Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Kintiškio pieno ūkį retina tuberkuliozė

Publikuota: 2010 gegužės 26 Kategorija: Verslas, Žemės ūkis

O. Lidžiaus nuotr.O. Lidžiaus nuotr.

Prieš kurį laiką iš V. P. K. ūkio Uogalių kaime (Kintų sen.) į skerdyklą buvo išvežta 10 tuberkulioze užsikrėtusių galvijų. Šį trečiadienį bus paskersti dar 37 raguočiai, iš jų 33 – melžiamos karvės. Vėliau skerdikams bus perduotos dar 5 karvės.

Tokiu būdu Šilutės rajone naikinamas galvijų tuberkuliozės židinys, užkertamas kelias šiai ligai plisti.

Ūkininkas V. P. K. prieš kurį laiką modernizavo savo pieno ūkį, dalyvaudamas iš ES fondų remiamoje Kaimo plėtros programoje, plėtė bandą. Bet, matyt, taip besistengdamas kažką ėmė ir pražiūrėjo…

Įtarimų dėl galimo tuberkuliozės išplitimo šiame pieno ūkyje kilo atliekant tyrimus oficialiam galvijų tuberkuliozės, bruceliozės ir enzootinės leukozės neapimtos bandos statusui gauti. Dalis ūkio galvijų teigiamai reagavo į tuberkuliną. Todėl Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) ėmėsi visų būtiniausių profilaktikos priemonių.

Buvo nustatyti laikini apribojimai ūkiui – sustabdytas gyvulių judėjimas į bandą ir iš jos, įtartinai reagavę galvijai buvo atskirti nuo sveikų, uždrausta realizuoti pieną, įtariamai užkrėstų karvių pienas nukreiptas termiškai apdoroti, sugriežtinti biosaugos reikalavimai. Patikrinta, ar ūkyje dirbę darbuotojai nebuvo tuberkuliozės platintojai.

V. P. K. ūkis turėjo iš viso 52 melžiamas karves ir prieauglio, iš viso 142 gyvulius. Iš jų 113 jau ištirti, ar neserga tuberkulioze, 29 veršeliai dar bus tiriami, kai sulauks tam tinkamo amžiaus.

Tyrimai parodė, kad tuberkulioze šiame ūkyje serga net 64 proc. karvių, o bendras bandos sergamumas siekia 34 proc.

Nors ūkininkas savo gyvulių bandą buvo apdraudęs, jam nepavyks išvengti nuostolių. Pasak Šilutės VMVT vadovo Edmundo Cipario, ūkininkas turės iki rudens perdaryti tvartą, jį dezinfekuoti, jam taip pat teks formuoti naują gyvulių bandą

Paskutinis gyvulių tuberkuliozės protrūkis Šilutės rajone buvo užfiksuotas 1993 metais toje pačioje Kintų seniūnijoje.

Rašyti komentarą