Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Moralė ir politika – ar tai suderinama?

Publikuota: 2014 rugpjūčio 18 Kategorija: Aktualijos, Savivaldybėje

Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)

Interviu su Šilutės rajono savivaldybės meru Vytautu Laurinaičiu apie moralę, politiką, moralę politikoje ir kitus panašius dalykus.

- Jums asmeniškai moralė – vertybė, kurią žūtbūt reikia puoselėti ir stiprinti ar, kaip pasakytų vienas stambus veikėjas, – ne šio laikmečio dimensija?

- Vertybė. Aišku, šiandien politikai tą moralę galbūt skirtingai supranta. Bet aš manau, kad moralę reikėtų priimti tokią, kokia yra nusistovėjusi – tradicinė, ir politikoje ji turėtų būti pakankamai svarus argumentas.

- Iš dalies jau atsakėte į kitą klausimą: moralė ir politika – ar tai suderinama?

- Suderinama. Suderinama, nes negali būti politika amorali. Jeigu būtų amorali politika, tai amoralus būtų ir elgesys, ir sprendimai, ir taip toliau.
Viskas yra pagal žmogaus moralės suvokimą – kiek jis jos turi, taip ir elgiasi.

- O kaip Šilutėje? Ar čia valdžią – turiu galvoje visą šios kadencijos Savivaldybės tarybą – ir jos vykdomą politiką galima vadinti moralia?

- Aš manau, kad moralės buvo. Tai nėra jokios abejonės. Bet, aišku, kaip aš jau minėjau, ta moralė kai kurių politikų galbūt buvo skirtingai suprantama. O šitai tarybai kadencija buvo išties įvairiaspalvė. Daug pasako jau vien tai, kiek pasikeitė merų ir koalicijų.
Aš nesu šalininkas dažnų koalicijų sudarinėjimų ir kaitaliojimų. Bet šiandien, sakykime, yra nauja koalicija. Tai tiesiog susiklostė tokios aplinkybės, dėl kurių mes manėme ir matėme poreikį buvusią koaliciją keisti ir sudaryti kitą koaliciją.
Aišku, gal būtų buvę lengviau nueiti kitu keliu – būti opozicijoje, ruoštis rinkimams ir nieko nedaryti. Bet tai irgi moralės reikalas: ar mes visi žiūrėsime pro pirštus ir nieko nesakysime, ar tiesiog imsimės veiksmų ir pasakysime, kad taip daryti vienu ar kitu klausimu nederėtų.

- Vertinant moralės aspektu 10 balų sistemoje, kiek jų skirtumėte Šilutės rajono savivaldybės tarybai.

- Penkis

- Penkis – tai yra vidutiniškai.

- Matot, jeigu kalbėtume apie koalicijų kaitą moraliniu požiūriu, tai, sakykime, pačiame vietos savivaldos įstatyme yra sudaryta tokia sistema, kad faktiškai meras yra keičiamas kada panorėjus – pagrįstai ar nepagrįstai, be jokių pagrindimų, visur daugiau įžvelgiant politikos.
Bet aš manau, kad su ateinančiais savivaldos rinkimais, kai merai bus renkami tiesiogiai, tų koalicijos kaitaliojimas arba merų keitimas bus apribotas.

- Tikriausiai sutiksite, kad ir tas jūsų 5 balų įvertinimas tam tikra prasme atspindi visuomenės pasitikėjimo vietine valdžia lygį.

- Be abejo.

- Ar įmanoma atkurti visuomenės pasitikėjimą vietine valdžia? Kaip?

- Norint šiek tiek padidinti reitingus, savivaldos autoritetą ir įvaizdį bendruomenėje, tai, galima sakyti, yra du būdai. Viena – tai yra konkretūs darbai, padaryti bendruomenės naudai. Realūs ir naudingi. O kitas – tai pati rinkimų sistema šiek tiek pasikeis. Nes šiandien mes nemažai girdime iš rinkėjų, bendruomenės narių tokius priekaištus, „kad balsavome už vieną ar už vienus, o į valdžią – į mero ar direktoriaus postus pateko kiti“. Tai pats didžiausias nusivylimas, dėl kurio žmonės neidavo balsuoti rinkimų dieną. O ateinantys rinkimai, kai bus tiesiogiai renkami merai, žmonės balsuos už personalijas. Manau, kad tai paaktyvins rinkėjus, bendruomenės narius rinkti tą žmogų, kuris jiems labiausiai priimtinas, ir, be abejo, atiduos savo balsą už tą asmenį.

