Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamo viruso (EEV)?

Publikuota: 2023 liepos 13 Kategorija: Gyvenimas, Reklama, Sveikata

www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Apie erkinį encefalitą kalbama dažnai, tačiau ne be reikalo. Tai – itin rimta ir sveikatai pavojinga liga, o rizika ja užsikrėsti šiltuoju metų laiku yra itin padidėjusi.

Apsisaugoti nuo šios ligos ir pasirūpinti savo artimųjų sveikata gali kiekvienas, pasitelkęs keletą paprastų, tačiau veiksmingų gairių. Taigi, šią vasarą, nesvarbu, ar važiuosite pasimėgauti prie ežero, ar miške rinksite uogas, nepamirškite išlikti budrūs.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Erkinio encefalito simptomai

Su erkėmis nejuokaujama, o ypač Lietuvoje, kur encefalitas yra itin paplitęs. Tad kaip atpažinti ligą ir laiku kreiptis į specialistus?

Kai kurie erkiniu encefalitu užsikrėtę žmonės patiria sunkius simptomus, tokius kaip stiprus galvos skausmas, karščiavimas, raumenų silpnumas ir sutrikusi sąmonė.

Prie šių simptomų gali prisidėti ir neurologiniai simptomai, tokie kaip sutrikusi koordinacija, judėjimo problemos ir netgi paralyžius – ypač ligai progresuojant.

Nors daugumos žmonių sveikata po ligos atsistato, kai kurie gali patirti ilgalaikę neurologinę žalą. Tai apima lėtinį nuovargį, sutrikusią koncentraciją, atminties sutrikimus ir netgi emocines ir psichologines problemas. Šie ilgalaikiai simptomai turi didelę įtaką paciento gyvenimo kokybei.

Deja, ne visi žino, kad net jau erkiniu encefalitu prasirgę žmonės gali vėl užsikrėsti kitų serotipų virusais ir patirti antrinį uždegimą. Galiausiai, nors tai yra reti atvejai, erkinis encefalitas gali būti ir mirtinas.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamo viruso?

Tad, ką daryti? Juk sėdėti namuose visą vasarą nesinori. Pirmiausia, svarbu imtis prevencinių priemonių, taip pat būti informuotiems apie ligos simptomus, kad atsiradus įtartinų požymių būtų galima greitai kreiptis į gydytoją. Ankstyvas diagnozavimas, gydymas ir prevencija yra svarbiausios erkinio encefalito valdymo strategijos.

Kaip saugoti save ir kitus.

…..1. Venkite tiesioginio kontakto. Erkės dažniausiai gyvena žolėtuose, miškinguose plotuose. Jei lankotės tokiose vietose, stenkitės likti ant takų ir vengti kontakto su žolėmis, krūmais ar medžiais, kad išvengtumėte kontaktų su šiais vabzdžiais.
….2. Dėvėkite tinkamą aprangą. Vykdami į gamtą dėvėkite ilgus, rankas ir kojas dengiančius drabužius. Geriausia vilkėti šviesius drabužius, kad ant jų būtų lengviau pastebėti erkes.
…..3. Naudokite repelentus. Naudojant erkes atbaidančius produktus, galima sumažinti erkių įsisiurbimo galimybę. Rinkitės repelentus, kurių sudėtyje yra DEET (diethyltoluamide).
…..4. Po buvimo lauke apsižiūrėkite. Po buvimo lauke, ypatingai tokios vietose kaip miškai ar žolynai, svarbu atidžiai apžiūrėti savo kūną. Apžiūrėkite savo odą, plaukus ir kitas atviras kūno vietas. Jei radote erkę, tinkamai ją pašalinkite arba kreipkitės į specialistą.
…..5. Erkinio encefalito skiepai: Erkinio encefalito vakcina yra saugi ir veiksminga priemonė apsaugoti nuo erkinio encefalito viruso.

Skiepai – saugūs ir reikalingi

Erkinio encefalito skiepas yra laikomas saugiu ir yra rekomenduojamas visiems, todėl dvejoti ar skiepytis ar ne nereikėtų.

Erkinio encefalito vakcina buvo išsamiai tiriama klinikiniuose tyrimuose, o Europos vaistų agentūra (EMA) leidimą ją naudoti suteikė tik po griežtos šių tyrimų rezultatų peržiūros.

Po vakcinos įvedimo, nuolat renkami ir vertinami duomenys apie skiepytų žmonių būklę. Pastebėjus susirūpinimą keliančius šalutinius poveikius, šie duomenys atidžiai išnagrinėjami ir imamasi atitinkamų priemonių.

Erkinio encefalito vakcinos saugiai ir efektyviai naudojamos jau daugelį metų ir pastebėta tik minimalūs šalutiniai poveikiai.

Galiausiai, svarbu įvertinti naudos ir rizikos santykį. Erkinio encefalito virusas gali sukelti itin rimtas sveikatos problemas, todėl paprastai skiepo nauda yra daug didesnė už galimus šalutinius poveikius, kurie dažniausiai yra reti ir lengvi.

Pasitikėti – tik profesionalais

Erkinio encefalito vakcina turi būti skiriama ir suleidžiama tik atsakingų ir kvalifikuotų sveikatos priežiūros specialistų. Jie atlieka išsamų paciento vertinimą, įvertina galimas kontraindikacijas ir pateikia informaciją apie vakcinaciją bei šalutinius poveikius. Tai padeda užtikrinti, kad skiepijimas vyktų su minimaliu rizikos lygiu.

Be abejo, svarbu atminti, kad bet kokia vakcina gali turėti šalutinių poveikių, tačiau jų rizika yra maža palyginti su ligos komplikacijomis. Tai, kad erkinio encefalito vakcina yra plačiai naudojama ir rekomenduojama, rodo jos efektyvumą ir saugumą.

Tačiau, jei kyla kokių nors klausimų ar abejonių dėl skiepijimo, svarbu pasikonsultuoti su savo gydytoju arba sveikatos priežiūros specialistu, kurie patars kaip elgtis.

.

.

Užsakymo Nr. 230713

Rašyti komentarą