Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

„Duoti ar neduoti“ – socialinė kampanija Šilutės ligoninėje

Publikuota: 2024 liepos 08 Kategorija: Aktualijos, Sveikata, Teisėtvarka

www.silutesligonine.lt nuotr.www.silutesligonine.lt nuotr.

„Duoti ar neduoti?“ – šį klausimą užduoda Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – STT) bei Jaunųjų gydytojų asociacija, vykdydama šviečiamojo pobūdžio socialinę kampaniją, kurios tikslas – skatinti dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Nuo praeitų metų rudens po Lietuvos ligonines keliaujanti kampanija šią vasarą apsilankė ir Šilutės ligoninėje. Tris savaites Konsultacinės poliklinikos pacientai galėjo išvysti „Duoti ar neduoti“ stendą ir buvo kviečiami išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu.

„Šia kampanija siekiame skatinti diskusiją tarp medikų ir pacientų, norime parodyti, kad kiekvienas gali prisidėti stiprinant skaidrumą sveikatos apsaugos sektoriuje, o kyšio reikalavimas ar davimas dažnai sukelia negatyvias emocijas, medikui toks elgesys gali pasirodyti kaip nepasitikėjimas juo ir jo kompetencijomis“, – sakė Šilutės ligoninėje apsilankęs STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas.

STT inicijuoto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2022“ duomenimis, viena labiausiai korumpuotų sričių Lietuvoje – sveikatos apsauga. Galima rasti daug priežasčių, lemiančių kyšininkavimą sveikatos apsaugos sektoriuje, tačiau viena pagrindinių – yra nusistovėję stereotipai, pavyzdžiui, kad duodamas kyšį, pacientas greičiau gaus paslaugą ar su juo gydytojas elgsis maloniau.

Socialine kampanija „Duoti ar neduoti?“ siekiama kalbėti ne tik apie smulkiosios korupcijos daromą žalą, bet ir apie medikų bei pacientų patiriamas neigiamas emocijas. Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl interpretacijos gali būti įvairios – galbūt medikas tikrai tikisi kyšio, o gal tai yra neteisingai suprasta situacija. Todėl tiek medikams, tiek pacientams labai svarbu įvertinti aplinkybes tinkamai, nes teisingas problemos sprendimas – sąmoningas pasirinkimas kyšio neduoti ir jo nereikalauti.

„Teigiamas pokytis, kalbant apie korupciją sveikatos priežiūros sektoriuje, prasideda nuo asmens, šiuo atveju tiek mediko, tiek paciento, asmeninės pozicijos ir vertybių. Norėdami pažangios ir skaidrios sveikatos priežiūros sistemos, kaip visuomenė turime netoleruoti korupcijos apraiškų. Pacientams svarbu suprasti, kad duotas kyšis nekeis ištyrimo ir gydymo taktikos, o suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos bus lygiai tokios pačios, kaip ir nedavus kyšio. Blogų įpročių atsisakyti lengviausia, formuojant naujus, gerus įpročius, todėl skatiname pacientus pasidalinti savo patirtimi mūsų ligoninėje. Juk visada galima parašyti padėką medikams, kurie prisidėjo prie paciento gydymo – grįžtamasis ryšys yra labai svarbus. Sveikintina, kad STT šiai problemai skiria daug dėmesio, bendradarbiauja su įstaigomis, o savo iniciatyva „Duoti ar neduoti?” skatina dialogą tarp pacientų ir medikų“, – teigia l. e. p. vyriausiojo gydytojo pavaduota medicinai Greta Undžytė.

Šilutės ligoninės fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Lina Minkevičiūtė pasakojo, kad atvejų, kai pacientai už paslaugas siūlo kyšius pasitaiko, dažniausiai tai būna vyresnio amžiaus žmonės. Tokiais atvejais tenka pasakyti griežtą NE.

„Jausmas keistas, lyg pacientas tikėtųsi iš tavęs kažko daugiau, kvestionuotų tavo pasirinktus gydymo sprendimus. Suteikdamas asmens sveikatos priežiūros paslaugą pacientui, gydytojas viską atlieka pagal įstatymų numatytą tvarką, negali padaryti nei daugiau, nei mažiau. Bet kažkodėl žmonės, ypač vyresnio amžiaus, vis dar mąsto, kad jeigu atsidėkos gydytojui, šis paslaugą suteiks geriau. Kyšio brukimas tik sumenkina gydytojo nuoširdžiai atliekamą darbą ir priverčia jį jaustis blogai“, – savo patirtimi dalinosi gydytoja Lina.

Šilutės ligoninė siekia nulinės tolerancijos politikos korupcijos atžvilgiu. Skaidrumas, sąžiningumas ir viešumas pagrindinės vertybės, kuriomis asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys specialistai vadovaujasi kasdieninėje veikloje.

www.silutesligonine.lt inf.

Rašyti komentarą