Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Kovos laukas – Kintai: kieno interesams atstovauja R. Žemaitaitis?

Publikuota: 2015 liepos 28 Kategorija: Aktualijos, Rajone

ve.lt nuotr.ve.lt nuotr.

Jau daugiau kaip 10 metų besitęsiančioje kovoje tarp Kintų bendruomenės ir „Minijos naftos“ bendrovės dėl Kuršių marių pakrantės tarpininko vaidmens ėmėsi Seimo narys „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis.

Šis faktas verčia žmones kurti įvairias sąmokslo teorijas ir kelia abejonių dėl Šilutės rajono savivaldybės mero, R. Žemaitaičio bendrapartiečio Vytauto Laurinaičio viešai duoto pažado, kad savivaldybė ir toliau palaikysianti Kintų bendruomenę.

Faktas tas, kad prieš trejus metus, 2012–ųjų gegužę, Šilutės rajono savivaldybės taryba absoliučia balsų dauguma (iš 26 tarybos narių, dalyvavusių posėdyje, vienintelis „darbietis“ Saulius Stankevičius susilaikė) nusprendė nepritarti UAB „Minijos nafta“ užsakymu parengtai naftos gavybos Gargždų licencinio ploto pietvakarinėje dalyje (Kintų objekte) poveikio aplinkai vertinimo programai. Tačiau dabar ir savivaldybės tarybos sudėtis jau kitokia, ir pati situacija pasikeitusi. Tad ar ne per drąsiai meras žarstė pažadus visos savivaldybės vardu? Juolab kad jo bendrapartietis R. Žemaitaitis, kuris pastaruoju metu aktyviai talkina naftininkams, – ne eilinis partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys. O gal jo įtaka partijoje pervertinama?

Du Seimo nariai – dvi priešingos nuomonės

R. Žemaitaičio, kaip naftininkus derybose su kintiškiais lydinčio ir šiame dialoge aktyviai besireiškiančio asmens, pavardė ne vieną kartą buvo paminėta praeitą penktadienį įvykusio „Minijos naftos“ bendrovės užsakymu parengtos naftos gavybos Gargždų licencinio ploto pietvakarinėje dalyje (Kintų objekte) poveikio aplinkai vertinimo (toliau – PAV) ataskaitos pristatymo Kintų bendruomenei metu („Kintų bendruomenė nuomonės nekeičia: naftos verslovei prie marių – ne vieta“).

Tačiau pats R. Žemaitaitis penktadienio susirinkime nedalyvavo, ir neatsirado nieko, kas apgintų jo poziciją. Užtat galimybės viešai pasireikšti nepraleido Seimo narys socialdemokratas Artūras Skardžius. Ir jo požiūris į naftos gavybą pamaryje, kaip vėliau įsitikinome, visiškai priešingas nei R. Žemaitaičio, nors abu jie Seime yra to paties Ekonomikos komiteto nariai: R. Žemaitaitis – pirmininkas, o A. Skardžius – pirmininko pavaduotojas.

A.Skardžius penktadienio susirinkime ne tik sukritikavo VšĮ „Pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto“ parengtą PAV ataskaitą, bet ir iš viso suabejojo naftininkų veiklos Kintuose nauda valstybei. Jis netgi pažadėjo, kad dės visas pastangas, jog „Minijos naftai“ iš viso nebūtų leista vykdyti veiklos pamaryje.

Tuo tarpu R. Žemaitaitis, su kuriuo šį pirmadienį kalbėjome telefonu, tvirtino, kad jis nieko negloboja ir atstovauja tik valstybės interesams. Esą būdamas Seimo Ekonomikos komiteto pirmininku, kuruojančiu šią sritį, jis tiesiog jaučiantis pareigą padėti rasti sprendimą, kad naftininkai galėtų vykdyti juodojo aukso gavybą Kintuose.

R. Žemaitaitis teigė palaikantis kintiškių nuomonę, kad naftos gavyba numatytoje pirmojoje aikštelėje, vos per 260 metrų nuo Kuršių marių kranto, neturėtų būti vykdoma, tačiau esą jis nematantis priežasčių, kodėl reikėtų uždrausti ten vykdyti žvalgybos darbus.

