Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

VE.lt: Aleksandras Vasiljevas žavėjosi Šilute

Publikuota: 2018 gegužės 27 Kategorija: Aktualijos, Iš'spaudos

Mindaugo Milinio nuotr.Mindaugo Milinio nuotr.

„Toks mielas, jaukus, švarus, tvarkingas miestelis“, – su pakilia nuostaba apie Šilutę kalbėjo pasaulio mados istorikas, meno kritikas, scenografas, interjero dizaineris, knygų autorius iš Rusijos Aleksandras Vasiljevas. Praėjusį trečiadienį Šilutės Hugo Šojaus muziejuje jis pristatė dalį savo garsiosios kolekcijos.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Į Šilutę atvežta kolekcijos dalis, pavadinimu „Miestas ir mada“, atspindi 1880-1914 m. Europos moterų aprangos stilių. XIX-XX amžių sandūroje įvairias meno sritis apėmusi mada vadinama modernu, secesija arba jugendu. Šiuo laikotarpiu moterys emancipavosi: vadavosi iš korsetų, suknelės keitė siluetus, blankios spalvos ryškėjo…

Hugo Šojaus muziejuje eksponuojamos vasarinės, žieminės, pasivaikščiojimui, vizitams skirtos suknelės, apsiaustai, vaikiška apranga, aksesuarai, portretai.

Pasak muziejaus direktorės Indrės Skablauskaitės, derybos dėl galimybės Šilutėje eksponuoti A. Vasiljevo antikvarines sukneles ir aksesuarus vyko keletą mėnesių. Iš pradžių į tokį sumanymą jis žiūrėjęs skeptiškai, abejodamas, ar nedideliame miestelyje tam bus sudarytos tinkamos sąlygos.

„Labai džiaugiuosi galimybe čia lankytis ir esu maloniai nustebęs, kad jūs turite štai tokį muziejų„, – parodai skirtomis erdvėmis nuoširdžiai žavėjosi A. Vasiljevas. Jis gyrė muziejaus interjerą, sukurtą skoningai, su meile ir išmanymu. „Patikėkite – aš žinau, kiek reikia investuoti darbo ir lėšų, kad būtų štai toks rezultatas.“

A. Vasiljevas papasakojo nuo 1982 m. gyvenąs Paryžiuje, turįs nekilnojamojo turto visoje Europoje, įskaitant Lietuvą, neseniai įsigijęs senovinį namą Krante (rus. Zelenogradsk, Kaliningrado sr.). Svečias didžiavosi turįs Lietuvos pilietybę (suteikta 1998 metais). Jo mama – aktorė, kilusi iš Vilniaus krašto. Kalbėti lietuviškai sakė nemokantis.

Mados istorikas prisipažino Šilutėje tikėjęsis rasti antikvarinių daiktų krautuvę, bet tokios čia nesama, tad teko pasitenkinti „Humana“, kur, pasak jo, taip pat galima rasti įdomių dalykų.

Antikvarinių suknelių, sukurtų Lietuvoje, A. Vasiljevo kolekcijoje nėra, nes „Lietuva niekada nebuvo mados centras“. „Taip, čia buvo madingų žmonių, bet drabužius jie dėvėjo pasiūtus kituose Europos miestuose.“ Meno žinovas sakė kolekcionuojąs ne tik senovinius drabužius ir aksesuarus, – jis ieškantis to, kas unikalu.

„Jeigu, pavyzdžiui, jūs turite Juozo Statkevičiaus suknelę, aš mielai ją priimsiu į savo kolekciją„, – šypsojosi A. Vasiljevas ir pridūrė, kad jo lobyne, kurį kaupia jau 45 metus, yra saugomi ir Lietuvos žvaigždžių (aktorių, dainininkų, netgi politikų, kaip antai Vytauto Landsbergio) vakariniai, sceniniai, vestuviniai etc. apdarai.

„Didelė dalis mano sukauptos kolekcijos yra padovanota, nes žmonės nenori, kad jų unikalūs drabužiai prapultų„, – sakė dizaineris. Kita dalis – įsigyta už pinigus, ir labai didelius.

Iš viso A. Vasiljevo kolekcijoje sukaupta arti 6000 eksponatų. Jie datuojami nuo XVII a. Turįs ir antikinių vertybių. Taip pat jis yra sukaupęs apie 2000 portretų.

Svečias akcentavo, kad Šilutės muziejuje eksponuojamos vienos suknelės vertė yra maždaug 3000 eurų. Daugelis iš jų yra rankų darbo šedevrai. Iš viso čia atvežta 130 eksponatų.

Dizaineris sakė, kad visiems eksponatams reikalinga ypatinga priežiūra: restauracija ir konservacija. „Po kiekvienos parodos 2-4 suknelės turi pereiti tam tikrą reabilitacijos kursą tam tikrose „gydyklose“. Eksponatų išsaugojimui skiriame ypač daug dėmesio.“

Aleksandro Vasiljevo fondas, gyvuojantis Vilniuje, nuolat organizuoja parodas Lietuvoje ir visame pasaulyje, šiuo metu jos vyksta Latvijoje, Estijoje, Prancūzijoje. Parodos suskirstomos temomis, kaip antai: XIX a. kurortų ir paplūdimių mada, vestuvių apranga, senoviniai apatiniai drabužiai, art-deco stilius, vaikiško kostiumo raida, Chanel, Dior suknelės, gamtos ir mados simbiozė ir t. t.

Apie kiekvieną eksponatą A. Vasiljevas galėtų aistringai kalbėti valandų valandas, pradėdamas nuo sagos ir plačiai nušviesdamas epochos, kurioje ji gimė, kultūrą ir papročius bei jiems įtakos turėjusius istorinius įvykius. Pavyzdžiui, mados istorikas atkreipė dėmesį, kad iki Pirmojo pasaulinio karo moterų aprangoje nebuvo jokios erotikos (juo labiau jos negalėjo būti protestantiškuose kraštuose, Vokietijoje, kuriai priklausė Šilokarčema-Šilutė). Vėliau į Europos miestų moterų madą ėmė skverbtis visiškai naujos detalės. „Iki karo vyrų buvo daugiau negu moterų, ir demonstruoti kūną, atidengiant kojas, krūtinę, nugarą, joms nebuvo reikalo. Šis poreikis atsirado tada, kai karas pasiglemžė milijonus vyrų…“ – pasakojo A. Vasiljevas.

Paroda Šilutėje veiks iki rugsėjo 22 dienos.

Andromeda Milinienė, VE.lt

Rašyti komentarą