Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Atliekų tvarkymas Šilutėje: geriems norams – kaput?

Publikuota: 2012 sausio 10 Kategorija: Aktualijos, Rajone

silutesetazinios.lt archyvo nuotr.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Šilutės r. savivaldybės tarybos narių pastangos paskatinti rajono gyventojus daugiau rūšiuoti antrines žaliavas, deklaruojant faktinį sukauptų komunalinių atliekų kiekį, patyrė visišką fiasko: dalyvauti šiame ekologiniame žaidime pagal naujas taisykles ryžosi viso labo 35 rajono individualių namų savininkai.

Galimybę mokėti už faktiškai sukauptų komunalinių atliekų kiekį Šilutės rajone lig šiol turėjo tik juridiniai asmenys. Tuo tarpu visiems gyventojams vietinė rinkliava buvo skaičiuojama pagal jų turimo būsto plotą – po 16 ct už kvadratinį metrą. Didžiausias apmokestinamas plotas – 100 kv. m.

Tokia tvarka neskatina gyventojų rūšiuoti antrines žaliavas. Todėl daug kas stiklą, popierių, plastmasę ir net biodegraduojančias atliekas lig šiol meta į bendrus konteinerius, taip didindami ne tik į regioninį sąvartyną išvežamų komunalinių atliekų kiekį, bet ir vietinę rinkliavą administruojančios rajono savivaldybės nuostolius. Mat į rajono biudžetą surenkamų rinkliavos mokesčių neužtenka atsiskaityti su įmonėmis už atliekų surinkimą ir tvarkymą.

Savo žodį tarė ir praeitą vasarą kadenciją baigusi LR Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė, nustačiusi, kad tokia tvarka prieštarauja LR viešojo administravimo įstatyme įtvirtintam proporcingumo principui. Todėl dar praeitų metų pradžioje ji pasiūlė Šilutės r. savivaldybės tarybai vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatus pakeisti taip, kad deklaruoti faktinį sukauptų atliekų kiekį galėtų ir fiziniai asmenys, kurie turi galimybę jas kaupti uždaruose kiemuose pastatytuose konteineriuose.

Šilutės r. savivaldybės taryba sprendimą, suteikiantį individualių namų gyventojams galimybę mokėti už deklaruotų atliekų kiekį priėmė tik 2011 – ųjų gruodžio 15 d. Jis įsigaliojo nuo šių metų pradžios.

Gyventojų nesudomino

Pageidaujantieji mokėti vietinę rinkliavą pagal naująją tvarką turėjo savo seniūnijose iki praeitų metų galo parašyti prašymą ir užpildyti komunalinių atliekų deklaraciją. Tačiau tokių atsirado tik dviejose seniūnijose iš vienuolikos – Šilutėje sulaukta 23 deklaracijų, Žemaičių Naumiestyje – 12. Kitose vietovėse, anot seniūnų, galimybe deklaruoti savo atliekų kiekį niekas nesusigundė. Esą jiems tai neapsimoka finansiškai.

Mat Taryba gyventojams, be kita ko, nustatė ir minimalų deklaruojamą atliekų kiekį – du 0,24 kub. m talpos konteineriai per mėnesį. Todėl deklaruojantiems atliekas metinė vietinė rinkliava, lyginant su dabar mokama už 100 kv. metrų būsto plotą, ne tik sumažėtų, bet dar ir padidėtų 5 litais – iki 197 Lt.

Tiesa, sąžiningai rūšiuojantiems antrines žaliavas gyventojams numatyta 15 proc. (29,55 Lt) nuolaida. Tačiau, anot seniūnu, ji per menka, kad paskatintų žmones keisti įpročius, – jiems geriau mokėti kaip lig šiol ir nesukti galvos dėl atliekų rūšiavimo.

Tvarką reikės tobulinti

Šilutės r. savivaldybės tarybos narys Edvardas Vitkauskas, kuris kartu su mero pavaduotoju Vaidu Paviloniu įdėjo bene daugiausia pastangų, kad individualių namų savininkams būtų suteikta galimybė deklaruoti faktinį sukauptų atliekų kiekį, tvirtina, jog atsakomybę dėl sužlugusios iniciatyvos turėtų prisiimti pati Savivaldybė. Esą rengiant naujos redakcijos komunalinių atliekų deklaravimo tvarkos aprašą buvo kalbama apie tai, kad deklaruoti atliekų kiekius turėtų visi individualių namų savininkai. Deja, Savivaldybė pasukusi kitu keliu – paskelbė apie savanorišką atliekų kiekio deklaravimą.

„Išėjo taip, kad mes tik formaliai įvykdėme Vyriausybės atstovės apskrityje reikalavimą, bet nepadarėme nieko, kad gyventojai daugiau ir rūpestingiau rūšiuotų atliekas, – apgailestauja tarybos narys. – Todėl, mano manymu, atliekų deklaravimo tvarką mums dar teks tobulinti.“

Priešingu atveju gali tekti visiems didinti vietinę rinkliavą ir mažinti lengvatų.

3 skaitytojų komentarai
Nepartinis 2012 sausio 10d., 14:5078.59.63.123
Lengavatas tai tikrai reikia naikinti,o fiasko patirta todėl kad gamtosaugininkas “gerai dirba”, tiksliau jis norėjo kad tiems norams būtų kaput.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 13 Thumb down 2

Atsakyti

vabalas 2012 sausio 12d., 12:3178.61.98.30

Fiziniai asmenys individalių namų reikia pradėti rušiuoti atlikas suteikite galimybę su paskatinimu nuolaidais per mokesčius atsiras ir daugiau kitaip nebus žingsnio į priekį.
Aš kompustuoju atlikas su medžių pelenais ir paverčiu traša,poperių sukurenu belika išvežti tik nenaudojamas atlikas kurių yra visai mažai man tereikėtų 1kartą į mėnesį išvežti .

Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 2

Atsakyti

Nepartinis II 2012 sausio 31d., 16:5588.119.138.11

Turi atsirasti antriniu žaliavu supirktuves, kitaip nieko nebus. Švedijoje visi benamiai ar bedarbiai labai puikiai is tokiu antriniu zaliavų prasimaitina.

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą