Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Dveji metai: išvengėme blogiausio – kritimo į prarają

Publikuota: 2010 lapkričio 23 Kategorija: Aktualijos

Audrius Endzinas.Audrius Endzinas.

Lietuvos Respublikos Seimo nario Audriaus Endzino dviejų metų veiklos apžvalga. Skaičiai, faktai ir parlamentaro nuomonė apie šių dienų aktualijas.

Žvilgsnis į statistikos veidrodį

Lapkričio 17 d. sukako dveji metai, kai prisiekė dabartinės sudėties Seimas. Jo nariai jau išdirbo pusę kadencijos. Seimo veiklos statistika, kurią kiekvienas rinkėjas gali rasti internete, iki smulkmenų užfiksavo, ką per minėtą laikotarpį nuveikė kiekvienas mūsų išrinktas aukščiausiosios valdžios atstovas.

Statistikos veidrodis rodo, kad per laikotarpį nuo 2008 m. lapkričio 17 d. iki 2010 m. liepos 2 d. Šilutės – Pagėgių vienmandatinėje rinkimų apygardoje į išrinktas Audrius Endzinas pateikė, kuravo ir kitaip prisidėjo paruošiant 197 teisės aktų projektus. Iš 141 Seimo nario daugiau už A. Endziną padirbėjo 22 parlamentarai.

Statistika užfiksavo, jog, svarstant įstatymų ir kitų teisės aktų projektus, A. Endzinas pasisakė (pranešimai, kalbos, paklausimai ir kt.) 103 kartus. Aktyviau už jį tuose svarstymuose dalyvavo 16 Seimo narių. Skelbia statistika ir apskritai daugiausiai bei mažiausiai Seime kalbėjusių parlamentarų sąrašą. Ties A. Endzino pavarde įrašytas skaičius „480“. Dagiau kartų už jį kalbėjo 14 narių. Seimo internetiniame puslapyje randame ir kitų  statistinių duomenų apie kiekvieno parlamentaro veiklą.   Sausi skaičiai prabyla išraiškinga kalba, kai pradedi juos lyginti vienus su kitais.

Krizė – ne skambių žodžių metas

- Seime dirbate jau antrą kadenciją. Buvote Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas, dabar po rotacijos – seniūno pavaduotojas. Nuolat domitės ir rajono reikalais, į juos gilinatės. Žinome, jog kai kada nesutampa ir net susikerta Jūsų ir vietos valdžios požiūriai į įvairius dalykus. Norėtume išgirsti kaip Jūs pats vertinate savo veiklą.

- Negaliu pats vertinti savo darbo, nors ir manau, jog per tuos dvejus metus šį tą pavyko padaryti.   Geriau tegul vertina tie, kas mane išrinko. Seimo narys turi bendrauti su vietos valdžia, antraip jis nežinos visų vietos problemų. Na, o skirtingos nuomonės… Seime daugiau susikertame. Norint surasti tiesą, priimti sprendimą, reikia išklausyti visas puses.

Lengva Seimo nariui kalbėti, kai šalies ekonomika pastebimai auga, kai nėra didesnės socialinės įtampos, kai nereikia priimti nepopuliarių sprendimų. Tačiau šios kadencijos pradžia sutapo su jau gilėjančia ekonomine krize, kuri apėmė ne tik Lietuvą, bet ir daugelį kitų šalių. Šiomis dienomis milijardinės finansinės pagalbos iš Europos Sąjungos paprašė net ilgą laiką šlovinta Airija.

Nesigilinsiu  į mūsų krizės priežastis, Pasakysiu svarbiausią dalyką: Lietuvai realiai grėsė bankrotas. Jo pasekmės daugybei žmonių galėjo būti katastrofiškos. Todėl naujai išrinktai valdžiai reikėjo imtis ryžtingų priemonių, pirmiausiai – kiek įmanoma greičiau sumažinti valstybės išlaidas, kurios grėsmingai didėjo aplenkdamos sparčiai mažėjančias pajamas. Tokiomis aplinkybėmis buvo sumažinti ir atlyginimai, ir pensijos, apribotos ar net visai panaikintos kai kurios socialinės lengvatos, imtasi kitų skausmingų taupymo priemonių. Tai negalėjo nedidinti socialinės įtampos. Smuko (kitaip tokiomis aplinkybėmis ir negalėjo atsitikti) ir Vyriausybės, ir Seimo reitingai, daugėjo nepatenkintų žmonių. Daugiau tokių tiesiogiai kreipėsi ir į mane, kaip Seimo narį. Nelinksmi buvo tie pokalbiai…

Nesakau, kad per tuos dvejus metus Vyriausybė, Seimas nepadarė klaidų. Padarė. Ir ne vieną. Tačiau paklauskime ramiai: o kas galėjo jų išvengti? Ar tie, kurie ir dabar teberėkia, kad Seimas, Vyriausybė absoliučiai viską daro blogai, užsiima vos ne genocidu?

