Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Savivaldybės taryba: ko išmokta per 150 dienų?

Publikuota: 2011 rugsėjo 27 Kategorija: Nuo'monės

Jonas Jaunius. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)Jonas Jaunius. (silutesetazinios.lt archyvo nuotr.)

Gyvenimas yra įdomus, arba kaip sakė vieno komikso herojus: „Įdomūs žmonės tie romėnai“. Turiu omenyje kažkieno sugalvotą nerašytą taisyklę, kad valdžią galima pradėti kritikuoti tik po 100 dienų. Šios kadencijos Savivaldybės taryba savo veiklą pradėjo balandžio 15 d.; taigi, iki liepos mėn. posėdžio lyg ir negražu buvo sakyti ką nors blogo apie dabartinę Savivaldybės valdžią. Labai gaila, bet tos taisyklės nesilaikė niekas.

Rajono spaudos kritiką valdžios atžvilgiu dar galima būtų pateisinti (su tam tikromis išlygomis), ypač kai ji lietė atskirus Tarybos priimamus sprendimus: viešinimas netgi privalomas pagal Vietos savivaldos įstatymą. Bet blogiausia, kad 100 dienų nelaukė patys politikai. Panašu, kad taisyklių paisome tik tada, kai jos mums patogios. Tai ir sakau: įdomūs žmonės.

Taigi, pabandykime įvertint ko Savivaldybės taryba ir administracija išmoko per 150 dienų, peržvelgdami praėjusios savaitės Tarybos komitetų posėdžius.

Pirmas posėdžiavo Kontrolės komitetas. Ir iš karto pasakysiu, kad jis vertas pliuso, minuso ir klaustuko.

Pliusas: Komiteto pirmininkas A. Jakas ir opozicija pradėjo dirbti. Ankstesniais metais Kontrolės komitetas daugiausiai svarstydavo planinius klausimus: Savivaldybės kontrolierių ataskaitas, veiklos planus ir pan. Dabar gi nelaukiama metų pabaigos, kai rengiant biudžeto projektą ar strateginius veiklos planus lieka konstatuoti klaidas ir kamšyti skyles, o bandoma nagrinėti atskirus aktualius klausimus.

Minusas: posėdžiui komiteto pirmininkas A. Jakas visiškai nepasiruošė. Nesvarbu, kad kažkiek laiko posėdis panašėjo į spaudos konferenciją, nes daugiausia kalbėjo vienas žmogus. Svarbu, kad tik vienu klausimu iš anksto buvo parengta medžiaga. Kadangi komiteto pirmininkas privalo ne tik sušaukti posėdį, bet ir pasirūpinti, jog laiku būtų parengti reikalingi dokumentai, tai pagrįstai kyla klausimas: ar tikrai norim kažką išsiaiškinti, ar tik pasirodyti? Abejonių dėl svarstymų tikslingumo kelia ir tai, kad netgi gavę atsakymus, komiteto nariai nei vienu svartytu klausimu nepriėmė jokių konkrečių sprendimų (skirtingai, negu rašyta rajono spaudoje).

Klaustukas: ar ilgai dar Taryboje bus gaištamas laikas, svarstant klausimus, kurių nenori spręsti patys gyventojai? Ir įdomiausia – čia būna prisidengiama gyventojų interesais. Kalbu apie daugiabučių pastatų šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemų priežiūrą. Apie tai rajono laikraščiai jau rašė, bet manau, verta į šią problemą pažvelgti iš kitos pusės. Netgi „Pamarys“ suklydo, rašydamas, kad Ūkio skyriaus vedėjas S. Šeputis tikino, jog „nėra galimybių situacijos pakeisti“. S. Šeputis sakė ir Šilumos ūkio įstatymas šiandien nustato, kad šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtoją „pasirenka daugiabučio namo bendrosios dalinės nuosavybės valdytojas“, t.y. namo bendrija, jungtinės sutarties dalyviai arba gyventojų susirinkimas. Taigi reikia, kad namo gyventojai norėtų, jog jų daugiabutyje šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemų priežiūrą vykdytų ne Šilutės šilumos tinklai – ir situacija pasikeis. Šilutėje yra daugiabučių, kurie turi pasirinkę kitus sistemos prižiūrėtojus, tai kodėl dėl tų, kurie nenori susirinkti ir nuspręsti, laiką gaišta Tarybos nariai? Ar tikrai tų namų gyventojai nepatenkinti, ar tikrai pasikeitus šildymo sistemų prižiūrėtojui, gyventojai už tiekiamą šilumą mokės mažiau, ar tikrai situacija pasikeis? Kodėl svarstoma galimybė atimti iš savivaldybės valdomos įmonės dalį verslo ir pajamų? Visa tai yra vieno didelio klaustuko sudedamosios dalys.

