Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

V. Pozingis: Mingės gyventojai nenori gerovės

Publikuota: 2010 birželio 15 Kategorija: Aktualijos, Iš'spaudos

V. Pozingis. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)V. Pozingis. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)

Mingės kaime nerimstant aistroms dėl iškirstų medžių, Šilutės rajono meras Virgilijus Pozingis stebisi, kad lietuviškosios Venecijos gyventojai nenori, jog būtų investuota į jų pačių gerovę, ir tikina, kad iškirsti medžiai niekuo nesusiję su planuojamu krantinių sutvarkymu.

Atsiriboję nuo pastarosiomis dienomis Mingėje verdančių emocijų, gal galėtumėte paaiškinti, kas ten vyksta?

Pirmiausia reikia akcentuoti, kad visiškai be jokio pagrindo į vieną vietą buvo suplakti du skirtingi dalykai: išpjauti medžiai ir krantinių tvarkymas.

Tiesiog taip sutapo, kad šiemet mes pagaliau radome lėšų iškirsti ant pylimų augančius medžius, kurie ardė hidrotechninį statinį. Ant pylimų medžiai augti negali. Pylimai yra valstybės turtas, savivaldybė tik jį prižiūri. Valstybė turi skirti lėšų pylimams tvarkyti, tačiau jų nepakanka, dėl to jie ir apaugo menkaverčiais medžiais.

Jei jie menkaverčiai, kodėl žmonės taip sujudo?

Man dėl to labai keista, nes su bendruomene buvo apie tai kalbėta ir niekas nesipriešino. Pažiūrėkite, kur gražiai sutvarkyta sodyba Mingės kaime, šalia nėra jokių medžių. Žmonės patys nori, kad upe plaukiantys turistai matytų gražias jų sodybas. Kai iškirto medžius, – atsivėrė nesutvarkytos sodybos, gal jų šeimininkams tai ir nepatiko. Bet jei jau gyvenate vadinamojoje Venecijoje, gal reikėtų apsitvarkyti.

Jūs tikinate, kad medžių iškirtimas visiškai nesusijęs su planuojamu krantinių tvarkymo projektu, kuris turėtų būti finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų?

Tai du absoliučiai skirtingi dalykai. Nežinau, kam čia buvo naudinga juos suplakti į vieną. Gal tai politiniai žaidimai? Kad reikia tvarkyti krantinę Mingės kaime, parodė ir šis pavasaris, kai ledų sangrūdos vos neišlipo į krantą.

Taip pat melagingos žinios, kad pagal projektą Mingės krantinės bus betoninės. Planuojama krantinių kraštą sutvirtinti ekologinėmis medžiagomis, šlaitas bus apsodintas veja, o pylimo viršuje bus nutiestas dviračių takas. Panašiai pylimus už ES lėšas jau esame sutvarkę Rusnėje ir Juknaičiuose. Netgi svarstoma galimybė, kad dviračių tako danga ties kiekviena sodyba skirtųsi – kad nebūtų nuobodi ištisa asfalto danga. Visas šis projektas turi būti finansuojamas iš ES lėšų ir atsieis per 6 milijonus litų. Paskaičiuota, kad į kiekvienos prie krantinės esančios sodybos aplinką būtų investuota po 160 tūkst. litų. Medžiai bus atsodinti, bet kitose vietose, ne ant pylimo – o ten, kur jiems vieta. Bet jei gyventojams nereikia šio projekto ir tokių investicijų, tegul raštu parašo, galėsime šį klausimą svarstyti. Mes rasime, kur kitur panaudoti šias lėšas.

Mingės gyventojai dabar jaučiasi likę aklavietėje: medžius iškirto, o pinigai iš ES fondų “nuplauks” ir krantinės liks nesutvarkytos.

Kodėl jie turi “nuplaukti”? Sutartis su ES lėšų paskirstymą prižiūrinčia agentūra jau pasirašyta. O kad lėšos nebus skirtos dėl iškirstų medžių, – nesąmonė, nes šie du dalykai niekuo nesusiję.

Skaičiuojama, kad iš viso iškirsti 237 medžiai, o žala gamtai siekia apie 100 tūkst. Lt. Šia istorija jau ėmė domėtis Klaipėdos apygardos prokurorai.

Taip, bandoma traktuoti, kad medžiams kirsti reikėjo leidimo, bet pagal įstatymus jo nereikėjo, nes pylimas yra hidrotechninis statinys ir ant jo medžiai ir krūmai negali augti. Manau, kad aplinkos ministras tai žino. Nemaža dalis vadinamųjų medžių buvo krūmokšniai. Galų gale paskutinį vertinimą gali priimti tik teismas.

