Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Šilutė ruošiasi naujam išpuoliui prieš Šyšos upės pakrantės medžius

Publikuota: 2011 lapkričio 08 Kategorija: Aktualijos, Šilutėje

Šilutės visuomenininkams (kairėje) neramu, kad medkirčiai gali vėl per plačiai užsimoti. (Edvardo Lukošiaus nuotr.)Šilutės visuomenininkams (kairėje) neramu, kad medkirčiai gali vėl per plačiai užsimoti. (Edvardo Lukošiaus nuotr.)

Pamario krašto sostinės titulu besipuikuojanti Šilutė, už ES milijonus pernai vasarą valytos Šyšos upės senvagės pakrantėse iškirtusi kelias dešimtis niekuo dėtų medžių ir už tai gavusi „Europos burių“ prizą už… aplinkos tausojimą, šiemet dar plačiau užsimojo: ruošdamasi įgyvendinti naują iš ES fondų finansuojamą per miestą vingiuojančios upės vagos ir senvagės valymo darbų projektą, ji pasmerkė nukirsti dar 500 paupio medžių.

Tačiau, priešingai nei pernai, kai dėl informacijos apie pirmąjį Šyšos upės vagos ir senvagės valymo darbų etapą stokos miesto visuomenininkai sukruto tik pradėjus virsti medžiams upės senvagės juosiamoje saloje, dabar Šilutės gražinimu, ekologija ir kraštovaizdžiu besirūpinantys miestelėnai, vos tik sužinoję apie naujus vietos valdžios užmojus pašyšyje, iš karto raštu kreipėsi į rajono savivaldybės merą Virgilijų Pozingį su prašymu pristatyti jiems rengiamą naują projektą dar prieš tai, kai bus per vėlu jame ką nors keisti.

Pernai vasarą prie Šyšos upės senvagės buvo iškirsta daug medžių tik todėl, kad trukdė ekskavatoriams dirbti. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)

Pernai vasarą prie Šyšos upės senvagės buvo iškirsta daug medžių tik todėl, kad trukdė ekskavatoriams dirbti. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)

Susitikimas įvyko šį pirmadienį savivaldybėje. Jame dalyvavo komisijos, leidusios Šyšos upės pakrantėse, atkarpoje nuo geležinkelio tilto per upę iki miesto pakraščio ties sodų bendrija „Dobilas“, nupjauti 500 medžių, pirmininkas, Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus, šios komisijos nariai savivaldybės gamtosaugininkas Remigijus Rimkus bei Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Viktoras Bičkauskas, taip pat meras V. Pozingis su savo pavaduotoju Vaidu Paviloniu, rajono tarybos narys Edvardas Vitkauskas, administracijos direktorė Ida Vasiljevienė, jos pavaduotojas Raimundas Ambrozaitis, Planavimo ir plėtros skyriaus vedėjas Remigijus Budrikas bei šio skyriaus vyriausiasis specialistas Rimualdas Ambrulaitis. Miesto bendruomenei atstovavo asociacijos „Šilutės gražinimo draugija“ vyrų penketas – draugijos pirmininkas, žurnalistas Orestas Lidžius, kraštovaizdžio architektas Egidijus Vidrinskas, Šilutės muziejaus istorikas Darius Barasa, verslininkai Edvardas Jurjonas ir Rimantas Jaruškevičius – bei architektas Algimantas Petravičius. Deja, naująjį Šyšos upės vagos ir senvagės valymo darbų techninį projektą rengiančios UAB „Nemuno deltos projektai“ atstovai ir savivaldybės vyriausiasis architektas šiam susitikimui nerado laiko.

Per daugiau kaip valandą trukusį pokalbį paaiškėjo, kad Šyšos upės pakrantėse užsimota iškirsti ne tik menkaverčius ir į upę pavojingai pasvirusius medžius, bet ir tuos, kurie, projektuotojų manymu, gali trukdyti rangovų technikai privažiuoti prie upės. Būtent dėl pastarosios priežasties Šyšos upės senvagės pakrantėje pernai vasarą buvo nukirstą kelios dešimtys medžių.

Visi pasmerkti Šyšos paupio medžiai jau paženklinti radonos spalvos dažais. Tie ženklai rodo, kad upės pakrantėse, atkarpoje nuo geležinkelio tilto iki Verdainės užtvankos, planuojamas kone plynas kirtimas.

