Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

A. S. Nausėda: „Aš nenoriu, kad būtų paskatų vergovei ir moterų išnaudojimui“

Publikuota: 2020 rugsėjo 17 Kategorija: Aktualijos, Seimas 2020

A. S. Nausėda.A. S. Nausėda.

Surogacija vadinamas susitarimas, paprastai apibrėžtas teisine sutartimi, kai moteris (surogatinė motina) sutinka išnešioti ir pagimdyti vaiką kitam asmeniui ar asmenims, kurie po gimimo taps vaiko tėvais. Lietuvoje surogatinė (pakaitinė) motinystė nėra įteisinta ir už tokią veiklą baudžiama. Tačiau vis daugiau pasigirsta balsų, reikalaujančių įteisinti tokį vaikų gimdymo procesą. Apie tai kandidatas į Lietuvos Respublikos Seimą Alfredas Stasys Nausėda turi savo nuomonę.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Surogacija, kaip išnaudojimas

Esama įvairių nuomonių šia tema. Vieni tai laiko nesuvokiamu cinizmu, kiti stengiasi įsijausti į negalinčios susilaukti vaikų poros situaciją. Lietuvoje už tokią veiklą baudžiama. Tačiau yra moterų, kurios už tam tikrą užmokestį „paskolina“ savo gimdą kitos poros kūdikiui. Kadangi Lietuvoje tai nelegalu, embriono įsodinimo procedūra atliekama kitose šalyse, taip pat užsakovams tenka apmokėti surogatinės motinos išlaikymą užsienyje visus 9 mėnesius.

Iš vienos pusės – tai pajamų šaltinis, iš kitos pusės – prekė. Dalis porų nevaisingos, turi ligų, negalią, jie negali turėti vaikų įprastu būdu, tačiau jų nori. Surogacija yra pajėgi išspręsti šią problemą, mano jos šalininkai. Tačiau ir pripažįsta, kad kai kuriais atvejais surogacija gali tapti ir prekybos žmonėmis forma. Taip gali nutikti, kai surogacija būtų vienintelis moters pragyvenimo šaltinis, o būsimieji tėvai ją išnaudoja kaip gyvą organizmą, kuris gali padėti susilaukti vaikų.

Būtent į moterų vergovę ir prekybos žmonėmis riziką atkreipia dėmesį A. S. Nausėda. Jis yra surogatinės motinystės priešininkas. Kandidato nuomone, Lietuvoje dar pakankamai daug yra vaikų, kuriems reikalinga globa.

Pasaulyje mažėja paslaugos teikimas

Moterį, galinčią išnešioti svetimą kūdikį, renkasi ne tik nevaisingumo problemų turinčios poros, bet norinčios išvengti su gimdymu susijusių „problemų“. Šalyse, kur įteisinta surogatinė motinystė, agentūros vilioja tiesmuku marketingu. Pateikiami gimdymo minusai, tokie kaip gimdymo skausmai, pakitusios kūno formos ar suprastėję lytiniai santykiai, tuo argumentuojama rinktis surogatinę motiną.

Vis dažniau tokios paslaugos pageidauja ir homoseksualai. Pastariesiems vaikus išnešioti nelabai nori ir kartais atsisako pačios moterys, tikinčios, kad vaikas turi augti įprastoje šeimoje. Yra buvę atvejų, kai moterys atsisakė atiduoti vaikus homoseksualioms poroms. Dažniausiai surogatinės motinos neturi informacijos apie būsimo vaiko tėvus. Tačiau panašu, kad surogatinės motinystės paslaugų klestėjimas arti saulėlydžio, nes daugėja šalių, susirūpinusių vietinių moterų išnaudojimu.

Etinės ir moralinės priežastys nustelbė netgi stulbinančią materialinę naudą, kuri, pavyzdžiui Indijoje, siekia 400 mln. dolerių per metus. Indija bei Kinija pasiekė, kad surogatinės motinystės paslaugos nebūtų prieinamos užsieniečiams. Toks draudimas jau galioja ir Meksikoje, kurioje kadaise buvo viena didžiausių surogatinės motinystės rinkų. Įstatymų pakeitimus paskatino ir tai, kad šią paslaugą teikiančios moterys išnaudojamos ne tik fiziškai, bet dažniausiai apgaunamos ir finansiškai: surogatinės motinystės paketus siūlančios agentūros iš paslaugą užsakančios poros prašo apie 50 tūkst. dolerių, o kūdikį išnešiojusiai moteriai sumoka mažiau nei dešimtadalį – vos 4 tūkst. dolerių.

„Tai gerai pagalvokime, ar Lietuvoje reikalingas toks reiškinys?“, – sako Alfredas Stasys Nausėda. Pats ir atsako: „Mano giliu įsitikinimu – ne. Aš nenoriu, kad mūsų Marijos žemėje būtų paskatų vergovei ir moterų išnaudojimui, prekiaujama vaikais, todėl būdamas Seimo nariu niekada nepalaikysiu surogatinės motinystės šalininkų.“

.

.

Politinė reklama bus apmokėta iš LVŽS rinkiminės sąskaitos. Užsakymo Nr. 200916