Kalbant apie kitų komitetų posėdžius tenka konstatuoti, kad be jokių išlygų didžiausia dabartinės Tarybos problema – Ekonomikos ir finansų komitete vis dar nėra pirmininko. Turint omenyje, kad šiame komitete yra net 12 Tarybos narių ir kad už pasiruošimą komitetų posėdžiams atsako pirmininkas, galima tik apgailestauti: vos ne pusė Tarybos narių dirba ne taip produktyviai (efektyviai?) kaip galėtų. Be abejo, galima diskutuoti, kad ir be pirmininko šis komitetas apsvarstė visus jiems pateiktus sprendimų projektus ir informacijas. Bet štai atrodytų paprastas darbotvarkės klausimas: Tarybos narių informacija apie savo veiklą Savivaldybės kontroliuojamų įmonių ar viešųjų įstaigų valdymo organuose. Ekonomikos ir finansų komitete kažkodėl nutarė šiuo klausimu nediskutuoti ir kolegų nesiklausyti, o Teritorijų ir kaimo reikalų bei Socialinių reikalų komitetuose Tarybos nariai be jokių problemų sugebėjo papasakoti apie įvykusius stebėtojų tarybų posėdžius, kas nutarta, kokios problemos jų prižiūrimose įstaigose. Kas tai – sutapimas ar ne, parodys laikas, bet dabartinė situacija, kai vienas komitetas neturi pirmininko, nedaro garbės visai Tarybai. (Informaciją apie savo veiklą įstaigų stebėtojų tarybose pateikė Tarybos nariai G. Bružas, G. Kimbrienė, J. Sauspreškis, S. Skutulienė; V. Kainovaitis paaiškino, kad jis dar nedalyvavo nei viename posėdyje, nes vėliau buvo paskirtas į stebėtojų tarybą).

Reikia pasakyti, kad šitoks Tarybos narių pasikalbėjimas apie jų veiklą įvairiose tarybose, į kurias jie yra deleguoti Tarybos sprendimu – naujiena ir, manau, didelis šios kadencijos veiklos pliusas. Toks reikalavimas Savivaldybės mero V. Pozingio siūlymu atsirado tik naujame Tarybos veiklos reglamente nuo š. m. liepos mėn.; ir lieka tikėtis, kad kolegiškai pasidalinta informacija padės Tarybai priimant sprendimus.

Jeigu palyginti kaip vyko diskusijos komitetuose, tai galima įtarti, jog Kontrolės komitete buvo išeikvotas visas garas. Visuose po to vykusiuose komitetuose Administracijos paruošti sprendimo projektai buvo apsvarstyti dalykiškai, bet glaustai, be skirstymosi pozicija-opozicija ir be didelių diskusijų visiems pritarta. Netgi klausimas dėl mokyklų katilinių perdavimo nesulaukė rimto dėmesio ir svarstymo, nors apie tų katilinių nuomos sutartis ir su tuo susijusiais galimas problemas jau rašė visi rajono laikraščiai. Visi komitetai draugiškai nutarė Tarybos posėdyje nesvarstyti ir nesudaryti komisijų dėl Tarybos nario V. Laurinaičio ir Administracijos direktorės I. Vasiljevienės galimų viešų ir privačių interesų pažeidimų. Iš vienos pusės tai gerai, nes tam yra sudaryta Vyriausioji tarnybinė etikos komisija. Iš kitos pusės: o kodėl nenorima vieną kartą pasikalbėti ir išsiaiškinti, kur ta riba tarp Tarybos nario veiklos ir privataus intereso? Ekonomikos ir finansų komiteto darbotvarkėje buvo dar vienas įdomus klausimas: Komunalinių atliekų tvarkymo ir rūšiavimo situacija savivaldybėje. Deja, bet išklausę pateiktą informaciją ir uždavę kelis jau besikartojančius klausimus, jokių esminių pastabų ir pasiūlymų komiteto nariai nepateikė, nieko konkretaus nenutarė. Panašu, kad laukia įdomūs sprendimai.

Ir pabaigai dar viena maloni žinia: visi komitetai bendru sutarimu nutarė net nesvarstyti klausimo dėl galimo Šilutės vardo pakeitimo. Pasirodo – jis visiems vienodai geras. Bent jau tiek esame vieningi.

