Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Seimo narys R. Žemaitaitis: vėjo jėgainių statytojams įstatymai negalioja

Publikuota: 2011 rugpjūčio 26 Kategorija: Nuo'monės

Pavasario-vasaros sesijoje Seimui pritartus LR Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymui buvo leista vėjo bei kitos atsinaujinančios energijos išteklių vystytojams šeimininkauti kaip panorėjus bei krautis milijoninius pelnus iš paprastų mokesčių mokėtojų.

Tokia situacija, kai nepaisoma visuomenės nuomonės, nesilaikoma įstatymų (o ką jau kalbėti apie žemės sklypų savininkų, esančių aplink vėjo jėgaines, interesus) susiklostė ir Šilutės rajone, kurios istorijose aptinkamos ir buvusio parlamentaro A. Skardžiaus gijos. Galimai neteisėtam parko vystymuisi padeda ne tik buvę, bet ir šiuo metu esami parlamentarai bei kiti aukšto rango ministerijų ir kitų tarnybų pareigūnai.

Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2008 liepos 17 d. sprendimu Nr. T1-610 patvirtintas 40 MW VEJ parko Šilutės raj. sav., Saugų sen., Čiūtelių, Lankupių, Grumblių kaimuose detalusis planas. Šiuo detaliuoju planu buvo nuspręsta leisti aplinkinėse teritorijose statyti vėjo jėgainių parką, apie kurių statybą vietos gyventojai nebuvo informuoti. Vadovaujantis LR Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343 “Dėl specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo” nustatyta, kad pagal specialiąsias žemės naudojimo sąlygas natūralias (užliejamas ir sausumines) pievas bei ganyklas draudžiama sausinti, suarti arba kitaip keisti jų būklę ir žolynų sudėtį bei vykdyti statybas.

Šiuo atveju Šilutės rajono savivaldybės taryba tvirtinant detalųjį planą pakeitė ne tik sklypų paskirtis, ką draudžia nutarimas, bet sunaikino Vyriausybės saugotinas pievas: šiuo metu tiesiami keliai, ardomas dirvožemis bei atliekami kiti kasinėjimo darbai. Keista ir tai, kad pati Saugomų teritorijos tarnybos vadovė R. Baškytė tokiam projektui pritarė, nors pagal minėtą 1992 m. gegužės 12 d. Vyriausybės nutarimą minėtą vietovę turėtų saugoti.

Vadovaujantis LR Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymu bei Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu, įmonėje “Baltijos institutas”, kuri pateikė vėjo jėgainių poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą (toliau PVSV), privalo dirbti bent vienas specialistas, turintis reikalingą išsilavinimą atlikti PVSV. Tačiau poveikio aplinkos vertinimą ataskaitą (toliau PAV) pasirašiusi N. Jatulienė tokios teisės neturėjo ir jokie darbiniai santykiai su šiuo institutu tuo metu jos nesiejo. Todėl PAV ataskaita neturėjo jokio teisinio pagrindo ir detalus planas negalėjo būti svarstomas ir tvirtinamas.

Detaliajam plane nurodyta, kad parke numatoma statyti 2–3 MW vėjo jėgaines, kurių bokštų iki gondolos aukštis 120–150 m. PAV ataskaita padaryta tik dėl 2 MW sanitarinės apsaugos zonos, nors pačiame detaliajame plane nurodytos trys. Tokiu atveju ataskaita net negalėjo būti rengiama ir teikiama svarstyti visuomenei.

Įdomiau pasidaro, kai pradedi analizuoti datas, esančias dokumentuose. Susidaro tokia situacija, kad gali duoti sutikimus ir kartu gauti žmonių parašus dar net nesant PAV ataskaitai bei kitiems sprendimams, susijusiems su vėjo jėgainių statybomis. Žmonių sutikimai duoti, jog jie buvo supažindinti su sprendiniais, tačiau patys sprendiniai parengti žymiai vėliau, todėl sutikimai duoti apgaulės būdu. Toponuotrauka suderinta tik 2008 m. balandžio 14 d., todėl pagrindinis brėžinys galėjo būti atliktas tik po suderinimo, o šiuo atveju įvyko priešingai, nors pareigūnai, tikrinę procesinius dokumentus, turėjo tai nustatyti ir esant tokiems pažeidimams pradėti naują detaliojo plano rengimo procedūrą. Keista ir tai, kad viešo susirinkimo protokole nėra net paties pirmininko parašo, nors nurodyta, kad Mantas Kišonas pasirašė protokolą, bet apie tai, kad jis yra įgaliotas ir turi tokią juridinę teisę, jokių faktinių aplinkybių nėra.

