Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Skalūninių dujų baubas vis labiau užvaldo Vakarų Lietuvą

Publikuota: 2013 vasario 04 Kategorija: Aktualijos, Rajone

ve.lt nuotr.ve.lt nuotr.

Prieštaraujantiems skalūninių dujų gavybai Lietuvoje siūloma pasirašyti specialią peticiją internete.

Artinantis dienai, kai su „Chevron“ įmone Lietuvoje „Chevron Exploration & Production Lietuva“ gali būti pasirašyta sutartis dėl skalūninių dujų paieškos 1,8 tūkst. kvadratinių kilometrų Šilutės – Tauragės plote vakarų Lietuvoje, pamaryje vis garsiau kalbama apie galimą šios veiklos žalą aplinkai ir gyventojų sveikatai.

Kintų bendruomenė sunerimo, kad sutartis dėl žvalgybos Šilutės – Tauragės licenciniame plote su „Minijos nafta“ siejamai energetikos milžinei gali atverti kintiškių tiek metų saugotus vartus į pamarį siurbti naftą.

Šilutės rajono savivaldybėje sudaryta komisija (pirm. administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas) gyventojų skundams dėl galimų pažeidimų sudarant skalūninių dujų žvalgybos darbų privačiose valdose, patenkančiose į kitą – Rietavo licencinį plotą, sutartis.

Baimę pasėjo Tauragės rajono gyventojai

Pirmi prieš skalūninių dujų paieškos darbus praeitų metų gale sukilo Tauragės rajono Žygaičių, Aukštupių ir Sartininkų kaimų gyventojai. Žmonės bijo, kad dėl giluminių sprogdinimų kas 50 metrų gali būti pažeistos melioracijos sistemos, užterštas požeminis vanduo ir kita, jų netenkina ir siūlomos pasirašyti sutartys, kuriose parašyta, kad dėl nuostolių atlyginimo reikia kreiptis per 10 dienų.

Sausio pabaigoje Tauragės rajono gyventojai savo nuogąstavimus išdėstė LR Seimo Aplinkos apsaugos komitetui.

Seimo komitetas nusprendė kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu išsiaiškinti, ar UAB „LL investicijos“ sutartys su Tauragės rajono žemės savininkais dėl seisminių tyrimų sudaromos (buvo sudarytos) teisėtai. Mat Tauragės rajono bendruomenių atstovai teigė, kad sudarant minėtas sutartis prieš juos buvo naudojama apgaulė. Be to, Seimo komitetas atkreipė dėmesį į tai, kad kai kurios sutarčių sąlygos neatitinka žemės savininkų interesų, pažeidžia sutarties šalių lygybės ir pusiausvyros principus.

Seimo komitetas taip pat atkreipia prokurorų dėmesį į tai, kad šiuo metu nėra tiksliai žinomas skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos poveikis aplinkai, todėl nėra aišku, kokia žala gali atsirasti ne tik žemės ūkio pasėliams, bet ir melioracijos įrenginiams, geriamojo vandens kokybei ir kita.

Seimo komitetas prašo prokurorų apginti viešąjį interesą.

Skundus tirs komisija

Skundų dėl galimai neteisėtai sudarytų skalūninių dujų žvalgybos privačiose valdose sutarčių sulaukė ir Šilutės r. savivaldybė. Esą kai kurių seniūnijų žemės ūkio specialistai gyventojų parašus ant sutarčių išviliojo apgaule, pakišdami jas pasirašyti kartu su kitais su žemės reikalais susijusiais dokumentais.

Skundų sulaukta iš seniūnijų, kurios kartu su jau minėtais Tauragės rajono Žygaičių, Aukštupių ir Sartininkų kaimais patenka į Rietavo licencinį plotą.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Kamarauskas, merės Daivos Žebelinės paskirtas vadovauti komisijai tokiems gyventojų skundams tirti, pirmadienį sakė telefonu, kad komisija tik dabar pradeda dirbti, todėl kol kas jis negalintis pasakyti, ar žmonių skundai pagrįsti.

Kintiškiai bijo „Minijos naftos“

Kintų bendruomenė skalūninių dujų paieškos Vakarų Lietuvoje plėtroje įžvelgia grėsmę, kad sutartis dėl žvalgybos Šilutės – Tauragės licenciniame plote su „Minijos nafta“ siejamai energetikos milžinei gali atverti kintiškių tiek metų saugotus vartus į pamarį siurbti naftą.

Mat į Šilutės – Tauragės licencinį plotą patenka Lietuvos ir Danijos UAB „Minijos nafta“ seniai jau nusižiūrėta teritorija Kuršių marių pakrantėje, šalia šios bendrovės naudojamo Gargždų licencinio ploto.

Dalį „Minijos naftos“ akcijų valdo UAB „LL investicijos“, o 50 proc. šios įmonės akcijų pernai rudenį įsigijo ta pati „Chevron Global Energy“, su kurios įmone Lietuvoje „Chevron Exploration & Production Lietuva“ gali būti pasirašyta sutartis dėl skalūninių dujų paieškos Šilutės – Tauragės plote.

Anot spaudos pranešimų, bendrovės „Chevron“ atstovai šiandien lankosi Lietuvoje, čia jie susitinka su Prezidente Dalia Grybauskaite ir Vyriausybės vadovu Algirdu Butkevičiumi.

Susiję str.: ve.lt: Premjeras apie skalūninių dujų žvalgybą: visuomenė tikrai bus įtikinta,
lrytas.lt: Prezidentė nori žinoti, kas slypi Lietuvos gelmėse,
lrytas.lt: „Chevron“ ieškos ryšio su vietos gyventojais

Kam įdomu: peticiją dėl skalūninių dujų išgavimo Lietuvoje rasite čia.

3 skaitytojų komentarai
edward's 2013 vasario 4d., 17:4981.7.78.91
Viso pasaulio skalūninės dujos nėra vertingesnės už vandenį.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 17 Thumb down 3

Atsakyti

stebetoja 2013 vasario 5d., 16:2078.61.235.47

Paskaitykite Balsio straipsnį www. ekspertai.lt

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 1

Atsakyti

ziureti visiems 2013 vasario 6d., 12:47212.52.41.28

dokumentinis filmas apie skalunines dujas

http://www.youtube.com/watch?v=9eoS0wWGOHk&noredirect=1

grybashenka su butkeviciumi sake “privers zmones patiketi”, kad nuodai yra gerai

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą