Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Vanduo ir ledas niokoja saugomas teritorijas

Publikuota: 2010 kovo 24 Kategorija: Aktualijos, Lietuvoje

LSTT nuotr.LSTT nuotr.

Ledų sangrūdos ir išsiliejusios upės šį pavasarį padarė daug žalos saugomų teritorijų įrangai, skirtai lankytojams. Šalia upių esantys pažintiniai takai, informaciniai stendai, tilteliai potvynio metu atsidūrė po vandeniu arba tarp ledo lyčių, pranešė Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Dėl tirpstančio sniego smarkiai pakilo Gaujos upės vandens lygis Dieveniškių istoriniame regioniniame parke. Vanduo užliejo Gaujos mokomąjį taką ir jame esančius statinius, lieptus, pavėsines, stendus ir kitą įrangą.

Čia gyvenantys žmonės sako, kad tokio potvynio jie dar nėra matę. „Pavasariškas oras džiugina, bet neramu, ar takas nebus sugadintas“, – nerimauja Dieveniškių istorinio regioninio parko specialistė Irena Eidukonienė.

Tauragės rajone esančiame Pagramančio regioniniame parke, Akmenos upėje susidarius ledų sangrūdai, apsemtos sodybos, tilteliai per upę, informacinės sistemos. Vanduo telkšo ir Pagramančio pagrindinėje gatvėje. Vietiniai gyventojai prisimena panašų potvynį, buvusį maždaug prieš keturiasdešimt metų. Pagramančio regioninio parko direktorius Vaidotas Šliogeris pasakojo, kad apsemtoje malkinėje vietinis gyventojas rado vandens stichijos išsigandusį bebrą, kuris nereagavo ir niekur nesiruošė bėgti, net pamatęs žmogų.

Neries regioniame parke irgi grėsmę kelia kylantis vanduo. Kaip pranešė Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė, šiais metais Neries upė, kaip niekad, pakilusi ties Pugainių ir Šiurmonių kaimais. Upės gniaužtuose jau atsidūrė keletas turistinės infrastruktūros objektų – stendų, pavėsinių, suolelių. Netoli Vilniaus esančio Neries regioninio parko pažintinius takus itin pamėgę sostinės gyventojai.

Kaip pranešė Rambyno regioninio parko vyr. kraštotvarkininkas Drąsutis Brazauskas, Nemuno potvynis tik įsibėgėja. Vanduo per naktį pakilo apie metrą ir plečiasi į šalis, apsemdamas jau ir parko riboženklius. Nerimaudami visi laukia dar didesnio potvynio per artimiausias dienas.

Dubysos regioninio parko vyr. ekologas Vaidas Greičius informavo, kad viena gražiausių Žemaitijos upių Dubysa irgi išėjo iš įprastinių krantų. Žmonės, gyvenantys palei ją nuo seno, atsimena pavasarinius potvynius, kuomet ledo lytys laužydavo pakrantėje augusius medžius, išnešdavo malūnų užtvankas, apsemdavo tiltus. Dubysa teka giliu, apie 500 metrų platumo slėniu.

Apie pavasarinės vandens stichijos pridarytas bėdas praneša ir kitų nacionalinių bei regioninių parkų direkcijos. Kur įmanoma prieiti, VSTT ir saugomų teritorijų darbuotojai stengiasi gelbėti inventorių, kad nenuneštų upių vanduo.

Kaip pažymėjo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktorės pavaduotoja Rūta Gruzdytė, šiemet ir Lietuvoje akivaizdžiai susiduriame su gamtos išdaigomis, kas liudija, kad ne tik žmogus veikia aplinką, bet ir pats yra jos veikiamas. Sutelkę jėgas kartu su valstybinių parkų direkcijomis bandysime ieškoti galimybių, kaip atnaujinti sugadintus informacinius stendus, poilsio vietas, kurias jau yra pamėgę saugomų teritorijų lankytojai, įvertinsime ar nereikėtų tokius įrenginius statyti toliau nuo vandens telkinio kranto.

Rašyti komentarą