Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Nemuno deltoje stebimos rečiausios Europoje perinčios mažosios žąsys

Publikuota: 2020 balandžio 16 Kategorija: Gyvenimas, Įvairenybės

V. Eigirdo, www.birdlife.lt, nuotr.V. Eigirdo, www.birdlife.lt, nuotr.

Mažoji žąsis (Anser erythropus) – rečiausia žąsis perinti Europoje, Fenoskandijos (teritorijos, apimančios Skandinavijos ir Kolos pusiasalius, Suomiją ir dalį Karelijos) populiacija vertinama vos 110-120 individų. Rūšis priskiriama globaliai nykstančių paukščių kategorijai.

Šios žąsys peri Norvegijoje, o žiemoja Graikijoje, vos dviejose vietovėse – Kerkini ežere ir Evros deltoje, o pavasario migracijos kelias driekiasi per Lietuvą.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Kaip tik šiuo metu vyksta šių žąsų migracija į perėjimo vietas. Vienas individas – Mr. Blue prieš porą metų Norvegijoje buvo pažymėtas siųstuvu. Prieš kelias dienas žąsys paliko pavasario sustojimo vietą Vengrijoje ir užvakar anksti ryte atskrido į Nemuno deltą.

Lietuvos ornitologai jau žinojo apie atvykstančias žąsis, todėl tikėjosi jas pamatyti Nemuno deltos regioniniame parke – vienoje iš geriausių vietų Europoje žąsų laikinam sustojimui.

Lietuvos ornitologų draugijos tarybos nariui, Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojui Vytautui Eigirdui pavyko stebėti 15 mažųjų žąsų būrį, tarp kurių buvo ir GPS/GSM siųstuvu pažymėtas Mr. Blue. Vytautas žąsis stebėjo dviejose Nemuno deltos vietose: iš pradžių žąsys buvo susitelkusios Sausgalviuose, vėliau – Rusnėje, prie Uostadvario.

„Smagu matyti, kad Nemuno delta yra saugi vieta šių žąsų migracijos kelyje, – sako Vytautas. – Čia jos gali rasti pakankamai lesalo ir būti ramios, kad jų netrikdys pavasarinė medžioklė, kuri vis dar vyksta kaimyninėse Rusijoje ir Baltarusijoje“

Taip pat šį pavasarį Nemuno deltoje buvo stebėtos ir mažiausiai 8 Švedijoje žieduotos mažosios žąsys. Švedija vykdo dirbtinį veisimą, siekdama išsaugoti šias nykstančias žąsis.

Lietuvos ornitologų draugija kartu su kitomis aštuoniomis užsienio organizacijomis yra pateikusi paraišką LIFE programos finansavimui, siekiant apsaugoti mažąsias žąsis migraciniame kelyje.

www.birdlife.lt inf.

Rašyti komentarą