Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Šilutėje kuriasi krašto ateičiai neabejingų piliečių forumas (nuotr.)

Publikuota: 2012 gegužės 18 Kategorija: Aktualijos, Šilutėje

Oresto Lidžiaus nuotr.Oresto Lidžiaus nuotr.

Pernykščiam Šilutės ištakų – Šilokarčemos vietovės paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 500 metų jubiliejaus ir Lietuvos kultūros sostinės renginių šurmuliui vis labiau grimztant į užmarštį savo miesto (iš viso krašto) ateičiai neabejingi žmonės imasi iniciatyvos formuoti tolesnę pamario krašto kultūros politiką plačiąja prasme.

Penktadienį Šilutės Vydūno gimnazijoje įvyko pirmoji apvaliojo stalo diskusija, kurios metu pamėginta identifikuoti krašto kultūrinės (ir ne tik) raidos trūkumus, pradėtos plėtoti mintys, kaip suteikti naują impulsą Šilutės gyvenimui.

Šio susitikimo iniciatorius buvęs Šilutės Vydūno gimnazijos, vėliau Europos mokyklos Olandijoje direktorius Jonas Jatautas, pristatydamas pokalbio temą, sakė, kad jam kaip piliečiui ir kultūros žmogui rūpi žinoti, kokiu keliu toliau pasuks Šilutė.

- Reikalinga erdvė, kurioje piliečiai galėtų keistis mintimis, kur Šilutei toliau eiti, – teigė J. Jatautas, – nes iš vietinės valdžios tokios iniciatyvos vargu ar kada nors sulauksime.

Pedagogo ir aktyvaus visuomenės veikėjo Anatolijaus Žibaičio nuomone, stipriausia Šilutės miesto kultūros įstaiga yra viešoji F. Bajoraičio biblioteka, mat čia, kaip niekur kitur, gausu visokių renginių, o muziejus jam atrodo kiek per uždaras visuomenei. Pašnekovas gerai įvertino kaimiškose seniūnijose veikiančių keturių etnokultūros centrų veiklą. Tačiau A. Žibaičiui skaudu matyti, kaip rajono kaimuose viena po kitos uždaromos mokyklos, kurioms, jo giliu įsitikinimu, ne tik turėtų būti išsaugotos jų pagrindinės funkcijos, bet jos turėtų tapti dar ir kaimo žmonėms taip reikalingais kultūros židiniais. „Deja, paprasto žmogaus nuomonės niekam nebereikia, – apgailestavo A. Žibaitis, – todėl Lietuvoje vis labiau ir įsivyrauja žmonių nusivylimas…“

Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininkas Raimondas Plikšnys, šiek tiek oponuodamas prieš tai kalbėjusiajam, atkreipė dėmesį į tai, kad rajone, ypač kaimiškose vietovėse, pastaraisiais metais pastebimai mažėja ne tik vaikų, bet ir apskritai gyventojų, o tuo pačiu mažėja ir kultūros vartotojų. Tačiau, anot jo, tai visai nereiškia, kad nereikia nieko daryti. Anaiptol, juolab kad Šilutės kraštas turtingas ne tik vandens ir gamtos, bet ir kultūros paveldu.

Pratęsdamas mintį, J. Jatautas sakė esąs įsitikinęs, kad kultūros paveldą negana vien tik turėti, jį reikia daugiau išnaudoti.

Taip bediskutuojant visų žvilgsniai nukrypo į kaip tik pradedamą tvarkyti Šilutės miesto puošmeną H. Šojaus dvaro pastatų kompleksą.

Šilutės r. savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė trumpai pristatė savivaldybės viziją – įkurti H. Šojaus dvare Mažosios Lietuvos kultūros centrą su ekspozicijų ir konferencijų salėmis, amatų centru ir kita.

Tačiau iškilo klausimas, ar to bus gana, kad dvaras taptų labiau gyvybingu kultūros centru?

