Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Prieš skalūnų dujas – ir Europos jaunimo organizacijos

Publikuota: 2013 vasario 26 Kategorija: Aktualijos, Lietuvoje

Skalūninių dujų verslas jaunimo akimis.Skalūninių dujų verslas jaunimo akimis.

Pranešimas spaudai
“Lietuva, rinkis tvarią energiją ir saugok švarų vandenį“

15 Europos jaunimo aplinkosaugos organizacijų vienijantis tinklas „Jaunieji Žemės Draugai” šiandien išsiųstu laišku kviečia aukščiausius Lietuvos vadovus ir pareigūnus stabdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje, ragina rinktis aplinką tausojančias alternatyvas bei remia nevyriausybinių organizacijų ir vietinių bendruomenių pasipriešinimą skalūnų dujų žvalgybai ir tolimesnei gavybai.

Jaunieji Žemės Draugai Lietuvos Prezidentei D. Grybauskaitei, ministrui pirmininkui A. Butkevičiui ir aplinkos ministrui V. Mazuroniui skirtame laiške ragina pažvelgti į problemos šaknis ir teikti prioritetus aplinką, žemės išteklius ir žmonių sveikatą tausojančiai energijai, t.y. vystyti atsinaujinančių išteklių energetiką, didinti energijos naudojimo efektyvumą, mažinti neracionalų energijos vartojimą, o Lietuvos pietvakarių regionuose plėtoti ilgalaikį gyventojų užimtumą užtikrinsiantį turizmą ir ekologinį žemės ūkį.

Laiške, remiantis moksliniais tyrimais ir Europos Parlamento atliktomis studijomis, išdėstomos pagrindinės su skalūnų dujų gavyba ir hidraulinio skaldymo technologija susijusios rizikos aplinkai ir žmonių sveikatai, iš kurių didžiausias grėsmes kelia požeminio vandens ir oro tarša, atliekų tvarkymas ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Teigiama, kad skalūnų dujų gavybos ekonominė nauda susijusių rizikų neatsveria, nes neįskaičiuojami visi aplinkos ir sveikatos apsaugos kaštai.

Jaunųjų Žemės Draugų laiške šalies vadovai taip pat raginami “suteikti išsamią informaciją visuomenei apie galimas rizikas skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos procesuose ir atstovauti vietos gyventojų interesams; laikantis įsipareigojimų Kioto protokolui ir tvaraus vystymosi tikslų, įgyvendinti ilgalaikę atsinaujinančiosios energijos išteklių politiką Lietuvoje; ženkliai pagerinti energijos vartojimo efektyvumą namų ūkyje, viešajame ir pramonės sektoriuose; sukurti ekonomines paskatas mažinti energijos švaistymą, taip pat įteisinti energijos naudojimo apskaitą pagal individualų suvartojimą; nustatyti gaires visos energijos gamybos ir vartojimo sistemos perėjimui prie mažiau žalos turinčios aplinkai ir klimato kaitai; galiausiai, atidėti skalūnų dujų gavybos planus, kol moksliniai tyrimai sukaups išsamią informaciją apie visas rizikas vandens ir oro kokybei, ilgalaikes galimos taršos pasekmes bei bus sukurta įstatyminė bazė”.

Ekologinis klubas “Žvejonė”
Jaunieji Žemės Draugai Lietuva
www.zvejone.lt

Rašyti komentarą