytė,
Algirdas Sysas,
Tomas Vytautas Raskevičius,
Eugenijus Gentvilas,
Ieva Pakarklytė,
Andrius Navickas.

lrs.lt inf.

4 skaitytojų komentarai
Eee 2021 gegužės 22d., 05:0784.15.177.195
PED ARASTIJA

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 7

Atsakyti

Algimantas 2021 gegužės 22d., 13:5384.15.188.202
padėkokime Šilutės konservatoriams , liberalams ir socdemams . Ir kiekviename žingsnyje juos prisiminkime . Ateis laikas , kai jų dėka užmiršime žodžius mama ir tėtis . Baisu

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 19 Thumb down 7

Atsakyti

Pasaulietis 2021 gegužės 23d., 09:5383.179.122.177

Sunku įsivaizduoti kad dar šiuo laikmečiu norime kai kuriuos savo šalies piliečius laikyti truputi beteisiais, prastesniais , nes jie kažkokie blogesni ir pavojingi mums “tradiciniams” . Kuo skiriamės tamsuolių neperseniausiai apribojusių bendražmogiškas teises žydams. Gėda už piktus “tradicinius”.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 8

Atsakyti

Niekam neįdomu 2021 gegužės 23d., 11:1778.62.154.123
Čia tas pats kas sakyti, kad jeigu nedideliam būriui invalidų bus suteiktos kažkokios privilegijos visi taps invalidais. Va tik čia niekas neįžvelgia jokių interesų konfliktų kai seimo narys ar jų grupė kuria įstatymus asmeninėms privilegijoms. Argi pirmas kartas kai įstaymai kuriami “išrinktiesiems”. Dėl manęs tai tegul jie ten tuokiasi ir daro ką tik išmano. Kitose valstybėse niekas dėl to nenumirė. Va tik Lietuvoje bėda yra tame, kad įleidus kiaulę į bažnyčią patys žinot kas būna. Taip ir į seimą įleidus kiaules gero nelauk. Visas tas pseudo skandalas tik dabartinės vyriausybės nekompetencijai pridengti. Gal dar geltonajai spaudai geras kasnelis paloti. Neva naujiena kažkokia tai

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 7 Thumb down 3

Atsakyti

Rašyti komentarą