Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Mums rašo: Vardai, kuriuos skaitėme garsiai

Publikuota: 2014 rugsėjo 30 Kategorija: Atmintis, Gyvenimas

Monikos Žąsytienės nuotr.Monikos Žąsytienės nuotr.

Rugsėjo pabaigoje per Lietuvą nuvilnijo renginių ciklas „Vardai“. Ši iniciatyva turi visiems priminti, jog Holokausto auka nėra tik skaičius. Rugsėjo 23 d. „Vardai“ buvo skaitomi Švėkšnos muziejuje. Holokaustas Švėkšnoje minimas kasmet, tačiau „Vardai“ buvo skaitomi pirmą kartą.

Kasmet, minint šią tragišką datą, būdavo paminimi skaičiai: skirtingi šaltiniai nurodo skirtingus skaičius. Apie 300, netoli 400, virš 400… Šiemet buvo perskaityti 147 žmonių vardai. Visi šie asmenys būdu susiję su Švėkšna: čia gimę, gyvenę ar nužudyti Holokausto metu Švėkšnoje.

Monikos Žąsytienės nuotr.

Monikos Žąsytienės nuotr.

Apie kai kuriuos žmones galima pasakyti daug daugiau negu vien vardą ir pavardę, galima pasakyti žmogaus amžių, profesiją, šeimyninę, socialinę ar ekonominę padėtį visuomenėje. „Šajevičius Šmuelis, gim. apie 1900 m., buvo fermos savininkas, turėjo tris vaikus, buvo našlys. Kiršner Meita, gim. 1910 m., buvo namų šeimininkė, gyveno Švėkšnoje. Meitos vyras Kiršneris Cheskelis, gim. 1908 m. Plungėje, gyveno Švėkšnoje. Ošerovič nee Neiman Rebeka, kilusi iš Skuodo, buvo matematikos mokytoja, prieš ištekėdama dėstė matematiką Rygos universitete. Dukros Rachelė, gim. 1926 m. ir Dvora, gim. 1922 m. Rebekos vyras Šaja ir sūnus Samuelis Holokaustą išgyveno.“ Visi šie žmonės buvo nužudyti Holokausto metu ir daugiausia, ką mes galime padaryti, tai juos prisiminti. Prisiminti, jog mūsų kaimynai buvo nužudyti, prisiminti gatves, koriomis jie vaikščiojo, namus, kuriuose gyveno. Prisiminti jų vardus ir pasakyti kitiems.

Švėkšnos žydų bendruomenės narių vardai, kurie žuvo Holokausto metu, publikuojami Yad Vashem archyve, United States Holocaust memorial museum (USHMM). Tačiau šie sąrašai nėra pilni, duomenys bet kada gali atsinaujinti, būti papildyti naujais vardais.

Holokausto minėjimo renginių ciklas vyksta savanoriavimo principu, bendradarbiaujant su istorikais, kraštotyrininkais, mokytojais, archyvų tyrinėtojais, visuomeninėmis organizacijomis. Renginiai nėra administruojami vieno asmens ar įstaigos, tai gausaus būrio iniciatyva, koordinuojama Facebook socialiniame tinkle, pavadinimu „Vardai“. Prie šio renginio idėjos įgyvendinimo prisideda ir muziejai: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Rokiškio krašto muziejus, Švėkšnos muziejus, Viekšnių vaistinės muziejus.

Oficialiais duomenimis, Klaipėdos apskrityje tik dviejose vietose buvo skaitomi „Vardai“ – Švėkšnoje ir Palangoje. Švėkšnos muziejus kartu minėjo ir Europos žydų kultūros dienas, kurių tema šiais metais buvo „Moteris judaizme“. Renginio metu kompoziciją apie Holokausto aukas Švėkšnoje (sukurtą specialiai Vardų skaitymo proga) atliko Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos moksleivės Karolina ir Evelina (vad. R. Zagurskienė), vėliau buvo skaitomi Vardai, peržiūrėtas trumpametražis filmas „Žydės moterys“ (aut. P. Ignatavičius), aplankytos senosios žydų kapinės bei pirmoji žydų genocido aukų vieta.

Monika Žąsytienė, Švėkšnos muziejus

Rašyti komentarą