Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Degučių bažnyčioje – naujos staigmenos

Publikuota: 2010 lapkričio 12 Kategorija: Aktualijos, Iš'spaudos

silutesetazinios.lt archyvo nuotr.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Šiuo metu restauruojama išskirtinė, vienintelė Europoje trikampė medinė Degučių Šv. Vincento Ferero bažnyčia Šilutės rajone stulbina netikėtais radiniais. Prieš pusmetį atliekant eksterjero tvarkybos darbus tarp pastato sienų aptikti aukso siūlais siuvinėti bažnytiniai drabužiai. Neseniai vykdytų polichrominių tyrimų metu vienoje iš sienų surastas konsekravimo kryžius.

O šiomis dienomis Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio specialistai pranešė, kad bažnyčios palėpėje rasta dar viena vertybė – į ritinėlį susuktas sakralinio, kaip manoma, XVIII a. paveikslo fragmentas.

“Jis suskilęs, susidaro įspūdis, kad dažai nubyrės vos pajudinus”, – sako Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyresnioji specialistė Ingrida Gečienė.
Degučių bažnyčią valdanti Telšių vyskupija spręs, kaip elgtis su radiniu, galbūt jis po restauravimo bus perduotas Šilutės muziejui.

Liaudiškos architektūros formų, su trimis šoniniais pastatais, trišlaičiu stogu barokinė Degučių bažnyčia iškilo 1760-aisiais. Ją pastatė Vainuto seniūnas Tadas Bilevičius, o svarbiausi fundatoriai buvo Adomas Bilevičius su žmona Bogumila. Sprendžiant iš archyvinių dokumentų, Degučių maldos namuose gyvenimas tekėjo stebėtinai pastoviai.

Parapija visada buvo maža, todėl neturtinga. Tačiau ne vienas dokumentas liudija, kad ji buvo tvarkingai prižiūrima. Per du su puse šimto metų bažnyčia nedaug tepasikeitė, nors buvo triskart atnaujinta – 1840 m., XIX a. pabaigoje ir 1923-1938 m. laikotarpyje. Ji paskelbta nekilnojamąja kultūros vertybe ir įtraukta į programą “Lietuvos baroko kelias”.

Dėl retų permainų Degučiuose ilgai išliko autentiškas sakralinio meno paveldas ir nesikeitė altorių ikonografinė programa. Pavyzdžiui, nuo bažnyčios pastatymo joje stovi trys drožybiniai altoriai su paveikslais, iki šiol išliko trys viršutiniojo altoriaus tarpsnio paveikslai, sukurti 1760-1763 m., o taip pat dabartinis titulinis Šv. Vincento atvaizdas.

Istorinio statinio eksterjeras jau sutvarkytas, bažnyčia ir varpinė nudažytos. Šią savaitę unikaliame kultūros paveldo objekte susitiko jo restauratoriai, paveldosaugininkai, Šilutės savivaldybės pareigūnai, apsilankė ir parapijos klebonas K. Lesčiauskas.

Restauravimo tarybos pirmininkė Dalia Krūminienė informavo, kad atlikti visi istoriniai ir menotyriniai tyrimai, leidžiantys pradėti restauruoti Degučių bažnyčios interjerą. Visi šios kultūros vertybės tvarkybos darbai atliekami iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų lėšų.

“Vakarų ekspresas”

1 skaitytojų komentaras
admin 2010 lapkričio 14d., 21:5684.15.184.209

Savo nuomonę parašykite čia, arba junkitės prie skaitytojų forumo – forum.silutesetazinios.lt

Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą