Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

JAV ambasadorė pažadų nežarsto (nuotr.)

Publikuota: 2011 gegužės 30 Kategorija: Aktualijos, Rajone

Po ceremonijos: Šilutės meras V. Pozingis su JAV ambasadore Anne E. Derse (centre) tarėsi dėl tolesnio bendradarbiavimo įamžinant Macikuose mirusių karo belaisvių atminimą. (Oresto Lidžiaus nuotr.)Po ceremonijos: Šilutės meras V. Pozingis su JAV ambasadore Anne E. Derse (centre) tarėsi dėl tolesnio bendradarbiavimo įamžinant Macikuose mirusių karo belaisvių atminimą. (Oresto Lidžiaus nuotr.)

Šį pirmadienį Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Anne E. Derse kartu su Šilutės rajono savivaldybės, Lietuvos krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės ir JAV ambasados gynybos atašė skyriaus atstovais dalyvavo JAV valstybinės šventės ceremonijoje, skirtoje kritusiųjų karuose atminimui pagerbti.

Ceremonijos metu buvo pagerbti trys JAV armijos aviacijos korpuso lakūnai, kurių lėktuvas Antrojo pasaulinio karo metu buvo pašautas, o įgula suimta ir laikyta „Stalag Luft 6“, Nacių karo belaisvių stovykloje netoli Macikų kaimo.

Seržantai George B. Walker, Walter Nies ir William F. Teaff mirė nelaisvėje ir buvo palaidoti netoli senosios karo belaisvių stovyklos.

Prie kuklaus rausvo granitinio paminklo buvo padėta vainikų.

JAV ambasados duomenimis, šie trys amerikiečių kariai yra vienintelės Antrojo pasaulinio karo aukos Lietuvoje.

1944 m. sovietams okupavus Lietuvą, Macikų lageryje buvo kalinti vokiečių karo belaisviai, o 1948-1955 m. čia veikė GULAG’o Šilutės skyrius. Trečdalis kalinių buvo lietuviai. Tai buvo vienas didžiausių lagerių Lietuvoje – čia galėjo kalėti apie 3 tūkst. kalinių.

Lagerio „Stalag Luft 6“ kapinėse pastatyti paminklai, JAV, Kanados, Lenkijos, Vokietijos ir Rusijos karo belaisvių atminimui.

Siekdama įamžinti visų šiame lageryje pražudytų karo belaisvių atminimą, Šilutės r. savivaldybė prieš lurį laiką ėmėsi iniciatyvos įrengti Macikuose įspūdingą memorialą. Jau yra parengtas kapinių sutvarkymo projektas, įkurtas specialus fondas.

Po Amerikos karių pagerbimo ceremonijos Macikuose „Šilutės ETA žinios“ pasiteiravo JAV ambasadorės, ar Jungtinės Valstijos sutiktų prisidėti pinigais prie šio reikšmingo projekto įgyvendinimo. Anne E. Derse, kaip dera savo šalies diplomatinės atstovybės vadovei, neskubėjo su pažadais: „Būtinai aptarsime tai. Bet mes esame labai dėkingi už šį memorialą, kuris yra skirtas amerikiečiams kariams…“

Išankstiniais skaičiavimais, suprojektuoto memorialo vertė gali siekti daugiau kaip 10 mln. litų. Šilutės r. savivaldybės mero Virgilijaus Pozingio manymu, jis per brangus. Todėl, anot rajono vadovo, bus ieškoma galimybių, kaip pigiau įamžinti „Stalag Luft 6“ kapinaitėse palaidotų karo belaisvių atminimą.

Oresto Lidžiaus nuotr.

3 skaitytojų komentarai
Darius 2011 gegužės 30d., 13:1282.135.210.108
Na, ir aš turėjau progos pakalbėti su JAV ambasadorė. Tegu neįsižeidžia mūsų valdžios atstovai, bet ambasadorei išsakiau savo nuomonę dėl to memorialo. Mano mintis buvo tokia, kad užuot stačius šį memorialą , pinigus geriau galėtų skirti normaliems visapusiškiems karo belaisvių stovyklos ir GULAG’o skyriaus teritorijų tyrimams. Ypač reikalingi archeologiniai žvalgomieji tyrimai kapinių teritorijai, kapavietėms nustatyti, žuvusiems identifikuoti. Amerikiečiai pasakojo, kaip jie kruopščiai tyrinėja kiekvieną žinomą žuvusio amerikiečio kareivio kapavietę Havajuose ar Indonezijoje. Manau, tyrimų medžiaga parengta išsami mokslinė studija būtų 100 kartų vertingesnis žuvusiųjų įamžinimas, nei projektuojama šiurpi “geležinė uždanga” Macikuose. Galų gale galima ir tą, ir aną įgyvendinti, jei memorialas būtų suprojektuotas gerokai kuklesnis, prasmingesnis ir pigesnis.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 1

Atsakyti

Jonas J. 2011 gegužės 30d., 18:0278.61.238.68
Aš taip pat esu kalbėjęs ir su JAV atstovais, ir su rusais bei LR užsienio reikalų min. atstovais, kad reikia sutvarkyti, reikia projekto. Bet… pasiūlymas dėl fondo įsteigimo (kur ir užsienio ambasados galėtų lėšas pervesti) taip ir liko nepadarytas, o konkursas…
Na buvo toks konkursas Macikų lagerio įamžinumui, na organizavo jį ankstesnioji administracija ir niekas rajone (bent aš negirdėjau) nepasakė, kad konkurso sąlygos blogos (manau, kad “geležinė siena” ir yra “tinkamų” konkurso sąlygų išvada), niekas nekritikavo pristatomo projekto. Ačiū Dariui už nuomonę.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 5 Thumb down 1

Atsakyti

aegidas 2011 gegužės 30d., 20:3585.206.87.248

Gal teko matyti Macikų lagerio įamžinimo projektinio pasiūlymo atsiliepimų knygą? O ten buvo ir nevisai palankių atsiliepimų.

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 0

Atsakyti

Rašyti komentarą