Gera žinia – kaip bjaurus oras…

- Tačiau atrodo, kad nemažai žmonių iš tiesų mano, kad per tuos dvejus metus dabartinė valdžia nieko gero jiems nepadarė ir nesistengia daryti. Teigiama, kad šalyje – chaosas, suirutė, nėra darbo, lietuviai bėga iš Lietuvos…  Paskaitykime vien komentarus internete…

- Galima į vieną krūvą sudėti dar daugiau blogybių. Juk turime ir sukčių, kyšininkų banditų, narkomanų, kontrabandininkų… Todėl galima nupiešti ir visiškai klaikų vaizdą, tikrą apokalipsę. Yra sunkus metas, tą jaučiame visi. Ir kitąmet dar jausime – būdamas optimistu, esu ir realistas. Tačiau kas ir kur regi chaosą, suirutę? Gal nebeveikia valstybės įstaigos, apmirė transportas, nebeliko elektros, nutrūko vandens tiekimas, užsidarė ligoninės, mokyklos, siaučia cholera? Na, atsakykime sau sąžiningai…

Jau kalbėjau apie nepopuliarius sprendimus, kuriuos valstybė turėjo priimti gilėjant ekonominei krizei. Aš irgi nesidžiaugiu, kad ženkliai sumažėjo mano Seimo nario atlyginimas. Nesidžiaugia dėl sumažintos pensijos ir į užtarnautą poilsį išėjęs žmogus – kur jau ten džiaugsiesi… Tačiau juk galėjo atsitikti ir taip, kad nebūtų likę iš ko mokėti net tų kuklių pensijų arba jų mokėjimas būtų smarkiai sutrikęs. Tačiau Lietuvai pavyko stabilizuoti savo finansinę sistemą. Pavyko išsaugoti stabilų litą. Prisiminkime, kaip dėl galimo jo nuvertinimo dar šių metų pradžioje nerimavo tie, kas turėjo bent šiek tiek susitaupę. Šiandien to nerimo nebeliko. Bent manęs niekas iš rinkėjų nebeklausia, ką geriau daryti su savo santaupomis: laikyti litais, ar keisti į kitą valiutą. Šia proga priminsiu ir bankuose Lietuvos gyventojai bankuose laiko įspūdingą indėlių sumą.

Lietuvos pastangas kovojant su krizę palankiai įvertino Vakarų ekspertai. Palankesnėmis sąlygomis  Lietuvai pradėjo skolinti ir užsienio bankai. Į šalį atėjo bei ruošiasi ateiti stambių investuotojų.
Dirbu Seimo Ekonomikos komitete, analizuoju gaunamus duomenis ir matau, kad šalies ekonomika jau rodo kai kuriuos atsigavimo ženklus. Svarbiausia yra tai, kad išvengėme kritimo į prarają. Na, o kai vėl pagalvoju apie apokalipsės skelbėjus, ateina mintis, jog Lietuvoje yra žmonių, kuriem gera žinia – kaip bjaurus oras.

Kuo rinkimai arčiau, tuo triukšmo daugiau

- Pastarosiomis dienomis Seime rutuliavosi du įvykiai, kurie sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą: balsavimas dėl dviejų parlamentarų mandatų atėmimo ir balsavimas dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. Pristatydamas nutarimo projektą paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus, Darbo partijos frakcijos seniūnas V. Gapšys tvirtino, kad Lietuvoje siaučia ne tik ekonominė, bet ir politinė krizė, todėl šis Seimas nebegali toliau dirbti, privalo save paleisti.

- Apie ekonominius dalykus jau nemažai kalbėjote. Tačiau kaip yra su ta politine krize? Kokio nuostatos laikėtės balsuodamas?

- Balsavau už tai, kad Seimo nario mandatas būtų atimtas tiek iš … Sacharuko, tiek iš Lino Karaliaus. Man dėl to man nekilo abejonių: Konstitucinis teismas pripažino, kad abu sulaužė Seimo nario priesaiką, pažeidė Konstituciją. Iš tiesų, negalima elgtis taip, kaip pasielgė vienas posėdžių metu poilsiaudamas užsienyje, o kitas -  už jį balsuodamas Seime.

Balsavimas dėl mandatų panaikinimo buvo slaptas. Jo rezultatai ir mane, ir daugelį kitų apstulbino: kaltesnis A. Sacharukas parlamentaro mandatą išsaugojo, o mažiau kaltas L.Karalius buvo priverstas palikti Seimą. Kilo nemaža sumaištis, atsitiko beprecedentis įvykis: priesaika sulaužyta, tačiau tai padaręs parlamentas lieka Seime – ką toliau daryti įklimpus į tokią teisinę dviprasmybę ?

