Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Skaudu žiūrėti, ką daro su tiltu

Publikuota: 2010 spalio 15 Kategorija: Nuo'monės

Dariaus Barasos nuotr.Dariaus Barasos nuotr.

Širdį draskančius vaizdus ir garsus pastarosiomis dienomis galima pamatyti ir išgirsti prie geležinkelio tilto per Šyšą ties Verdaine. Vyksta apie 1875 m. statyto tilto, įtraukto į kultūros vertybių registrą (unikalus kodas 4838), penkiaarkio, sumūryto iš plytų ir akmenų, rekonstrukcijos darbai.

Šis apie 135 metų senumo technikos paveldo statinys buvo ir yra viena iš Šilutės kraštovaizdžio puošmenų. Šio tilto vaizdai puikuojasi prieškario ir šių dienų atvirukuose.

Viskas suprantama: po daugiau nei šimtmečio eksploatacijos tiltas nebegali atlaikyti tokių didelių apkrovų, nes ir traukinių svoriai, ir greičiai nebe tokie, kaip prieš šimtą metų. Kad ir kiek ramintų paveldosaugininkai ar tilto rekonstrukcijos darbus vykdančios įmonės vykdytojas, kad tiltas po rekonstrukcijos išoriškai nepasikeis, tačiau jautresnių nervų stebėtojui išties nelengva žiūrėti, kaip  pneumatiniais kūjais be skrupulų trupinami tilto viduriai, kaip senasis mūras verčiamas žemyn ir sustumiamas į nereikalingų statybinių atliekų krūvas.

Aišku, specialistams geriau žinoti, kaip įmontuoti senojo tilto viduje gelžbetonines sijas, tačiau neapleidžia nuojauta, ar nebus užsimota per smarkiai. Pas mus juk taip jau tapo įprasta. Ar išties nebuvo įmanoma viską atlikti su mažesniais nuostoliais tilto autentiškumui? Ar tai nebus vien muliažas? Išvaizdą, arba tiksliau, išlaikytą vien tik tilto apvalkalą vargu ar begalėsime vadinti technikos paminklu.

Kitas klausimas, jei jau smūginiais gręžtuvais ir kūjais išvertė tilto vidurius laukan, tai ar buvo kas nors, kas užfiksavo aną autentišką konstrukciją, atliko ardymo darbų kvalifikuotą priežiūrą ir pan.? Ar tikrai buvo rastas pats geriausias kompromisas tarp tilto pritaikymo tolesniam funkcionalumui ir autentiškumo išsaugojimo?

P.S. Beje, rekonstrukcijos darbus vykdę darbininkai nebuvo patenkinti išvydę mane su kamera ir fotoaparatu. Teko išgirsti ir repliką “čiortavyj paparaci”. Kažin kodėl taip baiminamasi objektyvų?

Darius Barasa

Dariaus Barasos nuotr.

Filmuotos medžiagos nuoroda:
http://www.youtube.com/watch?v=BYWUQYh3wC4

9 skaitytojų komentarai
barsukas 2010 spalio 14d., 17:1288.216.83.17
Nerasinek apie tai ko nesupranti, labai graziai si firma sutvarke gelezinkelio tilta klaipedoje, rimkuose. Manau tikrai geriau tilta remontuoti laiku, o ne laukti nelaimiu. Beje jei neklystu ES skyre apie 120mln. lt. sio tilto rekonstrukcijai taigi viskas bus padaryta tvarkingai

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 8 Thumb down 7

Atsakyti

barsukų medžiotojas 2010 spalio 14d., 17:2884.15.176.64
Kažkur ne ten rausi – šitam tiltui skirta ne 120, bet apie 5 milijonus litų.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 8 Thumb down 0

Atsakyti

Įdomu 2010 spalio 14d., 17:4688.119.4.86
O kur atsakingi asmenys, kad tiltas išlaikytų autentiškumą?