Paaiškinimų, kodėl tai ketinama daryti, – nors vežimu vežk: be jau minėtų tariamai menkaverčių pavojingai pasvirusių ir projektui įgyvendinti trukdančių medžių, užsimota iškirsti ir tuos, kurie per ilgus metus giliai suleido šaknis į betonu sutvirtintą upės krantą pramoninėje Verdainės dalyje.

Šilutės visuomenininkai įsitikinę, kad nors dalį pasmerktų medžių tikrai būtų galima (reikėtų) išsaugoti, kad nebūtų pažeista ekosistema ir nenukentėtų kraštovaizdis. Tam, regis, jau būtų linkęs pritarti ir savivaldybės gamtosaugininkas R. Rimkus. Tačiau rajono meras V. Pozingis vis tiek toliau sau mano, kad reikia plynai iškirsti visas upės pakrantes…

Susitikime išaiškėjo ir dar viena palyginti svarbi detalė, – kad pirma vis dar rengiamame techniniame projekte buvo raudonai apvestos Šyšos upės pakrančių vietos, kur reikėtų iškirsti medžius su krūmais, o tik po to miesto seniūno R. Steponkaus vadovaujama taip vadinama saugotinų želdinių priežiūros komisija išsiruošė į pašyšį skaičiuoti ir ženklinti medžių.

Galiausiai buvo prieita prie sutarimo, kad prieš imantis įgyvendinti naująjį Šyšos upės vagos ir senvagės valymo darbų projektą želdinių priežiūros komisija dar kartą apžiūrės kiekvieną pakrantės medį, – galbūt pavyks kai kuriuos išsaugoti.

Tačiau miesto visuomenininkai į tokį valdininkų pažadą nededa daug vilčių. Juolab kad savivaldybės vadovai turi vienintelį tikslą – kaip galima greičiau įgyvendinti iš ES fondų finansuojamą projektą, kuriame, nors jis ir priskiriamas gamtosauginiams, kalbama vien tik apie upės dungo valymą ir pakrančių medžių bei krūmų kirtimą.

Pagal šį projektą taip pat numatyta išvalyti pasagos formos Šyšos upės senvagę ties Darbininkų mikrorajono Senvagės gatve ir iškirsti 258 medžius jos išorinėje pakrantėje.

Pernai metais Šilutė išgarsėjo ne tik dėl Šyšos upės senvagės pakrantėje barbariškai iškirstų medžių, bet ir dėl plyno kirtimo prie Minijos upės to paties pavadinimo kaime Kintų seniūnijoje.

Po tuomet kilusio skandalo dėl Minijos kaimo pakrantėse iškirstų medžių darbo neteko tuometinis UAB „Šilutės polderiai“ direktorius Rimantas Liatukas ir Nemuno deltos regionio parko, į kurio teritoriją patenka Minijos kaimas, direkcijos vadovas Nerijus Gricevičius.

Nuošalyje neliko ir teisėsaugos institucijos: Šilutės r. apylinkės prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, o Klaipėdos apygardos prokuratūra kreipėsi į apygardos teismą su civiliniu ieškiniu dėl žalos atlyginimo gamtai – prokurorai prašė priteisti valstybei iš Šilutės r. savivaldybės ir UAB “Šilutės polderiai“ 561 468 litų.

Ikiteisminį tyrimą Šilutės r. apylinkės prokuratūra jau nutraukė, Minijos medkirčių veikloje neįžvelgusi nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Tuo tarpu civilinė byla dėl žalos gamtai vis dar nagrinėjama Klaipėdos apygardos teisme.

15 skaitytojų komentarų
egidijus 2011 lapkričio 8d., 13:0885.206.87.248
Skaudu, kai natūrali gamta tvarkoma buldozerinais, eskavatoriniais metodais ir …retorika.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 15 Thumb down 10

Atsakyti

Munrekins 2011 lapkričio 8d., 13:10193.219.60.1
Ale kur tie nupjauti medžiai pradingo. Atruoda mediena nėra pigi – jei pateko į miesto katilinę, o po to už juos buva sumuokėta kuro tiekėjui – tai čia da veins abuonentinis biznis. Ale, kad būtų kitaip neteko girdėti.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 10 Thumb down 5

Atsakyti

Vietinis 2011 lapkričio 8d., 16:5482.135.210.42
Medžių gelbėjimo akcija vos prieš porą metų vyko ir palei Šyšą. Čia aktyvūs piliečiai juostomis irgi apraišiojo dešimtis medžių, augančių upę gožiančiuose sąžalynuose.