Todėl čia pat buvo pradėta generuoti idėjas, kaip suteikti dvarui daugiau gyvybės, kad jis vėl taptų, jeigu ir ne centrine, tai bent viena iš pagrindinių ašių, aplink kurią suktųsi miesto gyvenimas, pasidalyta mintimis apie kitų miesto objektų ir erdvių sutvarkymą bei panaudojimą kuriant kultūrinę ir estetinę aplinką.

Apskritojo stalo dalyviai sutarė, kad į kitą diskusiją jie ateis jau su konkretesniais pasiūlymais.

Tikimasi, kad prie pirmąjį žingsnį šį penktadienį žengusio Šilutės piliečių fodumo prisijungs daugiau miesto ir viso krašto gyventojų.

Oresto Lidžiaus nuotr.

6 skaitytojų komentarai
Paksinis 2012 gegužės 18d., 20:3685.206.87.61
Būdami vietinėje valdžioje liberalsąjūdiečiai susirinko aptarti vietinės valdžios beviltiškumą. Nejuokinkit žmonių, bet pasikvieskit Jaką ir jis išspręs tas jūsų problemas .

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 42 Thumb down 7

Atsakyti

Andrius (kitas) 2012 gegužės 19d., 09:5481.7.87.57
Vaikų Šilutėje dar ilgai nebus, o Rusnė pasmerkta dėl elementarios priežasties- turto kainos. Kai Rusnėje trobikė kainuoja pusę milijono, o už hehtarą žemės prašo arto 200 000 Lt. Tas pats Šilutėje, jaunos šeimos neįpirka ir nesikuria, jei rizikuoja, tai nebelieka lėšu vaikams išlaikyti, arba važiuoja į užsienį užsidirbti būstui, kol galiausiai ten socializuojasi ir nebėra noro grįžti. Išeitys: LIBERALIZUOTI STATYBAS, šiuo metu žmogus turi žemės bet negali statytis, turi 5 metus minti kontoras ir keisti kažkokias paskirtis. Protingas TURTO MOKESTIS, šiuo metu Šilutėje kelios kontoros valdo visą rinką, o turtingieji susipirkę žemes taip pat laiko kainas. Jei atsigręžti į istoriją, priškariu Šilutės krašte buvo priešinga politika, Vokietija dalindavo žemes naujakuriams, kūrėsi, statė, vystėsi ekonomika. Taigi, vaikų mažėja dėl buitinių priežasčių.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 26 Thumb down 5

Atsakyti

raimis 2012 gegužės 20d., 07:1984.15.178.175

Andriau, kaina yra sutartinis dalykas, jei neatsiras kas moka, gali prašyti kiek nori, nieks neduos tų 2000,ooo. Aš nusipirkau Rusnėj žemės už 5ooo už ha. Bet negaliu statyti…čia tu teisus, Reikia liberalizuoti statybų įstatymą saugomose teritorijose. Bet ką daryt, kad pasistačius namą būtų iš ko gyvent?, turėtum uždarbį ir ateitį?

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 7 Thumb down 12

Atsakyti

To Raimis 2012 gegužės 20d., 16:2288.118.204.101
Manau, kad statybom įstatytmai jau yra pakankamai liberalūs, o kad turi atitikti statiniai tradicinės architkektūros tai yra pagirtina.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 7 Thumb down 8

Kinziulis 2012 gegužės 21d., 20:2678.61.229.44
Visų pirma džiugu, kad toks forumas susibūrė. Tikėkimės, kad neužges… Jau seniai rajono valdžia su kultūra neturi nieko bendro. Jau laikas tą vandenį padrumsti. ;)

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 2

Atsakyti

Kastytis 2012 gegužės 23d., 06:1785.206.87.61

Kaip tik Liberalu sajudis su Pozingiu priesaky atejo i valdzia tai ir baiges draugavimas su kultura.Teisingai, Kinziuli :)

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 1

Atsakyti

Rašyti komentarą