Jonas Jaunius, Šilutės r. savivaldybės tarybos sekretorius

8 skaitytojų komentarai
Kontrole 2011 rugsėjo 27d., 09:5178.61.248.229
Gerb. Sekretoriau, už ką jums moka atlyginimą iš rajono mokesčių mokėtojų pinigų. Jūs ne politikas, tad malonėkite nepolitikuoti darbo metu. tikrai netikiu, kad šį rašinį rašėte namuose, laisvu nuo darbo savivaldybės taryboje metu. Manu, kad Jūsų elgesį turėtų svarstyti rajono meras Virgilijus Pozingis. Susidaro vaizdas, kad jus taip siekiate susikrati politini “kapitalą” sekantiems savivaldos o gal ir Seimo rinkimams.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 39 Thumb down 14

Atsakyti

etika 2011 rugsėjo 27d., 13:3084.15.185.14

užuodžiu S.G. iš Š.N…

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 5 Thumb down 19

Atsakyti

A.E. 2011 rugsėjo 27d., 14:47193.219.60.1

Turiu prisipažinti, kad man straipsnis patiko. Patiko, kaip bandymas peržvelgti, analizuoti ir vertinti tarybos darbą per apibrėžtą laikotarpį ( dėl turinio, žinoma, galima ginčytis). Gal tai ne visai tinka tarybos sekretoriui, bet būtent to ir pasigendu žiniasklaidoje – gal tik išskyrus vieną kitą žurnalistinį bandymą.
Na o patys politikai retai pasivargina tai daryti, o gaila.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 33

Atsakyti

Jonas J. 2011 rugsėjo 28d., 11:26195.182.76.59

Labas.
Gerb. Kontrole, jeigu nurodytumėt savo koordinates, tai kitą kartą kai ateis S.Grinčinaitis, S.Bielskis ar kt. korespondentas – atsiųsiu pas jus, kad atsineštų leidimą – ar galiu duoti interviu arba suteikti kitą informaciją. O gal geriau juos visus tiesiog biurokratiškai pasiųsti į Komunikacijos skyrių?
Jeigu rimtai, rašiau sekmadienį, nes buvau “Pamariui” pažadėjęs pirmadienį atiduoti straipsnį; o kad patiko Orestui ir pasiūlė publikuoti čia – tai jau yra kaip yra. Bet suprantu, kad tikėjimas žmogumi kaip ir požiūris į religiją – kiekvieno asmeniškas reikalas.
Dėl rinkimų – kitų galimų kandidatų bijo tik tie, kurie patys planuoja eiti ir vengia konkurencijos.
Sėkmės visiems.
P.S. Dabar yra 12 val. 27 min.
P.P.S. Turiu surinkęs įdomios statistinės medžiagos apie Savivaldybės tarybos narius ir kandidatus nuo 1995 m. rinkimų. Tikuosi, pavyks kada sutvarkyti bei pateikti ir Jums.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 10 Thumb down 31

Atsakyti

Nu jo 2011 rugsėjo 29d., 12:2784.32.208.138
Gerb. Jonai,
Kol dirbai pedagoginį darbą, buvai autoritetas ir ištiesų davei naudą ir jaunumui kuris siekė žinių ir visuomenei. Na o dabar pažvelk į save pats iš šalies ir manau suprasi, kad ne toje vietoje esi kur turėtumei būti. O jei nesuprasi, labai gaila. Sėkmės darbuose, bet ne šiuose.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 26 Thumb down 6

Atsakyti

Joo 2011 rugsėjo 28d., 16:4678.59.63.123
Tai kaip suprantu, šio portalo laikrodis vėjus rodo.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 0

Atsakyti

DDD 2011 rugsėjo 30d., 19:0682.135.221.181

Miela Kontrole ,kas Jums nepatinka ,ko tokia pikta ir pagaliau ar reikia cia pykcius lieti ,geriau ziurekime i viska pozityviai ,o J.Jaunius yra gerbiamas ir atsakingas bet koki darba dirbdamas uz ka Jį ir gerbia Šilutės gyventojai.Linkiu Jums pirmiausia susitaikyti savyje ,tada nereikes piktu komentaru rasyti ,o J.Jauniui linkiu sekmes.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 6 Thumb down 17

Atsakyti

Joo 2011 spalio 1d., 10:0478.59.63.123

Visiškai pritariu DDD ir visai nesvarbu parašyta darbo metu ar ne. Reikia tik džiaugtis kad valdžios atstovas atviras siekia bendrauti ir nebijo visuomenės. Tik žulikai vengia viešumo. Pažiūrėkit ką daro teisėjai, prokurorai. Juk jų sprendimai sveiku protu nesuvokiami, todėl yra visiškai atsitvėrę nuo viešumo, bijo komentuotinet savo pačių priimtų sprendimų.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 8

Atsakyti

Rašyti komentarą