Dar keistesnių dalykų atsiranda, kai pradedi skaityti patį detalųjį planą, jo sprendimus ir aiškinamą raštą. Juose atsiranda nuostata, kad vėjo jėgainių parkas numatomas statyti Mockių kaime, Šilutės rajone. Nors detaliajame plane apie tokią kadastrinę vietovę nėra net kalbama, o Mockių detalusis planas buvo patvirtintas daug seniau. Tokios klaidos dar kartą parodo, kad galimai veikė grupė asmenų, siekusių neteisėtai parengtą detalųjį planą patvirtinti, bei pasinaudoti anksčiau ruoštu ir jau esamu Mockių kaimo detaliuoju planu jį perrašant, pakeičiant tik pavadinimus, todėl darytina išvada, kad joks detalus planas nebuvo rengiamas, jokio PAV ataskaita nebuvo ruošta, o jų sprendiniai perkelti šiam detaliajam planui.

Detaliajam plane UAB “Naujoji energija” raštu įsipareigojo dėti visas pastangas, kad pagerėtų naudojimosi keliais sąlygos vietiniams gyventojams, statybos metu neblogės kelių būklė, pasižadėjo remti kaimo bendruomenes bei palaikyti draugiškus santykius. Nors nei viena kaimo bendruomenė nėra pritarusi tokiems jų siūlymams, nes jie yra nekonkretūs ir kartu neįpareigojantys.

Kyla pagrįstų abejonių, ar tvirtinat vėjo jėgainių detalųjį planą valstybės tarnautojams, politikams nebuvo daromas spaudimas. Todėl būtina kuo skubiau kreiptis į teisėsaugos institucijas, sudaryti specialiąją komisiją, kuri aiškintųsi, kas yra susiję su šiuo planavimo procesu, nes gal tai esami ar buvę aukšto rango Valstybės pareigūnai, kurių įtaka galimai pasireiškė detalaus plano derinimo, tvirtinimo procese, dėl ko yra pažeistas visuomenės interesas. Kadangi detaliojo planavimo dokumentuose galima rasti buvusio Aplinkos apsaugos ministro A. Paulausko bendražygio parlamentaro Artūro Skardžiaus pavardę, taip pat A. Paulausko patarėjo R. Patalavičiaus sūnaus Tomo Patalvičiaus pavardę, kuris būtent tapo patarėju A. Paulauskui dirbant Aplinkos ministerijoje, kuruojančioje šiuos klausimus bei dauguma kitų asmenų, susijusių su institucijomis tikrinančiomis ir tvirtinančiomis procesinius dokumentus, reikalingus vėjo jėgainių parko statyboms. Gal neatsitiktinai buvęs parlamentaras A. Skardžius po nepasisekusių rinkimų į Seimą tapo profesionaliu vėjo jėgainių žinovu.

Analizuojant kompetentingų institucijų išduotus leidimus statybai, darytina išvada, kad Lietuva nebe teisinė valstybė, o piniginė, kurios įtaka gali valdyti valdininkus. Panašu, kad šios vystymo grupės UAB “Naujoji energija” ir UAB “Energijos versmė” vienintelis tikslas – bet kokiomis priemonėmis užsigarantuoti vietinių politikų palaikymą ar savo prastūmimą į vietinę tarybą, o taip pat siekis bet kokia kaina turėti savo žmonių ministerijose ir kitose žinybose bei pačiame parlamente, kurie stumdami LR Atsinaujinančių išteklių energijos įstatymą atstovautų būtent jų interesus.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis

10 skaitytojų komentarų
Anevas 2011 rugpjūčio 26d., 21:5778.61.237.27
Prie ko vėjo malūnai,gal jau kaip gerb.Remigijus žadėjo vietoj Šilutės padaryt “Šilo k..”pakeist pav.,vieną darbą kur žadėjo reikia užbaigti,na o paskui prasideda:vėjo malūnai,tiltas Šilutė -Rusnė ir tt..

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 15 Thumb down 4

Atsakyti

Zioma 2011 rugpjūčio 27d., 06:1178.61.238.195
Siulyciau, Zemaitaiciui geriau pasidometi savo biciulio seimo nario Kesto projektuojamais parkais Pagegiu kraste, o ne bandyti zlugdyti Kesto konkurentus Siluteje.Tai gal Tvarka ir Teisingumas maitinsis is Pagegiu ? Silutiskiai, vykite TT is savo Silutes, kol ja nepaverge tie vanagai