- Apie naftos gavybą prie pat marių negali būti jokios kalbos. Tačiau kalbant apie žvalgybą – tai užtruktų vos kelis mėnesius – kodėl ne? – sakė telefonu Seimo narys. – Jeigu naftos yra – gavyba kitapus kelio. Nusitiesia aplinkkelius, ir viskas…

Kintiškių pusėje

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Šilutės skyrius pirmininkas, rajono savivaldybės tarybos narys, Nemuno deltos regioninio parko vadovas Vaidas Pavilonis sakė telefonu, jog ir jis jau girdėjo apie R. Žemaitaičio bendradarbiavimą su naftininkais, tačiau esą dar neturėjęs galimybės apie tai pakalbėti su pačiu Seimo nariu. Tačiau jis nedvejodamas atmetė galimybę, kad R. Žemaitaitis ar partijos vadovybė galėtų kaip nors paveikti Šilutės „tvarkiečių“ atstovų savivaldybės taryboje apsisprendimą dėl naftos verslovės įkūrimo pamaryje.

Anot V. Pavilonio, apie naftininkų reikalus pamaryje kol kas nebuvo kalbėta nei partijos skyriuje, nei savivaldybės tarybos “tvarkiečių” frakcijoje. Tačiau esą jis pats, kaip tarybos narys ir regioninio parko, kurio kaimynystėje bendrovė “Minijos nafta” norėtų įrengti savo verslovę, vadovas, toliau laikosi nuomonės, kad naftininkams prie pat marių – ne vieta. Tačiau ir jis neprieštarautų jų veiklai toliau nuo kranto, už dirbtuvių.

Šiuo aspektu V. Pavilonio ir Kintų bendruomenės nuomonės sutampa. Tačiau kintiškiai, priešingai nei Šilutės „tvarkiečių“ lyderis bei jo bendrapartietis Seimo narys R. Žemaitaitis, abejoja, kad naftininkams pavyks nutiesti sunkiajam transportui pritaikytą aplinkkelį per durpyną užliejamoje teritorijoje, todėl jie bijo, kad, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, pavyzdžiui, per liūtis, kai aplinkkelis taps neišvažiuojamas, naftininkai savo techniką – dešimtis sunkiasvorių mašinų per dieną – gali paleisti Kintų miestelio gatvėmis, keldami grėsmę kultūros paveldui ir žmonėms.

Kintiškiai turėjo daugiau pastabų dėl PAV ataskaitos. Visos jos bus surašytos ant popieriaus ir perduotos PAV ataskaitos rengėjams. Tačiau dėl vieno kintiškiai kategoriški: jeigu pirmoji aikštelė nebus išbraukta iš naftininkų veiklos planų, bendruomenė užtarimo ieškos net ir tarptautinėse organizacijose.

Pabaigai

Galimybė pareikšti savo nuomonę dėl PAV ataskaitos bus suteikta ir Šilutės rajono savivaldybei. Tuomet ir paaiškės, ko vertas mero V. Laurinaičio pažadas kintiškiams.

Savo pastabas ir išvadas dėl PAV ataskaitos taip pat dar turės pateikti Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, Klaipėdos visuomenės sveikatos centras, Klaipėdos apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba ir Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis padalinys.

7 skaitytojų komentarai
? 2015 liepos 28d., 16:5488.119.253.65
Labai jau daug spekuliacijų šia tema – nafta , skalūnai, durpių gavyba, atominė, o dabar ir vėjo energetika – visur kažkodėl kyla ginčai (būtinai pikti ir nemandagūs) ir didėja nepatenkintų, piktų, nusivylusių žmonių ratas.
Piktų ir nepatenkintų, nes pensijos ir pašalpos aiškiai mažokos lyginant su kainomis (o ir kaip didės, jei dirbančiųjų, taigi ir mokesčius mokančiųjų skaičius mažėja…)
Tai ir lieka supykti ir eiti gaudyti auksinės žuvelės – gal pasiseks. Nes krante LR Seimo ekonomikos komiteto pirminikas nesutaria su pavaduotoju … – ,,suskilusi gelda”?

Šiaurės jūroje naftą išgauti galima. Baltijos jūroje nafta išgaunama, o netoli Kintų – ne!
Žinoma, rizika atsiranda, kaip ir su bet kokia žmogaus veikla. Todėl ir vieta (žvalgybai ir gavybai) turėtų būti parinkta tokia, kad ta rizika neviršytų kritinio minimumo. Juk tam ir daroma PAV studija, tam ir vyksta tos studijos aptarimas (ir labai gerai, kad vyksta kritiškai) – kam reikalingos išankstinės nuomonės – tiek už, tiek ir prieš?

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 13 Thumb down 5

Atsakyti

upeivis 2015 liepos 28d., 18:3678.61.5.29
O kaip gavyba jųrose susijusi su Kintais? Sakyčiau nafta būtų išgaunama Varnemiundėje, Jūrmaloje, Nidoje ir tai būtų pvz. Tame PAV’e parašyta, kad Kintuose dominuoja rytų vėjai. Dar komentarų atsiras?

