Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Dėl paupiuose šienaujamų medžių susirūpino ir Šilutės politikai

Publikuota: 2010 birželio 08 Kategorija: Aktualijos, Savivaldybėje

Minijos pakrantė šiandien. (O. Lidžiaus nuotr.)Minijos pakrantė šiandien. (O. Lidžiaus nuotr.)

Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai Algirdas Gečas ir Raimondas Plikšnys šį antradienį įvykusiame Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje paprašė administracijos direktoriaus Šarūno Laužiko paaiškinti, kodėl prie Minijos upės to paties pavadinimo kaime ir Šyšos upės senvagės pakrantėse Šilutės mieste taip barbariškai kertami medžiai.

Š. Laužikui tai nebuvo netikėta. Tarybos nariams jis perskaitė Komunikacijos skyriaus parengtą informacinį pranešimą dėl medžių ir krūmų kirtimo Minijos kaime, o pasiaiškinti dėl medžių šienavimo prie Šyšos senvagės jam pagelbėjo meras Virgilijus Pozingis ir komiteto narys Steponas Kazlauskas.

Visą informacinį pranešimą dėl Minijos pakrantės “išvadavimo” nuo medžių galima perskaityti Savivaldybės internetiniame tinklapyje. O čia tik atkreipsime dėmesį į kai kurias pranešimo detales.

Š. Laužikas cituoja LR nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą, kurio 14 straipsnyje, 3 punkte nurodoma, jog valdytojas turi rūpintis kultūros paveldo objekto išsaugojimu. Jis privalo prižiūrėti kultūros paveldo objektą, jo teritoriją, vietovę, laiku šalinti atsiradusius defektus ir apsaugoti statinius nuo neigiamo aplinkos poveikio, laiku atnaujinti želdinius, šalinti savaime užaugančius augalus, teritorijoje šienauti žolę ir genėti medžius.

“Valdytojo pareigas atliekanti Šilutės rajono savivaldybės administracija kartu su statinio prižiūrėtoju UAB „Šilutės polderiai“, – toliau rašoma pranešime, – iškilus grėsmei apsauginių statinių konstrukcijoms, bei atėjus laikui atnaujinti želdinius nusprendė sutvarkyti pylimus, pašalinant savaime užaugusius želdinius”.

Š. Laužikas tai vadina želdinių atnaujinimo proceso pradžia, bet ne krantinių sutvarkymo parengiamaisiais darbais, kaip lig šiol buvo teigiama. Ir esą tai nėra piktavališkas medžių naikinimas. Todėl jis atsakingai pareiškė, kad rengiant krantinių sutvarkymo projektą (projekto dar nėra) bus numatoma medžius atsodinti vietose, kuriose jie nekels pavojaus pastatams, pylimų būklei bei turistams…

Š. Laužikas gražiai manipuliuoja ir kitais teisės aktais: “Informuojame, jog Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. Nr. D1-87 įsakyme „Dėl saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 10 punkte nurodomi atvejai, kuriais leidimo medžių ir krūmų kirtimui ar kitokiam pašalinimui nereikia – „10.1 pylimų (polderių) šlaituose, melioracijos griovių šlaituose ir jų apsaugos zonose“.

Tačiau nė žodžiu neužsimena apie draudimą kirsti medžius regioninio parko teritorijoje iki liepos vidurio. Kad šį ūkinės veiklos apribojimą Minijos kaime rangovas pažeidė, pirmadienį “Šilutės ETA žinioms” patvirtino Nemuno deltos regioninio parko direkcijos vadovas Nerijus Gricevičius.

Kalbant apie Šyšos upės senvagės valymą, reikia pažymėti, kad keturi rajono tarybos nariai su R. Plikšniu priešaky buvo nuvykę į vietą pažiūrėti, kaip ten darbuojasi “Šilutės polderių” žmonės.

“Ten irgi masiškai pjaunami medžiai, prisidengiant projektu, kurio niekas nematė, – maždaug taip padėtį prie Šyšos senvagės apibūdino R. Plikšnys. – Ten palikta po medį kas 50 metrų, o tarp jų styro po 6 – 7 kelmus…”

Tie tarybos nariai jau kreipėsi į Š. Laužiką, kad sustabdytų tokį barbarišką, anot R. Plikšnio, medžių kirtimą ir imtųsi koreguoti projektą taip, kad būtų išsaugota kuo daugiau medžių.

“Nereikia taip jautriai reaguoti, – ramino kolegą tarybos narys, UAB “Žibai” vadovas S. Kazlauskas, – medžius galima atsodinti…”

Meras V. Pozingis leidosi į pasvarstymus, koks turi būti parkas, kaip jis turi būti formuojamas. Anot jo, dėl medžių kirtimo Šyšos senvagės pakrantėse buvo tartasi net su Šilutės miškų urėdu Steponu Bairašausku.

