Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Rugpjūtis jau primena apie besibaigiančią vasarą

Publikuota: 2019 rugpjūčio 02 Kategorija: Aktualijos, Orai

www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros doc. Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės.

Rugpjūtis – paskutinis kalendorinės ir tikrosios vasaros mėnuo. Tiesa, vasariškų orų pasitaiko ir rugsėjį, tačiau tai trunka neilgai ir palyginti ilgos naktys duoda savo efektą. Per rugpjūčio mėnesį Lietuvoje dienos trukmė sutrumpėja 2 valandomis, todėl nakties oro vėsimas darosi vis intensyvesnis ir ryto (nakties) rūkams susidaryti sąlygos jau geresnės negu liepą.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Kita vertus, trumpesnė diena mažiau palanki intensyviai konvekcijai vystytis, todėl rugpjūčio mėnesį vidutiniškai perkūnijų būna mažiau negu liepą ar net birželį.

Liepos mėnuo, lyginant su birželiu, atrodė labai vėsus, tačiau NOAA (JAV) klimato suvestinė rodo, kad didžiausia neigiama oro temperatūros anomalija Europoje buvo šiauriniuose Rusijos rajonuose (žemiau – 2.8 °C), o didžiausia teigiama – Prancūzijoje (iki + 3.2 °C).

Lietuvoje vyravo neigiama oro temperatūros anomalija: nuo – 1.8 °C šiaurės rytuose iki -1.0 °C vakaruose ir pietuose. Maksimali liepos oro temperatūra fiksuota nuo + 28 °C iki +31 °C, o minimali – nuo + 6 – +8 °C (rytuose) iki +12 °C (pajūryje).

Su krituliais sudėtingiau: jų pasiskirstymas, kaip ir birželį, buvo labai netolygus – nuo ženkliai mažiau normos kai kuriuose pietiniuose ir pietrytiniuose Lietuvos rajonuose iki daugiau negu 150 mm per mėnesį žemaičių aukštumoje.

Žymiai šiltesni nei įprasta orai liepą laikėsi didesnėje Sibiro dalyje, Vidurio Azijoje, Šiaurės Indijoje, Centrinėje Arktyje. Bene stipriausia anomalija užfiksuota Aliaskoje (JAV), jos pietrytinėje dalyje teigiama anomalija sudarė + 5.0 °C, o šiaurinėje jos dalyje – iki + 4.0 °C.

Rugpjūčio mėnesį žymiai dažniau tropinės kilmės oro masės iš įšilusių Viduržemio ir Juodosios jūros regionų, Šiaurės Afrikos ar Artimųjų Rytų pasiekia Vidurio Europą, rečiau Rytų ir Šiaurės Europą. Šįmet šio tipo oro masės žymiai dažniau vyravo birželio ir liepos mėnesiais. Gali būti, kad atstatant klimatinę pusiausvyrą, šį mėnesį tropinės kilmės oro masės Europos aukštesnėse platumose lankysis rečiau arba jų visai nepasieks.

Gilus ir beveik stacionarus ciklonas vis dar laikosi virš Šiaurės Uralo ir Pečioros baseino: savo vakarinėje periferijoje toliau pumpuoja šaltą orą iš Barenco jūros link Centrinės Rusijos ir, aišku, Baltijos šalių, o rytinėje periferijoje – šiltą ir drėgną orą į Vakarų Sibiro šiaurinę dalį ir Taimyro pusiasalį (Rusija). Šis ciklonas pildysis ir trauksis labai lėtai, todėl kitos savaitės pradžioje vėsi ir santykinai sausa oro masė užims visą Rytų Europos lygumą. Pati šalčiausia oro masės dalis laikysis virš Karelijos ir kitų šiaurinių Rusijos gubernijų – ten ryto oro temperatūra gali nukristi iki kelių laipsnių šilumos. Savaitės viduryje ciklono centras pasislinks į šiaurės rytus, link Karos jūros ir į Rytų Europą bus atidarytas oro masėms iš vakarų ir pietvakarių.

Poliarinė diena pačiuose šiauriniuose Eurazijos rajonuose jau baigėsi, todėl jau pirmą rugpjūčio dešimtadienį šalnos ore numatomos Kolos pusiasalio vidiniuose rajonuose ir Šiaurės rytų Jakutijoje (Janos, Indigirkos ir Kolymos upių baseinuose), tačiau didesnėje Sibiro dalyje ir Mongolijoje toliau laikysis labai šilti (ir karšti) orai. Tiesa, patys didžiausi karščiai (> 40.0 °C) per ateinantį dešimtadienį laikysis Vidurio Azijoje ir pietiniame Kazachstane, Pakistane, Irane, Irake ir beveik visame Arabijos pusiasalyje.

Lietuvą pati šalčiausia minėtos vėsios oro masės dalis pasieks savaitės pradžioje ir žemiausia minimali oro temperatūra (+5.5 – +8.0 °C) numatoma pirmadienio rytą rytinėje dalyje. Nuo antradienio vėjo kryptis pasisuks iš vakarų, o vėliau ir iš pietų, todėl vidutinė paros oro temperatūra palaipsniui didės, kartu didės minimali ir maksimali paros oro temperatūra; savaitės viduryje nakties oro temperatūra pakils virš +12.0 °C, o dienos – virš +20.0 °C. Silpnos trumpalaikės liūtys, susijusios su dienos konvekcija ir nepastovumo linijomis, galimos šeštadienį – pirmadienį, tačiau kritulių teritorinis pasiskirstymas išliks labai netolygus: mažiausia tikimybė pajūryje ir šiauriniuose rajonuose. Antradienį iš vakarų pajudės atmosferos frontai, nors ir silpni. Didžiausias kritulių kiekis numatomas ketvirtadienį-penktadienį. Viso per pirmas dešimt rugpjūčio dienų turėtų iškristi 22 – 40 mm kritulių, tai sudaro trečdalį (pusę) mėnesio kritulių normos.

Vakarinėje Ramiojo vandenyno baseino dalyje šiuo metu vystosi dvi tropinės audros. Pirmoji „Wipha“, praūžus virš Honkongo (bei pietinės Kinijos pakrantės) ir Hainanio salos, toliau slenka link Hanojaus (Vietnamas), kur numatomos gausios liūtys ir nuošliaužų pavojus kalnuose. Po kelių dienų ciklonas ims silpti, pasiekęs Laoso kalnuotąją dalį. Kita – „Francisko“ dar yra už kelių tūkstančių kilometrų į rytus nuo Azijos žemyno. Kol kas jis kelia nedidelę grėsmę laivybai šioje vandenyno dalyje, tačiau pirmadienį-trečiadienį jis sustiprės ties Rytų Kinijos jūra, o maksimalus vėjo greitis gali siekti iki 50 m/s ir grės užtvindymu pietinės Japonijos ir Pietų Korėjos pakrantėse.

Kol kas Lietuvoje panašių kataklizmų nelaukiama, o gaivi vėsa nepalanki nebent poilsiaujantiems.

Rašyti komentarą