Europinius milijonus gavę Šyšos vagos ir senvagės tvarkymo projekto vykdytojai pasipriešinti medžių gelbėtojams neišdrįso.

Ką šiandien turime? Matome visi: tose vietose, kur „medžių išgelbėti“ nespėta (palei senvagę), gėrimės erdve, tam tikrose vietose paliktais tvarkingai augančiais medžiais, šviežiais žolynais, sutvarkytomis upės pakrantėmis. Mielai tose vietose vaikštinėja dešimtys šeimų.

Palei Šyšą, kur tebestovi „išgelbėtieji“ medžiai, liko… šabakštynas.

Savivaldybė dabar planuoja antrąjį projekto „Šyšos upės vagos ir senvagės valymo darbai“ etapą. Ar jį įgyvendinant irgi bus šalinami upės pakrantėse vešintys krūmai ir seni medžiai, Plėtros ir planavimo skyrius pasakyti dar negali: kol kas tik rengiamas techninis projektas.

Tikėkimės, kad jį įgyvendinus, šilutiškiams ir miesto svečiams atsivers galimybė vaikščiojant paupiu „grožėtis“ ne neįžengiamais sąžalynais, o bent kai kur tarp medžių pamatyti atsiveriančią Šyšos tėkmę.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 19 Thumb down 13

Atsakyti

stebėtojas 2011 lapkričio 8d., 17:4078.61.235.47
Įdomus pastebėjimas. Kur tyrūs laukai, ten švara ir tvarka, o kur medžiai – šabakštynai. Pasirodo, kad dėl betvarkės jau dabar medžiai kalti. Šiukšlintojai, aplinkos nepriežiūra kalti – nė prie ko.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 8 Thumb down 7

Atsakyti

2011 lapkričio 8d., 17:4278.61.235.47
Pasirodo, kad gražiausia gamta yra be medžių.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 6

Atsakyti

japis 2011 lapkričio 8d., 18:4388.216.83.64
tegu juos kerta jei trukdo dirbti tik paskui tegu atsodina naujais. ar geriau palikt medzius ir turet sabakstyna?o gal medziu sergetojai dumbla su kastuvais isvesit?

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 15 Thumb down 6

Atsakyti

Joo 2011 lapkričio 8d., 21:0378.59.63.123
Juokingas cirkininkas tas gamtosaugininkas Remigijus Rimkus, pats komisijoje pasirašė kad reikia kirsti medžius, o dabar savo parašu abejoja. Iš to išeina kad tai apsišaukęs specialistas, nieko neišmanantis apie gamtosaugą. Visur medžiai jau iškirsti o jis neva nieko dėts.Vyt lauk iš savivaldybės tą cirkininką.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 9 Thumb down 4

Atsakyti

to Joo 2011 lapkričio 8d., 21:1078.61.116.40
pritariu 100 procentu, slidus tas gamtosaugininkas kaip ungurys, prisitaiko prie visu valdziu kurios buvo ir prie esamos savivaldybeje

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 2

Atsakyti

Šyša 2011 lapkričio 8d., 21:3384.15.183.246
Man niekuomet tie medžiai netrukdė, aš tekėjau tarp jų per amžius, rinkausi įvairiausius takus, kuriuos dabar senvage vadinat. Pačioje pradžioje kol jūsų -žmonių nebuvo, niekas medžių nekirsdavo ir aš atrodžiau truputi “laukinė’ arba apšiapusi kaip jus dabar mane norit pavadinti, bet man regis buvau savotiškai graži. Tačiau buvo metas kuomet aš atrodžiau ypatingai graži gal gražiausia- tuo metu žmonės pasistatė dvarą su kluonais,kiek toliau bažnyčią; mane apsodino medžiais ir teritoriją Parku pavadino. Kaip norėčiau kad daugiau tokių ponų būtų, kurie taip manim rūpintusi kaip tas ponas berods Šojum vadintas..

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 13 Thumb down 5

Atsakyti

Aurelija 2011 lapkričio 9d., 10:0088.118.204.58
Šojus rūpinosi, o nepaliko šabakštynus, kas nereikalinga buvo pašalinama. O kaip atrodo parkas šiandieną (vieni šabakštynai ir šiukšlynas) iki stadiono jaunimui nueiti yra nesaugu, nes parke (šabakštynuose) renkasi keista publika, tad išleidusi savo vaiką sportuoti niekada nesu tikra, kad jo kas nenuskriaus. Pašalinus keletą krūmokšnių ar medžių (gal jų būklė jau bloga, po keleto metų nugrius), galbūt atsivers kiti vaizdai, kurių mes dabar nematome.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 9 Thumb down 2

Atsakyti

silutiskis 2011 lapkričio 9d., 10:1384.15.182.212
Tarp vieno kito krūmo ar medžio pašalinimo ir plyno pakrančių iškirtimo (būtent to siekia savivaldybė), manau, yra labai didelis skirtumas.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 5 Thumb down 6

projektas 2011 lapkričio 8d., 21:3878.61.116.40
Įgyvendinant minėto projekto II- ąjį etapą, bus valoma Šyšos upė nuo geleţinkelio tilto iki Šilutės miesto teritorijos riboţenklio ir Šyšos senvagė. Pradedant valymo darbus, pirmiausia atliekami paruošiamieji darbai: ištraukiami išvirtę medţiai, nuo Šyšos upės vagos ir senvagės šlaitų pašalinami medţių sausuoliai bei menkaverčiai krūmai, medţiai, kurie ardo šlaitus, kelia pavojų vagos krantų stabilumui, kliudo valymo darbams. Medţiai bei krūmai bus šalinami pagal Ţeldinių komisijos apţiūros aktą ir išduotą leidimą kirsti. Minėtą medţių ir krūmų apţiūrą komisija, kurioje buvo Šilutės seniūnas R. Steponkus, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas V. Bičkauskas, Šilutės rajono aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas R. Bandza ir Savivaldybės gamtosaugininkas R. Rimkus apţiūrėjo Šyšos vagos (apie 1,2 km) ir senvagės teritorijoje augančius medţius bei krūmus ir nutarė siūlyti pašalinti ties Senvagės gatve – 258 medţius ir 0,2 ha krūmų bei nuo geleţinkelio tilto iki Šilutės miesto ribos – 500. medţių ir 2180 krūmų. Daugiausia siūloma iškirsti gluosnių, baltalksnių, juodalksnių, ievų ir klevų. Minėtų medţių skersmenys yra nuo 8 cm ir daugiau. Taip pat siūloma pašalinti ir 2 ąţuolus, kurių skersmenys yra 24 ir 42 cm.
Šilutės grazinimo draugijos nariai klausė, ar rengiant techninį projektą buvo atliktas išsamus kraštotvarkinis tyrimas, ar pakanka kompetencijos projekto rengėjams, siūlė organizuoti konferenciją apie tai, kokie turi būti mūsų krašto upės krantai, kokias pakrantes mes norime matyti ir kt.
Draugijos nariams buvo atsakyta, kad techninį projektą rengia kvalifikuoti „Nemuno deltos projektų“ specialistai, kurie yra atestuoti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos ir jiems yra suteikta teisė vykdyti tokios sudėties projektavimo darbus.
Bendru sutarimu buvo nutarta kitą savaitę vykti į būsimo projekto vykdymo vietą ir ten dar kartą įvertinti situaciją.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 4 Thumb down 5

Atsakyti

silutiskis 2011 lapkričio 8d., 22:1784.15.176.195
Čia juk savivaldybės pranešimas…

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 8 Thumb down 2

Atsakyti

Manau 2011 lapkričio 9d., 08:1384.32.208.74
Manau, kol konkursus laimės įmonės dirbančios su senais rusiškais ,,taškentais”, tol reikės kirsti medžius.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 6 Thumb down 3

Atsakyti

to manau 2011 lapkričio 11d., 09:36213.164.112.14

na kazin ar silutes imones labai iperka “bobcat” produkcija, vien jos nuoma simtais tukstanciu kainuoja…. o ir is kitu miestu irangos eksplotacija labai brangi :)

Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 1

Atsakyti

Rašyti komentarą