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 3

Atsakyti

ManEvrai 2015 liepos 29d., 17:195.20.107.167

Portfelio, kurį į anksčiau vyriausiasis minafinas vežiojosi Kintuosna, žaliuosius duomenis
Apydairiai in vestavus patelnėn, pastaroji kotu PAVtrimpo beabejo mojuos rytuosna.
Vyraujantys prieš dominuojančius jau nebečiurškia. Skradžiai aplinkelis- reks PAVartoti tiesiog molio O.

Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 3

Komentaras ? 2015 liepos 29d., 19:0078.61.43.185

Jei būtų svarstoma galimybė išgauti naftą už miestelio, o ne miestelyje arti gyvenamųjų namų, ginčų nebūtų. Tačiau komentarus rašo žmonės nežinodami realios situacijos. Tas pats pasakytina ir apie mokesčius, jie tokie nežymūs, kad nereikėtų skleisti netiesos.

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 0

Atsakyti

Upeiviui 2015 liepos 29d., 16:1188.119.253.65
Žinoma, kad komentarų atsiras, jeigu tik jų reikia :)

,,O kaip gavyba jųrose susijusi su Kintais?” – tik taip, kad abiem variantais, nelaimės atveju (kad tik neprikarksėčiau) poveikis būtų padaromas labai jautriom, sakyčiau subtiliom, ekosistemom.

Dėl ne LR teritorijų pasisakyti tikrai sudėtinga – kompetencijos stoka.
Na, o dėl Nidos – tai kalbėti apie nacionalinio parko teritorijas, kuriose apskritai draudžiama žmogaus veikla (siekiant jas išsaugoti ateinančioms kartoms) ir prilyginti jas kitoms, kad ir labai brangioms (tėviškės visiems brangios!) kiek nelogiška – todėl ir komentaras nelabai diskutuotinas… – greičiau tai yra išankstinės nuomonės išraiška, kas taip pat turi savo vertę, žinoma.
Tiesa, ne taip toli nuo Nidos yra veikiantis D-6 gręžinys . Nors smagiau būtų jei neveiktų, reikia pripažinti.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 5 Thumb down 0

Atsakyti

. 2015 liepos 30d., 09:1678.61.5.29

Kam tie postringavimai apie ” jautrumą” lyginant naftos išgavimą dešimtimis ir šimtais km nutolusiais gręžiniais ir Kintų pašonėje planuojamais darbais, kai problemos keliamos, dėl kelių, triukšmo, vietos prie marių ir melo? Na Varnemiundė ir Jūrmala ne nac parkai (dėl kompetencijos). Strateginis raj planas vystyti turizmą (dėl kompetencijos). Komentarai ne tik “nelabai” diskutuotini, bet iš vis nediskutuotini, nes (ne “greičiau”), o yra išankstinės nuomonės išraiška.

Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 0

Atsakyti

Delfi komentatorius 2015 liepos 31d., 17:0966.249.81.131

Nesuprantu kam prireikė naftos kai ji visame pasaulyje pinga ir taip, ir nei jos čia nėra tiek daug kad niokoti musų šalies gražiausius jūros, pamario kraštus, kai sunaikinsim, tai kur atostogausim? Ne visi vien į palangą vykti nori, kur skruzdėlynas nei praeiti negalima, o ramus poilsis turi būti kaip tik tokiose vietovėse kaip kintai ir panašiose vietovese (kurių beje yra mažai pamaryje, ohoho prie marių. Su latvija palyginus ar estija kaimynine, kad ir lenkija ir vokietija neturime tikai tokios vandens ruožo pakrantės. Pasiimkim žemėlapį. Ir tai atvažiuoja į pamarį daug vokiečių, pamėgę čia jie ramias vietas, kažkada ir memelis čia b tai visgi sugeba įvertinti kas yra tikra ir gerbtina, sarmata, kam parodyti kaip patys lietuvai žadame tvarkytis ir nematome kas pas mus gražu po nosim.

Prisiminkim turim gamtinių dujų terminalą, laivelį, na toks vienintelis europoje modernus ir didelis, tai galime tų dujų ir naftos atsigabenti kiek tik norim ir iš kur, bei aprūpinti visas baltijos šalis. Tai kokias čia juokingas naftos nuospaudas srėbti svarsto kažkas nekompetentingas. Viešinti tokius tautos tamsuolius reikia, nes gali labai prikenkt patys sau ir Lietuvai. Kur botaniniai miško draustiniai įvairiausi aplink. Nonsensas galvoj kažkoks. Matyt vatnykų darbas čia, pakenkt Lietuvai ir išdrąskyt gražiausias jos vietas.

Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 1

Atsakyti

Rašyti komentarą