Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Šilutės ugniagesiai kyla į kovą prieš žolės degintojus

Publikuota: 2012 kovo 30 Kategorija: Gaisrai, Teisėtvarka

silutesetazinios.lt archyvo nuotr.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Atšilus orams Šilutės rajone prasidėjo nenušienautų pievų žolės deginimas. Pirmasis žolės gaisras rajone užfiksuotas vasario 27 d., iki šios dienos jų jau būta 16.

Šie gaisrai atneša didelių nuostolių ne tik gamtai, žmonių turtui bet ir kelia pavojų pačių žolės degintojų gyvybei.

2011 metai žolės degintojams didesnių nuostolių nepadarė (neskaitant administracines nuobaudas) tačiau 2009 metų metų statistika liūdnesnė: 2009 m. kovo 7 d. Pakalnės k., Rusnės sen., kilo gaisras lauko rūsyje, priklausančiame Ninai Kasparavičienei. Gaisro metu nudegė pastato stogas, apdegė medinė perdanga. Gaisro priežastis – žolės deginimas. Pasak pastato savininkės, ji sugalvojo kieme nusideginti sausą žolę. Ugnis tapo nevaldoma ir pasiekė šalimais stovintį pastatą. Nina Kasparavičienė buvo patraukta administracinėn atsakomybėn už žolės deginimą. Tą pačią dieną Tumelių k., Ž. Naumiesčio sen., nuosavoje pievoje Juozas Bieta sumanė nusideginti sausą žolę. Nudegino maždaug 80 arų žolės, kai netikėtai užsidegė paties žolės degintojo kelnės. Laimei, užsidegusius drabužius senolis pajėgė užgesinti, tačiau apdegė kojas ir plaštakas.

Degančiose pievose sudega retų augalų sėklos, žūsta vabzdžiai, gyvūnai, čia perintys paukščiai. Be to, nuo liepsnojančios žolės ugnis dažnai persimeta į miškus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus. Liūdniausia, kad degančiose pievose kasmet žūsta ir žmonės. Aitrūs dūmai apsvaigina, žmogus praranda sąmonę ir nukritęs ant žemės, užsidegus drabužiams, mirtinai apdega.

Dažnai žolės gaisrus sukelia vaikai ir paaugliai, todėl tėvams ir pedagogams derėtų priminti apie tokių gaisrų padaromą žalą. Be to, už žolės deginimą yra numatyta administracinė atsakomybė, o už nepilnamečių paauglių nusikaltimus bus baudžiami jų tėvai.

Informuojame, kad Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse už nustatytus gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų pažeidimus numatyta administracinė atsakomybė: už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 200 iki 1000 Lt bauda, pareigūnai nuo 400 iki 1200 Lt; už priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimus piliečiai gali būti baudžiami nuo 100 iki 200 Lt, pareigūnai – nuo 300 iki 600 Lt; priešgaisrinės apsaugos reikalavimų pažeidimas, sukėlęs miško gaisrą arba jo išplitimą užtraukia baudą piliečiams ir pareigūnams nuo 2000 iki 4000 Lt. Be to, gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kuri kartais siekia ne vieną tūkstantį litų.

Taip pat yra numatyta atsakomybė ir žemės savininkams, jos naudotojams ir valdytojams, kurie nesiima priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėję savo žemėje žolės gaisrą. Jie gali būti baudžiami nuo 100 iki 600 litų.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybosValstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyris skelbia akciją prieš žolės deginimą: balandžio mėnesį kartu su Šilutės policijos ir aplinkos apsaugos pareigūnais bei miškininkais bus organizuojami operatyvūs reidai, kurių metu bus nustatinėjami žolės degintojai.

Žolės degintojams bus taikoma administracinė atsakomybė.

Pastebėję degančią žolę, nepraeikite abejingi pro šalį, bet pasistenkite patys ją užgesinti, nelaukdami kol liepsna išplis į didesnius plotus.

Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengvai galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis arba užtrypiant kojomis.

Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba smėliu.

Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad liepsna neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.

Jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks lengvai susidoroti, nedelsiant kvieskite ugniagesius.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas
Arūnas Ališauskas

Rašyti komentarą