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 7 Thumb down 2

Atsakyti

barasa barsukui 2010 spalio 14d., 18:0978.59.72.73
Žvelgiant iš praktinės pusės, kad tiltą kapitaliai sutvarkys – sakyčiau tik valio! Tačiau ne ką mažiau svarbi ir kita pusė – kuo daugiau išlaikyti pirmapradės tilto autentikos. Dabartiniu atveju vyksta ne tilto restauracija, o rekonstrukcija iš esmės, paliekant dalinai autentišką tik tilto “kiautą”. Beje, panašus tiltas už ES pinigus ir, ko gero, tos pačios firmos, sutvarkytas ir Bajoruose, prie Kretingos. ES pinigai, ypač kai jų daug, ne visada išeina į gerą (bent jau pas mus). Tuomet, regis, galima ir tėvą su motiną parduot. O ką šiuo atveju reiškia kažkokia 130 metų griuvena, atseit, kultūrinio paveldo objetas – nesunku užmerkt akis ir kai ko nematyt. Užtenka pažiūrėti kaip buvo sudarkytas (architektūrinio paveldo prasme) Šilutės ligoninės senasis korpusas (kuriam irgi jau apie 120 metų): po išorinio šiltinimo medžiagomis buvo “pakavoti” pastatą puošę lipdiniai, kitos dekoro detalės. Taip kad medalis turi dvi puses!

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 17 Thumb down 2

Atsakyti

barasai 2010 spalio 14d., 18:2278.61.116.40

tai neziurek jei skaudu, palauk kol sutvarkys tada paziuresi gal neskaudes

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 11

Atsakyti

Ex 2010 spalio 14d., 19:5884.32.215.37
Tu tikras lietuvis. Perfrazuosiu. Spardo gatvėj žmogų, ar tau skauda? Geriau nežiūrėk nematyk ir eik savo keliu, nematysi geriau skaudės. O pamatysi po plastinės operacijos tai išvis patenkintas būsi.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 16 Thumb down 1

Atsakyti

info 2010 spalio 14d., 20:3178.61.116.40
Kultūros vertybių paveldo departamento (KVAD) Klaipėdos padalinio vedėjas Naglis Puteikis sakė, kad kiekvieną kartą, kai susiduriama su būtinybe rekonstruoti kultūros paveldo statinį, ieškoma visų galimybių, kad nebūtų keičiamos autentiškos konstrukcijos. Tačiau tokius statinius eksploatuojančios organizacijos turi savo argumentus. Ir šį kartą paveldosaugininkams teko priimti kompromisą, kad būtų išsaugotas bent Verdainės tilto išorinis vaizdas.
Projektą derinusi minėto KVAD padalinio vyr. specialistė Audronė Puzonienė sakė, kad sutikti su tilto konstrukcijos pakeitimu teko dėl to, jog senesnė konstrukcija, kad ir restauruota, jau nebeatitiktų šiuolaikinių tokio svarbaus statinio reikalavimų. Traukinių svoriai ir greičiai žymiai pasikeitė, palyginti su prieš šimtą metų čia važinėjusiais traukiniais. Ji pasakojo, kad norėta išreikalauti, kad statybininkai atstatytų sovietmečiu nugriautą vienos pusės tilto turėklą. Tačiau ir to nepavyko išsikovoti, nes pasikeitė vagonų parametrai ir, atstačius turėklą, traukiniai nebetilptų.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 7 Thumb down 5

Atsakyti

Andrius 2010 spalio 15d., 14:4384.32.209.238
Dariau, kokia tavo nuomonė apie naują architektūrinį “Š”edevrą Liepų g. šalia Pamario redakcijos?

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 2

Atsakyti

ksavera 2010 spalio 25d., 15:1982.135.221.179
taip taip skaudu ziureti ,kad toki puosmena darko ,bet as pasitikiu Klaipedos kulturos paveldo darbuotojais su ju vadu priesakyje ,jie tikrai nepaperkami ir saziningi darbuotojai ,o del pinigu buvimo daugiau ar maziau samatoje ju istaiga neatsako ,tad jie tikrai tikiu padare ka galejo o kiek liks tos autentikos tirai galesim buti dekingi jiems.Bet as nprogai esant norejau priminti ne taip senai prie Silutes gelezinkelio stoties aikstes rekonstrukcijos vykusiu darbu ir paklausti K U R D I N G O,išardyto brukio is skaldytu akmenu akmenys ,nes Siluteje nemaciau ,kad kur butu prie kokios skulpturos ar aikštes isklota ,vat cia reiktu pasidometi ,tai ten toks paveldas tipiskas Klaipedos krastui ir kur padejo ,gal galetu Kvado darbuotojai atsakyti ,kaip buvo numatyta projekte dabar yra pagal paruosta projekta daug numatyta skulpturu pastatyti ,butu grazu ,jei priejimai ar aiksteles atsirastu is tu silutei budingu skaldytu akmenu.ir pasidometi .LAUKSIM ATSAKYMO .

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 5 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą