Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Dėl paminklo Šilutei

Publikuota: 2010 rugsėjo 21 Kategorija: Nuo'monės

silutesetazinios.lt archyvo nuotr.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Labai gražus Šilutės „Rotary“, Inner Wheel“ ir „Soroptimos“ narių sumanymas įprasminti Šilutės 500 metų jubiliejų dovana (daiktu) miestui, miestiečiams ir miesto svečiams.

Dovana miestui – ženklas (medalis), įprasminantis pradžią ir pasiekimus, šiaip meno kūrinys, kuriuo galima papuošti gatvę, aikštę, parką, skverą, kiemą, pastatą ir pan.

Dovana miestiečiams – naujas, patrauklus objektas, kurio atsiradimo precedentas būna, dažniausiai, stebimas, aptarinėjamas, vertinamas. Šis objektas formuoja naujus orientyrus mieste (susitiksim prie „Šojaus“, ar „fontano“, ar „Zudermano“). Pagaliau miestiečiai šią dovaną gali priimti, apsiprasti („dovanoto arklio“ patarlė) ir, būtų labai nuostabu, jei jie pradėtų dovana džiaugtis, didžiuotis.

Dovana miesto svečiams – Svečių priviliojimui į miestą, gaminami reklaminiai leidiniai, giriamasi miesto įžymybėmis, lankytinomis vietomis, pramogomis ir paslaugomis. Žinia, kad atvykę į miestą svečiai, turistai pirmiausiai aplanko miesto įžymybes, greta jų įsiamžina nusifotografuodami, kad išliktų prisiminimas apie praleistas atostogas, patirtus įspūdžius. Kitaip sakant, grįžę namo savo patirtus įspūdžius galėtų pailiustruoti nuotraukomis.

Dovaną miestui tikriausiai turėtų priimti miesto vadovai. Parinkti vietą, o esant reikalui, numatytą vietą sutvarkyti, kurioje ši dovana (daiktas) būtų eksponuojama. Žinoma, tokių sumanymų įgyvendinimas neapsieina be visos eilės biurokratinių procedūrų. Pasinaudodami suteikta proga, norėtume išsakyti savo pastebėjimus.

Vietos parinkimas

Iš siūlytų vietų: Žibų skvere, pie dvaro kapinaičių H. Šojaus gatvėje, prie kraštotyros muziejaus, Šilutės uoste, dvaro parke ir senojo Turgaus aikštėje-

Šilutės miesto Jubiliejinį Gimtadienį labiausiai įprasmintų senojo Turgaus aplinkoje parinkta vieta galbūt menamoje smuklės vietoje. „1511 m. (vasario 22 d.) Klaipėdos komtūro Michelin von Schwaben suteikta privilegija Georgui Talat’ui pagal kurią pastarajam buvo išnuomota paveldimai pagal Kulmo teisę smuklė „Krugkref der Heide gelegen“. Šaltinis – P. Jakštas „Senoji Šilutė“. Būtent  čia vyksta pagrindiniai kasmetiniai Šilutės miesto švenčių renginiai.

Vieta prie dvaro kapinaičių ar kapinaitėse (H. Šojaus g.) netinkama gyvam Miestui semantine prasme – kaip paminklas mirusiems.

Vieta Žibų skverelyje – galbūt kitokiam, ne tiek ryškiam įvykiui ( miesto prasme). Sunku būtų įsivaizduoti kasmetinę miesto šventę, prasidedančią arba čia vykstančią prie paminklo, šioje vietoje. Čia galėtų atsirasti šmaikštus „šeimyninis“ dekoratyvinis akcentas. Kaip ženklas (nuoroda) į Verdainę, Cintjoniškius, Šilokarčemą, Žibus galbūt pasiūlytas paminklo maketas labiau tiktų Tilžės – Lietuvininkų – Jankaus gatvių sankryžos salelėje ar pan.

Vieta prie Šilutės kraštotyros muziejaus – uždaras, kamerinis sklypas, labiau tiktų jaukiam poilsio skvereliui su neįpareigojančiu ką nors įprasminti dekoratyviniu akcentu.

Šilutės uostas – puikiai, europietiškai sutvarkyta viešoji erdvė (ribotai vieša, nes po 22 val. neįleidžiami žmonės), ribotam Šilutės miesto gyventojų ir svečių skaičiui (atvykstančių ar išvykstančių pramoginiais laivais, jachtomis). Kodėl gi ne. Galėtų būti nuoroda – ženklas su Šilutės miesto užrašu, herbu prie uosto vartų, tinkama iniciatorių pasiūlytam paminklo maketui.

Vieta dvaro parke. Parkas yra peizažinio, angliškojo planavimo ir dabar nebeturi laisvos, aiškiai išreikštos reprezentacinės erdvės – aikštės „cour d‘Honneur“ ar parterio, kur būtų galima įkurdinti kitus reikšmingus miestui paminklus (priešais dvaro pastatą yra H. Šojaus skulptūra).

Apie “daiktą”

Miestiečiams savivaldybėje pristatytas „daiktas“, negalėtų būti vertinamas kaip tikslingai šiai datai sukurtas meno kūrinys. Pasirinkta forma (įstrižai nupjautas cilindras „kolona“) labiau suprantama ir taikytina kapinėms, ir, labiau asocijuotųsi su mirtimi, smurtu, primintų nukirsto medžio kelmą (Minijos kaime) su „medkirčio“ paliktu kleimu (Šilutės herbas).

Šilutės muziejuje (dvare) eksponuojamoje parodoje aptinkame Klaipėdos žydų kapinių nuotraukas. Vienoje iš jų matomas akmens cilindras, nupjautas įstrižai, o pasvirusioje plokštumoje reljefiškai iškalta „Dovydo žvaigždė“. Paminklas Klaipėdos žydų kapinėse savo išraiška ir forma labai panašus į Šilutės miestui siūlomo paminklo maketą. Ir tai dar kartą patvirtina, kad Šilutės 500- mečio Jubiliejaus įprasminimui siūlomo paminklo išraiška ir forma yra nepriimtina GYVAM MIESTUI.

Galbūt miesto (savivaldybės) vadovams ir paminklo Šilutės jubiliejui iniciatoriams sukels naujų minčių  kituose miestuose panašiomis progomis sukurtų kūrinių apžvalga.

Asociacija “Šilutės gražinimo draugija”

Pirmadienį raštas su Šilutės gražinimo draugijos pastebėjimais dėl Šilutės „Rotary“, Inner Wheel“ ir „Soroptimos“ klubų siūlomo būdo įprasminti Šilutės 500 metų jubiliejų ir nuotraukomis buvo įteikti Šilutės r. savivaldybės administracijai ir pasirengimo miesto jubiliejui organizacinei komisijai.

1 skaitytojų komentaras
Ex 2010 rugsėjo 21d., 13:2084.32.215.37

Labai gražus sumanymas, bet tiktai sumanymas.

Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 2

Atsakyti

Rašyti komentarą