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 21 Thumb down 5

Atsakyti

Rimas 2011 rugpjūčio 27d., 19:25193.219.60.1
Tai, kad priesingai buten p. Remigijus ir megina ten viska pajudinti. Jeigu kas turite informacijos apie Komskio itaka ar veikla Pegegiuose tai duokit informacijos viesai. O kad su tomis vejo jegainemis yra baisu tai teisa, siulau nuvykti i Sakucius ir pastoveti po jegainemis. Netoli gyvenu tai neimano net i lauka iseiti.
Aciu Remigijui, kuris nors vienas sureagavo i prasymus.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 17 Thumb down 9

Atsakyti

Nu juo 2011 rugpjūčio 28d., 09:1478.61.57.176
Nu juo, teisingai anas raša. Ale, kad ne ten kur rek. Ne dejuoti rek, ale stabdyti nelegalias statybas. Ir ans tai gal daryt, kad ir per prokuruora generalini. Ale kuo nedaro, tik dejuoja. Nesuprantu.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 2

Atsakyti

Netiesa 2011 rugpjūčio 28d., 15:2578.61.57.176
Netiesa. Čia be reikalo bandoma apkalbėti sąžiningą LR seimo narį. Teisingai daro, kad kelia problemas, o ne tyli.
Gal praeis kiek laiko ir pamatysim, kad jis buvo teisus. Ne vienakart taip jau yra buvę.
O kad jo pozicija skiriasi nuo p. Komskio – tai jis nėra pastarojo sūnus, kad kiekvieną kartą leidimo prašytų. Be to, skirtingai nuo pastarojo, išrinktas vienmandatėje apygardoje, todėl ir atstovauja daugiau šios (ir Lietuvos, žinoma) apygardos žmonių lūkesčius. Sėkmės jam (kitiems taip pat).

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 10 Thumb down 10

Atsakyti

R. 2011 rugpjūčio 29d., 12:4184.32.208.74
Uždarome atominę elektrinę, neleidžiame kurtis alternatyviai energijai (vėjo jėgainės), o elektros energiją pirksime iš Kaliningrado atominės elektrinės.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 6 Thumb down 4

Atsakyti

Ateivis 2011 rugpjūčio 29d., 17:5990.130.145.171
2010 m sausio mėn. 12 d. merui V. Pozingiui buvo įteiktas LAIEA prezidento A. Skardžius bioenergetikų garbės aukso ženklas. Už ką buvo įteiktas paskaitykite to laikotarpio Šilutės ETA žinias. Auksas už tai, kad buvo pasirašytas Čiūtelių detalusis planas. Tariamas – menamas 40 MW , o statomas 80 MW vėjo jėgainės.
PAV ataskaitoje vertinimas atliktas 250 KW jėgainėms. Pastačius 80 MW parką bus
sunku pagalvoti kaip aplinkinių kaimų žmonės gyvens. Tai paprasta suprasti tereikia
nuvykti į Mockių km. Tai būtina pagalvoti Saugų , Vilkyčių, Čiūtelių, Sakutėlių, Lankupių km. gyventojams.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 10 Thumb down 4

Atsakyti

Vacka 2011 rugpjūčio 30d., 06:5078.59.44.222
Žemaitaitis jėga.Tik taip reikėjo senai sujudinti,gal ir ponui Pozingiui padus pasvilins.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 6 Thumb down 7

Atsakyti

mes 2011 rugpjūčio 31d., 00:4078.61.82.168
Nuosirdziausias aciu Remigijui.Galvojom,nejaugi niekas neisgirs,nepades neviltin papuolusiems zmonems.Visur kur tik stovi jegaines,galimai pastatytos pazeidziant visus istatymus.Musu nuomone,salia vilkyciu yra isigije zemes daug itakingu ponu,kurie gali daryti su musu gyvenimais bet ka.Kai turesim tikslios informacijos,butinai informuosime per spauda.Mes matome,kaip viskas lietuvoje daroma,ne is vieno pagalbos nesulaukiame,prezidente taippat negirdi ka zmones sako. Jegaines stato tiesiai zmonems uz tvoru,mes priversti likusi gyvenima praleisti 24 va.per para triuksme.Zemes paverstos betono luitais.Aciu Zemaitaiciui uz si straipsni,stengsimes kovoti iki galo,kol bus ismontuotos jau neteisetai pastatytos jegaines.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 4 Thumb down 5

Atsakyti

šilutiškis 2011 lapkričio 29d., 19:3578.60.19.5

Niekas iš tikro neprieštarauja. Tik kelios močiutės kurios nieko neveikia ir keli “ekspertai – žinovai”. Gėda man dėl lietuvių tokių. Jums tikriausiai gamyklą statytų su 1000 darbo vietų, o jūs vis tiek visi šauktumėte. Geriau visa Lietuva per jus kelis kenčia ir visą gyvenimą nuo Rusijos būna priklausoma.

Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 2

Atsakyti

Rašyti komentarą