Sąžinė negraužia nė dėl vieno nukirsto medžio?

Abejonė buvo tik dėl vieno uosio, tačiau nuspręsta ir jį pašalinti, nes nėra jokių garantijų, kad vieną dieną jis neužvirs ant prabangios jachtos ar milijono verto namo. O kas tada turės atsakyti – Šilutės rajono savivaldybė? Gali būti, kad dalis tų medžių būtų išvirtę per savaitgalį siautusius vėjus ir būtų pridarę daugybę žalos.

Algirdas AUŠRA, turi Mingės gyvenvietėje sodybą: “Žmonės buvo informuoti iš anksto ir nesipriešino”

Man keista tai, kad susirinkimo metu, kai visi gyventojai buvo informuoti apie naujas krantines ir apie tai, kad reikės iškirsti medžius, – nė vienas nesipriešino ir sutiko. Tuomet net nuskambėjo frazė: “Dėl naujų krantinių reikia pakentėti”. Bet dabar, kai projektą pradėjo vykdyti, – tie patys gyventojai sukilo. Sunku pasakyti, kokių interesų vedami jie tai daro. Gal vieniems reikia reklamos, kiti galbūt turi savų interesų, kad neišgriautų jų prieplaukų, tretiems gal tikrai medžių pagailo. Bet juk tie medžiai menkaverčiai – gluosniai ir juodalksniai, kurie labai greitai atauga. Be to, – daugelis jų išdygo tik dėl to, kad pylimai buvo apleisti. Juk ant pylimo negali augti jokie medžiai. Tai yra techninis įrenginys, kurio negali ardyti medžių šaknys. Bet žmonės priprato ir jiems atrodo, kad šitaip ir turi būti. Čia panašiai, kai visi džiaugiasi, kad Trakų pilis medžiais apaugusi. O juk istoriškai pilis atlikdavo gynybinę funkciją ir aplink ją jokie medžiai negalėjo augti. Ir tik kai jos buvo apleistos, – gamta padarė savo darbą.

Mažosios Lietuvos kraštas yra unikalus tuo, kad čia senovėje gyvenę žmonės buvo labai pragmatiški – jie lygino, sausino, griovė be jokio gailesčio. Dėl to ir ištraukė kaimą iš vandens.

Prieš

Aida PEČELIŪNIENĖ, Mingės gyventoja: “Juk normalu gailėtis nukirsto medžio”

Mingės gyventojai dabar pateko į aklavietę. Valdžia kirsdama medžius viską darė neteisėtai, dėl to gali būti sustabdytas finansavimas ir projektas nebebus įgyvendintas. Liksime ir be medžių ir be naujų krantinių. Negana to, Mingės gyventojai liks kalti, kam pradėjo kelti bangas. Juk atrodo taip normalu, kad žmonės gailisi nukirstų medžių, gailisi juose buvusių paukščių lizdų. Nors juos ir reikia kirsti, bet gailestis nuo to juk nesumažėja. Be to, pačių Mingės gyventojų tėra vos 20, bet juk čia laivais praplaukia šimtai žmonių, kurie taip pat matė, kad medžiai kertami. Mingė nėra vien mūsų, ji yra visos Lietuvos. Mes buvome informuoti, kad kirs medžius, kurie supuvę, bet kai pradėjo kirsti visus iš eilės ir dar be leidimo, negalėjome tuo patikėti. Be to, mes nesame suinteresuoti, kad Mingėje būtų didžiųjų laivų uostas, nebent pramoginių laivelių. O medžius mes atsodinsime, kad ir už savo lėšas.

Inga ŠARAKAUSKĖ, Mingės gyventoja: “Negi tam, kad gautum 6 milijonus, reikia naikinti kaimą?”

Mingės gyventojai nori, kad tokie projektai būtų svarstomi viešai. Dabar išeina taip, kad projektai vykdomi buldozerių principu. Negi tam, kad gautum 6 milijonus, reikia naikinti kaimą? Kol iškirto medžius, važinėjo sunki technika, vietomis išdraskė pylimus. Jei finansavimas užstrigs, – pylimų niekas nesutvarkys ir potvyniai nuplaus kaimą. Todėl dabar labiausiai norime, kad darbai tęstųsi toliau ir projektas būtų atliktas iki galo.

Edita Gudavičė, „Vakarų ekspresas“

Rašyti komentarą