Tačiau kai kas iš opozicijos sunkiai slėpė pasitenkinimą. Tuoj po to balsavimo jie pradėjo šaukti, kad reikia skelbti naujus rinkimus, kad šis balsavimas parodęs, jog Seimas jau visiškai susikompromitavo, nebegali toliau dirbti. Tuoj pradėjo rinkti ir tokį siūlymą remiančių parlamentarų  parašus, buvo paruoštas nutarimo projektas. Netrukus įvyko ir balsavimas. Projektui Seimas nepritarė. Prieš balsavo net kai kurie didžiausi dabartinės valdžios kritikai. Ir ne tiek dėl galimų asmeninių motyvų, kiek suvokdami, kad, prasidėjus rinkimų kampanijai, vėl mažiausiai bent pusę metų nevyks normalus darbas, prasidės dar didesnis politinis tąsymasis. O už kelių savaičių jau reikės svarstyti naują valstybės biudžetą, reikės priimti kitus svarbius įstatymus…

Ar pirmalaikius rinkimus inicijavę darbiečiai, socialdemokratai bei Tvarkos ir teisingumo partijai priklausantys Seimo nariai tikėjosi sėkmės?

Galima tvirtai pasakyti, jog, žinodami balsų santykį, jie sėkmės nelaukė, o dalis iniciatorių, tikėtina, jos  ir netroško, suvokdami galimą riziką daugiau nebepatekti į Seimą. Balsavimas opozicijai buvo reikalingas tam, kad po nepavykusios priesaiką sulaužiusio parlamentaro apkaltos kiltų dar vienas triukšmas, kad palankioje šviesoje jie galėtų pasirodyti rinkėjams, atseit, matote  mes – geručiai, norime paleisti jūsų nemėgstamą Seimą, o jie, blogiečiai, to nenori, jie jus skriaudžia, pensijas, atlyginimus mažina ir kitokias nedorybes daro, taigi, žinokite už ką reikia balsuoti per artėjančius savivaldybių rinkimus…

Yra ir daugiau priežasčių, net rimtesnių, dėl kurių šiandien keliamas triukšmas, siekiama sumaišties spekuliuojama nelengvai gyvenančių žmonių emocijomis.

Neginu Seimo, kuriame ir man daug kas nepatinka. Tačiau Seimas yra toks, kokį išrinko rinkėjai. Jeigu kas nors tikrai mano, kad nebegali jame dirbti, gali pats padėti mandatą. Tačiau iš anų iniciatorių mandato nepadėjo nė vienas. Ir vargu ar padės ir per likusius kadencijos metus.

O apie politinės krizę pasakysiu taip: akivaizdi politinė krizė atsiranda tada, kai nepavyksta sudaryti vyriausybės, kai dėl daugybės politinių priešpriešų seimas nebeįstengia priimti įstatymų, kai tarp atskirų valdžių (seimo, vyriausybės, prezidento) prasideda konfliktai. To Lietuvoje dar nėra. Ir ačiū Dievui, kad nėra. Ir be to turime daugybę rūpesčių…

Kalbėjosi Stasys MĖLINAUSKAS

silutesliberalai.lt

5 skaitytojų komentarai
admin 2010 lapkričio 23d., 11:5884.15.182.84

Savo nuomonę parašykite čia, arba junkitės prie skaitytojų forumo - forum.silutesetazinios.lt

Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 0

Atsakyti

Aurelija 2010 lapkričio 23d., 12:1188.119.4.140
Gerai pagalvojus, sekantį kartą pono A. Endzino nerinksiu, neprisimenu,kad savo rinkiminei apygardai ką naudinga būtų nuveikęs. (Gal ir klystu).

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 16 Thumb down 4

Atsakyti

Ex 2010 lapkričio 23d., 13:0884.32.215.37
Seimo narys kaip kapitonas, sėdi aukštai ir žiūri į tolį. Seimo narys turi spręsti bendras visos Lietuvos problemas, o ne atskiros apygardos problemas. Būtų siaubingą jei kiekvienas seimo narys pramušinėtu įstatymus ar nutekintu lėšas tik savo apylinkei. Pagalvok kas būtų su Lietuvą, dreifuotumem ilgai. Tik vieni važinėjasi po kaimo jormarkus ir reklamuoją kiekvieną pirstelėjimą, kiti to nedaro, iš to ir galima spręsti apie politikų išsilavinimą ir į kokį rinkėjo sluoksnį orientuotas.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 9 Thumb down 9

Atsakyti

Popsas 2010 lapkričio 23d., 12:5685.206.87.61

Teisingai pagalvojai…

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 4

Atsakyti

Aurelija 2010 lapkričio 24d., 08:3388.119.4.140
Komentatoriui “Ex”, kiekvienas “kapitonas” turi pradėti žiūrėti nuo apačios ir čia iškylančias problemas, kurios įtakoja ir visos Lietuvos būklę (ekonominę ir kt.). Jei jis to nemato, tai kaip jis žino ko reikia Lietuvai. Juk Lietuva susideda ne vien tik iš seimo narių ir keleto dar išrinktųjų, jos pagrindas ir yra eiliniai Lietuvos piliečiai.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 8 Thumb down 3

Atsakyti

Rašyti komentarą