Sekite m?s? naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Mums rašo: Danijos ir Grenlandijos mokiniai ir mokytojai lankėsi Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje

Publikuota: 2022 birželio 28 Kategorija: Gyvenimas, Švietimas

Danijos ir Grenlandijos mokiniai ir mokytojai lankėsi Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje.Danijos ir Grenlandijos mokiniai ir mokytojai lankėsi Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje.

2022 m. birželio 12–18 dienomis Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje lankėsi 20 mokinių ir 5 mokytojų grupė iš Danijos ir Grenlandijos mokyklų pagal įgyvendinamą Nordplus Junior programos projektą „Protėvių batais į ateitį“.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Projektu siekiama skatinti mokinius domėtis savo ir kitų tautų kultūriniu, istoriniu paveldu, ieškoti panašumų ir skirtumų tradicijose, papročiuose, supančioje aplinkoje, mokoma tolerancijos vienas kitam, skatinamas atsakomybės ir pasitikėjimo savimi jausmas. Grenlandijos delegacija atvyko iš labiausiai nutolusio apgyvendinto miesto pasaulyje Tasiilaq, kurį dėl geografinių ypatumų pasiekti galima tik sraigtasparniu arba laivu, o žiemą dėl užšąlančių vandenų net ir pastarieji neplaukia. Mokiniams trūksta socialinių ryšių, virtualus ryšys dėl interneto paslaugų kainų ne visada prieinamas, tad jų bendruomenė jaučiasi labai izoliuota nuo išorinio pasaulio. Danams ir lietuviams ypatingai smalsu buvo sužinoti, kaip puoselėjamas bendruomeniškumas, kultūrinis paveldas eskimų bendruomenėje.

Suplanavome veiklas ir edukacinius užsiėmimus, skatinančius mokinius stebėti, analizuoti, daryti išvadas, keistis idėjomis ir veiklos strategijomis. Atvykę vaikai buvo apsistoję lietuvaičių šeimose ir turėjo puikią galimybę stebėti socialinius ryšius tarp artimiausių šeimos narių bei patys pasijusti kitos šeimos nariais. Priėmimo savaitės veiklas pradėjome apsilankydami Šilutės savivaldybėje. Vėliau pasiūlėme susipažinimą su Šilutės miesto istorija, nutapyta ant „Šilutės baldų“ sienos, H. Šojaus dvaru, senąja turgaus aikšte. Gamta žavėjomės nuo Drevernos apžvalgos bokšto, Aukštumalos aukštapelkėje, Ventės ornitologijos stotyje, lankėme Kintų aukštąją tują. Etnokultūrinę pažintį su Lietuva tęsėme lietuvių liaudies dainomis ir šokiais pasitikimo mokykloje metu.

Per savaitę surengėme daug edukacinių užsiėmimų. Supažindinome mokinius su bitininko amatu. Vaikai namo šeimoms parveš pačių pagamintas, dar medumi kvepiančias vaško žvakeles. Įspūdžius saldinome laižydami bitininkų A. ir V. Mockų medų. Žuvininkystės praktinio mokymo centre Žemaičių Naumiestyje projekto dalyviai varžėsi kaip komandos ir atliko įvairias užduotis: atsakinėjo į klausimus, šėrė žuvis, perkeldami žuvis iš vienos talpos į kitą. Geriausiųjų laukė juokingas prizas – eršketo bučinys. Klaipėdos pilyje vaikai žaidė viduramžių žaidimus, kūrybiškumą demonstravo dekoruodami lino maišelius linoleumo raižiniais. SBA koncerne „Šilutės baldai“ susipažino su technologijomis ir gamyba tokių baldų kaip stalai, komodos, spintos ir spintelės. Šilutės gaisrininkai edukacijos metu ne tik papasakojo apie savo darbo subtilybes, bet ir leido pasimatuoti savo aprangą, pajusti ugnies gesinimo, gelbėjimo įrangos svorį, pasėdėti amfibijos vairuotojo krėsle.

Vakarai lietuvių šeimose taip pat buvo kupini veiklos, emocijų, juoko, naujos patirties ir pirmų kartų nusiskinant šiltnamyje agurką, susipažįstant su pomidorais ant šakelių ir galų gale sužinant, iš ko gaminamas pomidorų padažas. Dauguma mokinių pirmą kartą gyvenime nusiskynė rabarbaro lapą ir išsikepė pyragą su juo, smaližiavo uogas didžiuliame braškyne, stebėjo šliaužiančią sraigę ar ropojančią skruzdę. Grenlandų mokiniams tai nematyti dalykai – jie juk gyvena uolėtose vandenyno pakrantėse, kur neauga nei medžiai, nei krūmai. Lietuviams ši pažintis tai pat sukėlė emocijų – jie stebėjo džiūgaujančius svečių veidus ir mokėsi drauge įžvelgti gamtos grožį, regis, tokiuose mums įprastuose dalykuose. Plaukiota vandens dviračiais, važinėta kartingais, maudytasi vandens kubile, žaisti stalo žaidimai, krepšinis, valgyta kepta mėsytė ir zefyrai ant laužo. Ir ilgi, ilgi pokalbiai iki išnaktų…

Ašaros išsiskiriant kalbėjo pačios už save – projektas pavyko. Esame tikri, kad mūsų svečiai mielai norės sugrįžti paviešėti mūsų nuostabių žmonių ir vaizdų krašte.

Mokytojos ir projekto vadovės Rita Barkauskienė ir Aida Skarbalienė

Rašyti komentarą