Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

VE.lt: klimatologo prognozė 2020 metų pradžiai

Publikuota: 2019 gruodžio 30 Kategorija: Aktualijos, Orai

www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Gruodis dar nesibaigė, o jau dabar aišku, kad jis bus anomaliai šiltas. Pavyzdžiui, Vilniuje vidutinė paros oro temperatūra per šį mėnesį jau dabar sudaro + 2,4 laipsnius Celsijaus, o tai beveik 6 laipsniais daugiau už 1981-2010 m. laikotarpio klimatinę normą. Žemiausia oro temperatūra per šį mėnesį buvo tik -2,9, o aukščiausia – net 9,6 laipsniai Celsijaus.

Tiesa, pajūryje šilumos anomalija šiek tiek mažesnė – apie 4,5 laipsnių.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Šiltas gruodis ne tik Lietuvoje, bet ir beveik visoje Europoje, tačiau labiausiai anomalus jis buvo Rytų Europoje, o maksimali šilumos anomalija (> 8 laipsniai Celsijaus) susidarė Vidurio Rusijos regione.

Pagrindinė viso to priežastis yra anomali atmosferos cirkuliacija. Aukštuminis slėnis virš Šiaurės vakarų Europos ir gūbrys virš Pietryčių Europos lėmė sustiprėjusią pietvakarių krypties oro pernašą ir beveik pastovią šilto jūrinio oro advekciją.

Tačiau toks šiltas gruodis teko ne visiems regionams: žymiai šalčiau nei įprasta buvo Kanadoje, Rytų Sibire ir Tolimuose rytuose, išskyrus Čiukčių ir Beringo jūros regioną.

Vidutinės trukmės orų prognozių centras (ECMWF) numato, kad visą sausį laikysis vidutiniškai šiltesni nei įprasta orai didesnėje Europos dalyje, o ypač Šiaurės Europoje.

Po kelių dienų atvėsimo šį savaitgalį (minimali oro temperatūra – -2 – -7 laipsniai Celsijaus) nauja savaitė prasidės atmosferos slėgio virš Lietuvos mažėjimu ir vakarinių krypčių vėjo stiprėjimu.

Pirmadienio naktį pietvakarių vėjas ims stiprėti Lietuvos pajūryje. Maksimalus greitis gūsiuose sieks 15 – 22 m/s. Vėliau vėjas pasisuks iš vakarų ir šiaurės vakarų ir kiek susilpnės, tačiau antroje savaitės pusėje vėl sustiprės iki 15 – 20 m/s.

Tokią vėjuotumo kaitą lems keli per Skandinaviją praeinantys gilūs ciklonai, tačiau žymesnio lietaus ar šlapdribos didesnėje Lietuvos dalyje nelaukiama, išskyrus pajūrį ir vakarinę Žemaičių aukštumos dalį.

Naujų metų išvakarėse kol kas nei pūgos nei šlapdribos nelaukiama, pūs vidutinio stiprumo šiaurės vakarų vėjas, o oro temperatūra didesnėje Lietuvos dalyje bus artima 0 laipsnių Celsijaus.

Pajūryje dėl oro pernašos nuo jūros laikysis +3 – +6 laipsnių temperatūra. Pirmąją Naujųjų metų dieną orai išliks panašūs – debesuoti su pragiedruliais, be žymesnių kritulių.

Pirmąjį sausio dešimtadienį žymesnių orų pasikeitimų taip pat nenumatoma. Ypač mažai orai keisis pajūryje. Ten dėl vyraujančių vakarų krypčių vėjų oro temperatūros svyravimai bus mažiausi, o vidutinė paros oro temperatūra išliks teigiama.

Likusioje Lietuvos dalyje vidutinė oro temperatūra bus artima nuliui. Tačiau šiomis dienomis pati žemiausia oro temperatūra laikosi ten, kur ir turėtų būti – Šiaurės rytų Sibire, Vidurio Jakutijoje.

Ten dabar laikosi speigas nuo -50 iki -55 laipsnių šalčio. Na, o karščiausi regionai turėtų būti Pietų pusrutulio tropikų juostoje. Maksimali +46 laipsnių temperatūra fiksuota Vakarų Australijos Telferio regione.

Be to, aukštesnė už +40 laipsnių Celsijaus oro temperatūra laikosi kai kuriuose kituose Vakarų Australijos ir jos Šiaurinės teritorijos regionuose, taip pat Mozambike ir Malavyje (Pietinė Afrika).

Tačiau pats sausiausias oras dabar laikosi ne ten, kur karščiausia ar šalčiausia, o kalnuotose Pietų Azijos regionuose ir stepiniuose Vidurio Azijos regionuose. Pavyzdžiui, Tibeto plato, Irano kalnyno slėniuose bei Šiaurės Kazachstane santykinė drėgmė sudaro vos kelis procentus.

Artimiausiomis dienomis dėl stiprėjančio Skandinavijos anticiklono orai didesnėje Europos dalyje atvės. Minimali nakties oro temperatūra kris žemiau nulio net pačiuose pietiniuose Europos regionuose, išskyrus pietinius Ispanijos ir Portugalijos regionus.

Dėl stiprių pietvakarių krypties vėjų labai šilti šiam metų laikui orai bus Airijoje, Škotijoje ir Velse. Ten minimali oro temperatūra bus + 2 – +7 laipsniai Celsijaus, o maksimali – + 7 – +12 laipsnių.

Toliau virš Vidurio ir Vakarų Europos atmosferos slėgis didės, o Europinėje Arkties dalyje mažės. Tokia situacija labai sustiprins pietvakarių ir vakarų pernašą virš Šiaurės Europos. Ten orai atšils, o priešvėjiniuose kalnų šlaituose (Skandinavijos) numatomi gausūs krituliai: slėniuose lietus, o kalnuose sniegas. Iš viso ten laukiama iki 100 mm kritulių per savaitę.

Taip pat gausūs krituliai laukiami pietinėje Islandijos dalyje (centrinėje dalyje sniegas). Kita gausių kritulių zona – rytinė Viduržemio jūros dalis ir šiaurinė Turkijos pakrantė (prie Juodosios jūros). Ten vietomis gausios viduržiemio liūtys sieks daugiau kaip 150 mm/savaitę.

Maksimalus kritulių kiekis numatomas Adanos, Gaziantepo (Turkija) ir Latakijos (Sirija) regionuose. Ši plati kritulių zona susijusi su beveik stacionaria žemo slėgio sritimi, kurią palaiko šalto oro prietaka iš šiaurės per Egėjo jūrą.

Doc. Gintautas Stankūnavičius, VU Hidrologijos ir klimatologijos katedra

VE.lt inf.

Rašyti komentarą