Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

VE.lt: Ventės rage sužieduoti gandrai jau toli nuo Lietuvos

Publikuota: 2018 rugpjūčio 27 Kategorija: Gyvenimas, Įvairenybės

www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Ventės rago ornitologinėje stotyje sužieduoti bei GPS/GSM siųstuvais pažymėti šeši baltieji gandrai, praneša ornitologai.

Gandrų išlydėtuvių diena laikoma rugpjūčio 24-oji, tačiau didžioji dalis Lietuvos nacionalinių paukščių šalį palieka dar rugpjūčio viduryje.

Siekiant sužinoti daugiau apie šių paukščių migraciją, Ventės rago ornitologinė stotis, bendradarbiaudama su Gamtos tyrimų centru, liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje sugavo, sužiedavo bei GPS/GSM siųstuvais pažymėjo 6 suaugusius baltuosius gandrus.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Paukščiai specialia gaudykle buvo sugauti Ventės rago apylinkėse. Netrukus pagal siųstuvų duomenis bei žiedus ant paukščių kojų pavyko išsiaiškinti, kad tarp sugautų gandrų yra bent viena pora. Kiti paukščiai, panašu, yra iš skirtingų Ventės rago apylinkėse sukrautų lizdų. Tiksliau pasakyti bus galima pavasarį, kai gandrai sugrįš.

Ornitologai džiaugiasi, kad visi šeši pažymėti paukščiai sėkmingai išskrido. Šiuo metu jie visi yra vadinamajame rytiniame paukščių migracijos kelyje.

Baltasis gandras – tolimasis migrantas, keliauja toli – per 2-3 kelionės mėnesius šie paukščiai įveikia 8-11 tūkstančių kilometrų ir kai kurie iš jų pasiekia net Pietų Afrikos Respubliką.

Šie paukščiai vengia ilgo skrydžio per jūrą (matyt, dėl čia nesiformuojančių šilto oro srovių). Europos populiaciją galima išskirti į dvi migruojančias subpopuliacijas – vakarinę ir rytinę. Vakarinės subpopuliacijos gandrai migruoja aplenkdami Viduržemio jūrą iš vakarinės pusės per Iberijos pusiasalį ir Gibraltaro sąsiaurį į vakarinę Sacharos regiono dalį Afrikoje. Šie migrantai dažnai pasilieka žiemoti Iberijos pusiasalyje. Rytinės subpopuliacijos gandrai, tarp jų ir perintys Lietuvoje, migruoja per Bosforo sąsiaurį, aplenkdami Viduržiemio jūrą iš rytinės pusės į rytinę Sacharos dalį, toliau skrisdami Pietų Afrikos link. Svarbi kelionės sustojimo vieta – Sudanas ir Čadas. Kai kurie gandrai Sudane lieka žiemoti.

Ilgos kelionės tikslą pasiekia ne visi – net jei jiems pasiseka įveikti tolimą kelią ir nepalankias oro sąlygas, Etiopijoje, Somalyje, Zaire ir kai kuriose kitose Afrikos šalyse gandrai medžiojami maistui.

VE.lt inf.

Rašyti komentarą