Š. Laužikas informavo, kad, reaguodamas į politikų prašymą, jau pasiuntė į vietą savivaldybės gamtosaugininką Remigijų Rimkų su projekto vadovu, Kaimo reikalų  skyriaus vedėjo pavaduotoju Povilu Būdvyčiu pažiūrėti, ar ten viskas daroma pagal projektą, ar yra galimybė išsaugoti vieną kitą medį…

4 skaitytojų komentarai
Edvardas Jurjonas 2010 birželio 8d., 19:0578.61.128.70
Minijos kaime ir prie Sysos gamtai padaryta zala reikia atlyginti.Kas padaryta neatstatysi.Teisingai sako S.Kazlauskas, kad medzius galima atsodinti.Atsodinimas turetu buti panasaus amziaus medziais. Tai yra visiski imanoma, tokie darbai uzsienyje atliekami. Tad prasom imtis dardo ir taisyti skriauda padaryta gamtai.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 5

Atsakyti

Trotilas 2010 birželio 9d., 05:4778.59.240.103
Naglis Puteikis :
Koks juokingas makaronų kabinimas. Įprastos melagystės, siekiant kuo didesnio pelno – nebus medžių ant lietuviško Venecijos pylimų, bus pigiau tvirtinti pylimą.
Ir čia vadinasi valdžia? Man atrodo, kad čia ne jokia ne valdžia, o savavalių statybų vystytojai. Rodo sau ir kitiems pavyzdį, kaip reikia laužyti įstatymus. Po tokios Šilutės raj.savivaldybės valdžios ir aplinkosaugininkų demonstracijos kaip reikia pažeidinėti įstatymus ir kaip reikia viešųjų ryšių pagalba mulkinti kitus žmones, su savavalėmis statybomis galime nebekovoti:
Jokie darbai pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą kultūros vertybės teritorijoje negalimi nesuderinus jų su Kultūros paveldo departamentu.
Teritorija, kurioje turėjo būti kertami medžiai, yra kultūros vertybės teritorijoje – Minijos (Mingės) kaimas Šilutės r. sav., (Kintų sen.) yra kultūros vertybė Nr. 10322. Šie medžiai yra (tiksliau – buvo) sudėtinė saugomo Minijos kaimo vertingųjų savybių dalis, todėl visų medžių kirsti negalima. O tuos, kuriuos galima, reikia kirsti pagal suderintą su Kultūros paveldo departamentu projektą.
Projektai derinami ne pasitarimuose, o Nuolatinėje Šilutės r.statybų komisijoje. Ir tai kuo puikiausiai žino ir savivaldybės vadovai ir rangovai. Mums projektą atvežė tik medžių kirtimo dieną, kai jau buvo sukilusi visuomenė.
Aplinkosaugininkų neprincipingumas tiesiog stulbina. Be suderinto projekto darbų vykdyti negalima, tuo labiau, jei dar ir ministro įsakymas regioninio parko teritorijoje medžius kirsti leidžia tik nuo iki liepos vidurio. Gal aplinkosaugininkams reikia paskolinti kalendorių? Eilinį kartą įsitikinau, kad pas juos sistema supuvusi labiau nei paminklosaugoje.
Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas yra tokių anticivilizacinių sprendimų lyderis Lietuvoje, o Aplinkos ministerija apsimeta, kad to nemato.
Prisiminkime, kaip šis aplinkosaugininkų institucija labai ilgai “nematė”, kaip kita panaši statybos kompanija pilstė užterštą gruntą Klaipėdos piliavietės jachtų uoste, o aukšti minsterijos valdininkai tuos aplinkos teršėjus dangstė (ir tebedangsto) – ten, beje, taip pat buvo plaunami ES pinigai

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 6 Thumb down 1

Atsakyti

irena 2010 birželio 9d., 07:1178.61.24.50
Pirmiau mokėkime m0kesčių mokėtojų lėšas abejotiniems veiksmams (neatitinkantiems teisės aktų), po to mokėkime už padarytos žalos atsatymą ir skelbkime, kad reikia taupyti biudžeto lėšas. Juk niekas už ,,ačiū” medžių nekerta ir nesodina. Svarbiausia, kad vis savivaliaujama ir tai kai kuriems tarybos nariams atrodo normaliu reiškiniu.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 1

Atsakyti

Kitas 2010 birželio 9d., 07:2278.61.26.247
Mes priprateome prie betvarkės. Pirmiausia nieko nedarome, kai medeliai krūmai apžele ten kur papuola net ten kur suklotos krantines. Vėliau kai krumai tampa medžiais rodome “pagarbą” medžiams ir pykstam ant tų kurie bando isaugoti, kas rankomis sukurta arba nori padaryti naujus darbus. Tikri begalviai. S.Kazlauskas teisus. Pridedu už kiekvieną nelaiku pašalintą suaugusį medį dabar tegu atsodina po 20 naujų, ten kur jie ir turetu augti.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 7 Thumb down 6

Atsakyti

Rašyti komentarą