Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Mirė „Sidabrinės nendrės“ premijos laureatas Kazys Gaigalas

Publikuota: 2014 vasario 28 Kategorija: Gyvenimas, Žmonės

Pamario krašto bendruomenę trečiadienį pasiekė liūdna žinia: po sunkios ir ilgos ligos vasario 27 dienos rytą mirė didelis krašto patriotas, Nemuno deltos bei Kuršių marių vandenų, biologinės įvairovės saugotojas ir puoselėtojas, kraštotyrininkas, biologijos mokslų daktaras Kazys Gaigalas.

Velionis gimė 1928 metų kovo 2 dieną Pakruojo rajone, Linkuvos miestelyje. 1948 baigė Linkuvos gimnaziją. Tais pačiais metais buvo paskirtas Dvariukų kaimo pradinės mokyklos vedėju. 1949 metais ištremtas į Sibirą. 1954-aisiais Irkutsko valstybiniame universitete įgijo biologo-zoologo specialybę. Studijuodamas dalyvavo Baikalo ežero tyrimo ekspedicijose ir paskelbė pirmąjį savo darbą „Baikalo ežero verpetės“. 1955–1956 m. Novosibirsko sanitarinėje epidemiologinėje stotyje dirbo skyriaus vedėju, vėliau – Vakarų Sibiro naftos geologijos tresto naftos paieškų ekspedicijos inžinieriumi-mikropaleontologu. 1954–1956 m. taip pat mokytojavo vietos vidurinėje mokykloje.

Po tremties panaikinimo grįžo į Lietuvą ir buvo priimtas dirbti į Mokslų akademijos Biologijos institutą moksliniu bendradarbiu. 1957 m. žuvų pramonės ministro buvo paskirtas Rusnės tarprajoninės žuvų apsaugos ir žvejybos reguliavimo inspekcijos viršininku. Juo išbuvo iki 1965 m. Tuo pat metu buvo Zoologijos ir parazitologijos instituto neakivaizdinio skyriaus aspirantas, parašė disertaciją apie Kuršių marių žuvininkystę, kurią 1964 metais apgynęs tuomečiame Leningrade gavo biologijos mokslų kandidato laipsnį. Nuo 1965 iki 1991 m. dirbo MA Zoologijos ir parazitologijos instituto vyresniuoju moksliniu bendradarbiu, Rusnės ichtiologijos laboratorijos vadovu.

1968 m. Lietuvos Mokslų akademijos prezidiumas K. Gaigalui suteikė ichtiologijos vyresniojo mokslinio bendradarbio vardą. 1993 m. Lietuvos mokslo Taryba jį nostrifikavo gamtos mokslų daktaru. 1991 m. išėjęs į pensiją jis ir toliau bendradarbiavo tiriant Kuršių marių baseino žuvų išteklius ir populiaciją. Jis yra daugybės knygų autorius bei bendradarbis. K. Gaigalas yra paskelbęs apie 100 mokslinių straipsnių šalyje ir per 300 mokslo populiarinimo bei kraštotyrinių darbų.

Už savo darbą K. Gaigalas yra pelnęs daugybę įvairių įvertinimų ir apdovanojimų. Paskutinis – praėjusių metų pabaigoje Aplinkos ministerijos ir Žurnalistų sąjungos organizuoto konkurso „Žmogus ir aplinka“ laimėta trečioji vieta.

Nors ir sunkiai sirgdamas bei mažai galėdamas judėti K. Gaigalas iki paskutinės gyvenimo minutės domėjosi vykstančiu gyvenimu ir buvo aktyvus pilietis, besirūpinantis pamario krašto gamta bei jos žmonėmis. Tą jis išsakydavo savo dažnais laiškais bei rašiniais.

K. Gaigalas šeštadienį Amžino poilsio atguls gimtojo Linkuvos miestelio kapinėse.

Saulius Sodonis

silute.lt inf.

1 skaitytojų komentaras
upeivis 2014 vasario 28d., 19:2978.61.5.29
Pagarba.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 5 Thumb down 1

Atsakyti

Rašyti komentarą