Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Daugiabučių renovacija: traukinys delsiančių nelaukia

Publikuota: 2015 balandžio 29 Kategorija: Aktualijos, Šilutėje

Oresto Lidžiaus nuotr.Oresto Lidžiaus nuotr.

Be to, ir vietų skaičius jame ribotas.

Šilutės rajone iki šiol pasirašyta 21 rangos darbų sutartis dėl daugiabučių namų renovacijos. Aplinkos viceministrės Daivos Matonienės manymu, tai geras rodiklis. Taip pat galvoja ir Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) direktorius Valius Serbenta, kuris vakar, balandžio 28 d., kartu su viceministre buvo atvykęs į Šilutę susitikti su galimybėmis atnaujinti ir apšiltinti savo daugiabučius besidominčiais krašto gyventojais.

Kita vertus, 21 daugiabutis visame rajone – tai kaip lašas jūroje.

Lietuvos mastu skaičiai gerokai įspūdingesni. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio. Anot BETA vadovo V. Serbentos, šalyje jau parengta per 3600 daugiabučių renovacijos projektų. Bet tai tesudaro apie 10 proc. visų daugiabučių. O rangos darbų sutarčių pasirašyta kone tris kartus mažiau – 1304. Ir tik kiek daugiau kaip 200 daugiabučių jau atnaujinti.

Valstybės parama pamažu mažinama

Oresto Lidžiaus nuotr.

Oresto Lidžiaus nuotr.

Apie daugiabučių atnaujinimo naudą jau tiek daug visur prirašyta ir prikalbėta, kad neverta kartotis. Juolab kad besidomintiems tuo pastaruoju metu labiau rūpi galimybės atnaujinti savo namus su valstybės pagalba. O ji, kaip susitikime su šilutiškiais teigė viceministrė D. Matonienė nesitęs amžinai. Esą jau po 2020-ųjų, kai Lietuva, kaip ES narė, iš paramos gavėjos taps taip vadinama valstybe donore, valstybės paramos daugiabučiams atnaujinti gali iš viso nebelikti.

Be to, ir valstybės parama renovacijai jau pradedama mažinti: nuo šių metų balandžio 1 d. ji sumažinta 5 proc. – iki 35 proc., o nuo 2017-ųjų ji bus mažinama dar tiek pat. Todėl labiausiai pasiseks tiems, kurie ilgai nesnaus.

Visa bėda, kad ragindama žmones pasiskubinti su daugiabučių renovacija, valstybė negali garantuoti, kad visiems laiku suspėjusiems į traukinį užteks jame vietos. Mat valstybės galimybės remti daugiabučių renovaciją irgi ribotos. Be to, pastaruoju metu kaip niekada jaučiamas statybininkų stygius.

Anot aplinkos ministro pavaduotojos, valstybė pajėgi iš dalies finansuoti tik apie 800 daugiabučių namų renovaciją per metus. O 2020-ieji jau čia pat. Tad vietų tame traukinyje jau ne kažin kiek ir belikę.

Sekasi ne visiems

Nepaisant visko, išlieka grėsmė užstrigti tarpinėje stotyje. Taip jau nutiko vieno Šilutės miesto daugiabučio namo gyventojams, dalyvaujantiems taip vadinamoje savivaldybės daugiabučių atnaujinimo programoje. Nors to namo gyventojai nedelsė ir suspėjo į pirmąjį (iš dviejų) renovacijos etapą, tačiau lig šiol jų namas stovi kaip buvęs. Mat statybų įmonė, kuri laimėjo skelbtą rangos darbų konkursą, anot Vyganto Kamarausko, daugiabučių renovacija besirūpinančio „Šilutės šilumos tinklų“ bendrovės direktoriaus pavaduotojo, 2014-ųjų rudenį bankrutavo, o kitos, per tuos metus pabrangus Lietuvoje rangos darbams, net nebenorti dalyvauti iš naujo skelbiamuose konkursuose. Todėl dabar šio daugiabučio gyventojams teks iš naujo rengti investicinį projektą.

Šilutiškiams iškilo ir kitas klausimas: ar atnaujinus bent dalį daugiabučių namų ir dėl to sumažėjus centralizuotai tiekiamos šilumos vartojimui, nebrangs pati šiluma?

UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius Algis Šaulys viename iš savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto posėdžių yra prasitaręs, kad dėl sumažėjusio šilumos vartojimo, atnaujinus daugiabučių, šilumos kainą gali tekti peržiūrėti. Tuo tarpu Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis antradienio susitikime su viceministre teigė, kad šilumos kaina Šilutėje dėl to neturėtų didėti, nes esą dėl jos sprendžia savivaldybės taryba.

Bet šilutiškiai jau žino, kad yra Lietuvoje tokia Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, kurios žodis, nustatant centralizuotai tiekiamos šilumos kainą, dažnai būna paskutinis…

Trečiasis šaukimas – rudenį

Trečiąjį šaukimą teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti per savivaldybes Aplinkos ministerija žada skelbti jau šį rudenį. Tačiau rengti paraiškas galima jau dabar.

Bet tai ne vienintelis būdas atnaujinti savo daugiabučius. Daugiabučių namų savininkai valstybės remiamoje programoje gali dalyvauti su jų namą administruojančios bendrovės pagalba, o susibūrusieji į bendrijas – ir savarankiškai.

Daugiau informacijos apie daugiabučių renovaciją rasite Aplinkos ministerijos interneto svetainėje www.am.lt.

Susijęs: “Su meile iš Šilutės…”

Taip pat: „Šildymas: Gerų žinių metas baigėsi – šiluma brangs“

Ne į temą
Rezervuota…

Oresto Lidžiaus nuotr.

1 skaitytojų komentaras
SI 2015 balandžio 29d., 21:0678.61.21.28
Gaila, kad toks idomus susitikimas buvo praskiestas V.Laurinaičio reklama – neva tik jeigu jis bus isrinktas meru rennovacija bus sekmingesne. As manau, kad kaip tik atvirksciai, renovacija bus spartesne ir pigesne.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 8 Thumb down 1

Atsakyti

Rašyti komentarą