- Ko gero, ir tas išrinktas asmuo turės jausti didesnę atsakomybę.

- Be abejo, nes bus žymiai didesni įpareigojimai. Be to, jis bus tiesiogiai atskaitingas tiems, kurie jį išrinko.

- O kaip tuo pačiu moralės aspektu jūs vertinate Savivaldybės administraciją ir jos vadovybę?

- Man būtų labai sunku vertinti administraciją. Manau, kad ji dirba pakankamai gerai. Aišku, klaidų pasitaiko. Bet yra toks liaudies posakis, kad kas nedirba, tas neapsirinka.
Šiaip administracija vykdo tokią politiką, kokią nubrėžia tarybos dauguma, nes administracija atlieka tą darbą, vykdo tuos sprendimus, kuriuos priima taryba, ir nelabai užsiima politika. Todėl būtų labai sunku įvertinti tokius politinius ir moralės aspektus. Tai yra tiesiog darbuotojai, kurie turėtų profesionaliai atlikti jiems pavestas pareigas.

- O jeigu paaiškėtų, kad, sakykime, administracijos direktorius melavo tarybai, viešai melavo, ir tai galbūt galėjo įtakoti tarybos sprendimą? Kaip pasielgtumėte tokiu atveju?

- Aš nežinau. Jeigu tokia situacija atsirastų, galbūt politikai svarstytų direktoriaus tinkamuma eiti pareigas, arba galbūt tiesiog pabartų, kad ateity nesikartotų.
Man būnant valdančioje koalicijoje, taryboje dar nepasitaikė tokių akivaidžių atvejų, kad direktorius teiktų fiktyvius sprendimus ar iš savanaudiškų paskatų siektų apgauti tarybos narius.
Kad politikai padaro tokių, sakykime, galbūt nuslėptų sprendimų arba bando padaryti, tai mes matome, įžvelgiame, bet kad direktorius – tai dar nėra pasitaikę.

- Dabar norėčiau pakalbėti apie jus. Prieš kokius 8 ar 9 metus, vienas dabar jau gana aukštai politikoje prasimušęs žmogus, privačiame pokalbyje paklaustas, kodėl taip siekia valdžios, atsakė maždaug taip: „Kai turi daug pinigų, tuomet jau norisi valdžios“. O dėl kokių priežasčių jūs tiek metų siekėte valdžios?

- Kiekvienas žmogus, eidamas į politiką, siekia kažkokios valdžios. Bet tai nėra pagrindinis tikslas – užimti ar pasiekti postą. Esmė ta, kad eiti į politiką ir priimti tokius sprendimus, kurie, politiko manymu, yra reikalingi, būtini, ir atstovauti bendruomenei, kad būtų galima pasiekti kažkokį rezultatą.
Aš dėl to ir ėjau į politiką. Ir dėl to, kad mačiau, jog, priimdamas sprendimus, galiu realiuoti save, išsakyti nuomonę, nestovėti nuošaly ir žiūrėti, kaip tinkamai ar netinkamai kažkas priima sprendimus.
Aš manau, kad visi piliečiai turi kuo daugiau įsijungti į sprendimų galbūt ne priėmimą, bet siūlymą, analizuoti juos, nes tai yra viena iš demokratijos stipriausių formų. Kuo aktyvesnės visuomeninės organizacijos, tuo didesnė kontrolė valdžiai – ar vietinei, ar aukštesnei valdžiai, tuo skaidresni sprendimai priimami, tuo tuo įvairesni ir priimtinesni visuomenei.
Tai ir aš turėjau tokį tikslą – kad galėčiau priimti sprendimus ir pasakyti savo nuomonę vienu ar kitu svarstytinu klausimu.

- Jūsų nuomone, ar tikslas visada pateisina priemones?

- Tokia siekiamybė yra, kad siekiant tikslo, pasirinkti teisingas, priimtinas priemones. Bet kartais politikoje visko pasitaiko. Aš vėl grįžtu prie to paties, kad viskas priklauso nuo politiko moralės – kokio lygio yra moralė, tokias ir priemones pasirenka tikslui pasiekti.

- 2011 metų balandį, po rinkimų, formuojant rajono valdančiąją daugumą, „tvarkiečiai“, perbėgdami į Pozingio pusę, sulaužė išankstinį, regis, penkių partijų susitarimą ir atėmė iš jūsų galimybę tapti meru. Dabar jūs pats įstojote į tą partiją, nors, kaip kažkada pats sakėte, ir iš kitų partijų buvote sulaukę pasiūlymų įsilieti į jų gretas, o netrukus tapote meru ir savotišku Šilutės „tvarkiečių“ lyderiu. Jums tai suteikia daugiau galimybių laimėti ir kitąmet vyksiančius rinkimus. Gali susidaryti įspūdis, kad būtent tai ir lėmė jūsų apsisprendimą renkantis, į kurią partiją įstoti.

- Politikoje nalabai žiūriu į praeitį. Aišku, reikia paanalizuoti praeities įvykius. Bet aš manau… taip, buvo toks įvykis, bet mes išdiskutavome per šituos 3 metus, išsikalbėjome ir mes įrodėme, kad galime ir nebūdami su Tvarka ir teisingumu dirbti taryboje. Bet vienaip ar kitaip juk ne paslaptis, kad mūsų Liberalų ir centro sąjungą ištiko politinė krizė, jos kaip ir nebeliko, ir mums reikėjo rinktis kažkokią kitą partiją. Mes ilgai svarstėme, regis, nuo praeitų metų spalio, ne vieną kartą buvome susitikę ir su kitomis partijomis. Tiesiog galbūt Tvarka ir teisingumas pasiūlė priimtinesnes sąlygas įsiliejant į jų gretas.
Antra tai, kad Tvarka ir teisingumas taip pat yra liberali partija, kaip Liberalų sąjūdis, kaip ir Liberalų ir centro sąjunga, kuri buvo. Kažkada juk daug asmenų yra buvę vienoje partijoje, bet paskui išsiskaidė į kitas. Tai yra liberali partija, ir iš veinos liberalios partijos pereiti į kitą liberalią partiją – tai nemanau, kad tai yra koks staigus pažiūrų pasukimas.
O dėl mero – tai tikrai nebuvo tokio tikslo eiti į Tvarką į tesingumą. Jokiu būdu. Kai sutarėme eiti į Tvarką ir teisingumą, svarstėme apie galimybę likti opozicijoje ir ruoštis savivaldos rinkimams. Bet, kaip jau minėjau, atsirado tokios aplinkybės, kad reikėjo eiti į daugumą, suformuoti ją ir padaryti tuos darbus, tuos sprendimus, kuriuos mes manėme, kad reikia padaryti. Tai toks buvo tikslas.
O šiaip tai būtų buvę paprasčiau būti opozicijoje ir ruoštis rinkimams, ir sėkmingai juose sudalyvauti.

- O kaip dėl šios partijos moralinio veido? Negi jums tai nesvarbu?

- Svarbu. Tačiau, mano manymu, tai yra tiktai žiniasklaidos arba, sakykime, galbūt kai kurių politikų parodytas veidas. Na, dėl tų balsų pirkimų – tai kiekvieną partiją galima apkaltinti, kad daugiau ar mažiau perka. Bet aš visą laiką psižiūriu išankstinius balsavimus, nes 3 dienos, tai už Tvarką ir teisingumą nebūdavo didžiausias balsavimas. Būdavo kitų partijų. Kas nori, gali pasižiūrėti, už kurias partijas buvo daugiausiai balsuojama.
O kad toks susiklostė įvaizdis, kad kažkas nori prilipinti tokią etiketę, manau, kad tai galbūt yra tiesiog savotiška konkurentų kova.
Aš manu, kad mes, kartu suėję, tą etiketę bandysime paslėpti. Aš manau, kad ne pinigais, ne kažkokiom dovanom turi būti pritraukiami rinkėjai, bet idėjom, darbais ir morale…

- Beveik atsakėte į kitą mano klausimą: kaip jūs ketinate pelnyti rinkėjų palankumą per savivaldos rinkimus? Todėl užduosiu kitą: su jūsų ir kitų buvusių liberalcentristų perėjimu į partiją Tvarka ir teisingumas siejamas galimas Komskio įtakos padidėjimas Šilutės rajono savivaldybės valdyme. Kaip jūs tai pakomentuotumėte?

- Kadangi aš Kęstą Komskį pažįstu kaip merą, kaip žmogų, ko gero, nuo 2010 metų, tai jis man nėra naujas žmogus. Aš žinau jo darbus ir veiklą. Ir Kęstas Komskis pažįsta mus. Ir mes, kai kalbėjome, kai vyko derybos dėl įsiliejimo į partiją, tai mes – ir bendrapartietis Steponas Kazlauskas – iš karto pasakėme, kad turime savo nuomonę, kitaip tariant, turime savo stuburą, ir nelabai mus palankstysi, nes nesame tie politikai, kurie būtų kaip statistai, rankų kilnotojai. Tuo labiau kad teko bendrauti ir su K. Komskiu, ir Vaidu Paviloniu, partijos skyriaus pirmininku, ir tikrai jokios įtakos jis nedaro ir nedarė. Juolab kad K. Komskis yra Seimo vicepirmininkas ir turi pakankamai daug darbo ir rūpesčių. Privačiame pokalbyje K. Komskis sakė, kad jam juokinga girdėti, kad didės jo įtaka. Vien dėl laiko stokos, sakė, jis negalėsiąs to daryti, nes norint kažką daryti, turi išanalizuoti situaciją, žinoti viską.
Juolab kas jis pasitiki mumis, o mes pasitikime juo, kaip vienu iš partijos lyderių. Tai jeigu pasitiki žmogumi, vadovais, tai kam tą įtaką daryti. Vardan ko?
Šiaip tai nėra dėl ko daryti tą įtaką, ir nemanau, kad taip bus.
Tai vėlgi uždėta tokia etiketė. Ir uždėta, galiu pasakyti, dėl to, kad per Seimo rinkimus oponentai bijojo K. Komskio, kaip stipraus politiko. Tą aš žinau, nes kai buvom liberalcentristai, kai ruošėme savo kandidatą į Seimą, tai K. Komskis buvo vienas iš tokių didžiausius reitingus turinčių politikų ir buvo didžiausias konkurentas politinėje kovoje…
Kad vėl bus klijuojama ta etiketė – taip. Bet tai tik dėl politinės kovos.

- Viename iš interviu prasitarėte, kad norėtumėte išsaugoti mero postą ir ateinančią kadenciją. Ar tai vieno jūsų noras, ar partijos skyriaus sprendimas?

- Per vieną interviu sakiau, kad, jeigu partijos skyrius priims tokį sprendimą, aš duosiu sutikimą.
Tai nėra mano pagrindinis tikslas. Jeigu yra kitų kandidatų, kitas matymas… Aš esu einantis į kompromisą ir patikimas partijos narys. Aš niekada nemėgstu vienaip kalbėti, o kitaip daryti. Bet, jeigu bus toks pasiūlymas – kodėl ne?

- Ačiū už pokalbį.

Merą kalbino Orestas Lidžius

7 skaitytojų komentarai
Rokas 2014 rugpjūčio 18d., 13:0384.15.183.103
Laurinaitis yra zmogus be ideologiniu vertybiu ie be morales. Jam svarbu politinis postas tiktai.Tik aciu Dievui, jis neturi jokiu sansu tiesiogiai renkat mera.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 39 Thumb down 7

Atsakyti

Jonas 2014 rugpjūčio 18d., 15:0878.61.4.195

…..dar ne vakaras…..

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 5 Thumb down 19

Atsakyti

tai kad, 2014 rugpjūčio 18d., 19:3578.61.168.41
jis visiskas pliuskis, politinis lavonas

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 20 Thumb down 6

Atsakyti

Abraomas Linkolnas 2014 rugpjūčio 18d., 19:505.20.115.239
Beveik visi žmonės gali iškęsti nelaimes, bet jei norite išbandyti žmogaus charakterį, suteikite jam valdžią.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 20 Thumb down 0

Atsakyti

MARTYNAS 2014 rugpjūčio 18d., 22:1578.61.84.129
Šilutės rajonas iš lėto tampa dar viena Pagėgių raj. seniūnija…..

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 24 Thumb down 4

Atsakyti

nuomone 2014 rugpjūčio 20d., 07:0988.118.7.81
Izdavikas!!! Paliko partija sunkiausiu momentu,del posto,del garbes…neturi zmogus,moralinio veido.Apie kokia jis morale dar gali postringauti? O kur dar keliai ir klystkeliai….

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 10 Thumb down 3

Atsakyti

Aidas 2014 rugpjūčio 20d., 10:2788.119.253.65

Piktavalių riksmas, kaip aidas miške – nuošė ir nutilo.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 7

Atsakyti

Rašyti komentarą