Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Ledai pajudėjo: Šilutės žalieji pradeda tirti Šyšos vandenį (nuotr.)

Publikuota: 2010 spalio 29 Kategorija: Aktualijos, Šilutėje

Oresto Lidžiaus nuotr.Oresto Lidžiaus nuotr.

Nuo šio penktadienio iniciatyvinė grupė Šyšos upei ginti pradeda nuolatinę savo upės vandens būklės stebėseną deguonies matuokliu.

Į pirmąją išvyką prie upės šį penktadienį išsiruošė Edvardas Jurjonas, Ringaudas Paulius, Antanas Narbutas ir Orestas Lidžius. Kartu su visuomenininkais vyko deguonies matuoklį jiems panaudai suteikusios UAB “Šilutės vandenys” vyr. technologas – ekologas Martynas Kainovaitis. Jis paaiškino Šyšos gelbėtojams, kaip pasirinkti vietą deguonies kiekiui upės vandenyje išmatuoti, pamokė, kaip naudotis oksimetru.

Savo pirmąjį vandens tyrimą iniciatyvinės grupės nariai atliko aukščiau Verdainės užtvankos. Oksimetras parodė, kad ten upės vanduo pakankamai prisotintas deguonies – 10,4 miligramo vandens litre.

Šyša yra priskirta prie lašišinių upių, todėl deguonies koncentracija jos vandenyje negali būti mažesnė už 6 mg/l. Kritinis deguonies kiekis, kai žuvims ima jo stigti, – 3 mg/l.

Žemiau užtvankos, nuo kurios purslais krintantis vanduo natūraliai pasipildo deguonies, buvo užfiksuotas dar didesnis jo kiekis: prieš pirmąjį “Biofuture” bendrovės išleistuvą – 11,2 mg/l, ties Darbininkų kvartalu – 11,3 mg/l, upėje ties Šilutės prieplauka – 11,2 mg/l.

Pakankama deguonies koncentracija vandenyje buvo užfiksuota ir Šilutės mažųjų laivų prieplaukoje, kur vanduo mažiau juda, – 10,4 mg/l. O Šyšos vandens temperatūra visose matavimo vietose svyravo nuo 6,7 iki 6,8 laipsnių pagal Celcijų.

Darytina išvada, kad šiandien į Šyšą teršalų nebuvo išleistą.

Nuo šiol Šyšos gelbėtojai upės vandenyje ištirpusio deguonies kiekį tikrins kiekvieną dieną, kad net menkiausias teršalų nuotėkis į ją iš pramonės įmonių neliktų nepastebėtas. O užfiksavę deguonies kiekio vandenyje sumažėjimą, visuomenininkai kvies specialistus, kad pasemtų upės vandens jo sudėčiai laboratorijoje ištirti.

Šyšos upės vandens stebėjimo laukas po švenčių bus išplėstas iki Šyšos kaimo, o tyrimo duomenys bus skelbiami “Šilutės ETA žiniose”.

Susiję straipsniai:  “Šilutė reikalauja pažaboti Šyšos upės teršėjus”“Šyšos teršėjams – aplinkosaugininkų ultimatumas”, “Šyšos teršėjams – ypatingas visuomenės ir prokurorų dėmesys”“Šilutė kyla į naują žygį prieš Šyšos teršėjus”.

 

 

 

 

Oresto Lidžiaus nuotr.

3 skaitytojų komentarai
Darius 2010 spalio 29d., 18:3784.32.214.14
Čia nelieka nieko kito pasakyti kaip – šaunuoliai!!! Tai baisiai džiuginantis precedentas, kai, užuot dejavus ir nuolat niurnėjus, buvo pereita prie labai konkrečių ir aiškių veiksmų. Atrodo, buvo rastas bene geriausias ir priimtiniausias sprendimas. Tai geriausias pavyzdys, ką gali aktyvi visuomeninė, pilietinė iniciatyva. Lenkiu galvą prieš šiems įsipareigojimams pasiryžusius žmones. Ot, kad taip dar truputis vietos bendruomenės narių pajudėtų dėl kitų dalykėlių, tai vis smagiau ir lengviau pasidarytų čia, Šilutėje, gyvent. Manau, ir vietos politikieriai, ar iš baimės, ar iš noro įsiteikti, pradėtų labiau į bendruomenės interesus atsižvelgt.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 14 Thumb down 2

Atsakyti

Asta Alkaitė 2010 lapkričio 3d., 10:2678.61.179.90
Vyrai lankstosi su dozimetrais, o savivaldybės gamtosaugininkas R.Rimkus vartosi kaip inkstas taukuose . Š.Laužikui toks pavaldinys, pasirodo, labai parankus.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 7 Thumb down 0

Atsakyti

R.R 2010 lapkričio 4d., 08:5982.135.210.42

dozimetras skirtas radiacijai matuoti , oksimetras deguonies kiekiui vandenyje matuoti.

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą